«Δεν μπορούμε να δώσουμε περισσότερη προτεραιότητα στους πρόσφυγες απ’ ό,τι δίνουμε στους έλληνες πολίτες». Μ’ αυτή τη φράση, ο ακροδεξιός-νεοφιλελεύθερος Μηταράκης τύλιξε ιδεολογικά την επιχείρηση έξωσης χιλιάδων προσφύγων και ταυτόχρονα δικαίωσε τον ρατσιστικό εσμό που κινείται και πάλι σαν δηλητηριώδες φίδι σε όλη τη χώρα.
H απόφαση της κυβέρνησης και του υπουργείου Μετανάστευσης και Ασύλου να προχωρήσει στην έξωση χιλιάδων προσφύγων που διέμεναν (τυπικά) μέχρι και την 1η Ιουνίου σε διάφορες δομές «φιλοξενίας» στην Ελλάδα παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις. Η μαζική έξωση των ανθρώπων από τα -έστω προσωρινά- σπίτια τους μπορεί υπό άλλες συνθήκες να λειτουργούσε και να γινόταν πιο εύκολα αποδεκτή. Ομως τώρα το γενικότερο πλαίσιο είναι πολύ «ζόρικο» για την κυβέρνηση και τους υπαλλήλους της στα διάφορα διοικητικά πόστα.
Τα γεγονότα δίνουν ήδη μια πρώτη εικόνα από μόνα τους. Σε πολλές περιοχές της ηπειρωτικής χώρας, που αυτή τη στιγμή υφίστανται δομές «φιλοξενίας» προσφύγων, είχαμε «σκηνικά» αντίπαλων στρατοπέδων. Στο Κρανίδι, όπου το ξενοδοχείο με τους εκατοντάδες πρόσφυγες βρίσκεται ακόμα σε καραντίνα (ουσιαστικά οι άνθρωποι μένουν εγκλωβισμένοι, χωρίς να έχουν πρόσβαση ακόμα και σε βασικά είδη υγιεινής ή τρόφιμα), οι κάτοικοι ζητούν επιτακτικά να κλείσει η δομή και να φύγουν οι ένοικοί της. Τα «επιχειρήματα» που ακούγονται δείχνουν κατά βάση δύο πράγματα: πρώτον, παντελή έλλειψη γνώσης γύρω από τα θέματα της δημόσιας υγείας, και δεύτερον (και κυριότερο) «αγωνία» για το ράλι που κάνει ο τουρισμός προκειμένου να προλάβει τη σεζόν και να κλείσει τη χασούρα των δύο μηνών του lockdown.
Ως προς το πρώτο, δε θα πούμε κάτι πρωτότυπο. Οι πρόσφυγες δεν έφεραν τον κοροναϊό. Τους τον πήγαν. Και οι συνθήκες μαζικού συγχρωτισμού δημιούργησαν μια εστία υπερμετάδοσης. Η ευθύνη είναι εξ ολοκλήρου της κυβέρνησης για τη διαχείριση που έκανε. Η δε καθολική καραντίνα της δομής, χωρίς παράλληλα να γίνονται τεστ και χωρίς να υπάρχουν οι πραγματικές συνθήκες απομόνωσης και τήρησης των μέτρων ατομικής υγιεινής, είναι στην πραγματικότητα μια τρύπα στο νερό.
Ως προς το δεύτερο, οφείλουμε να θυμίσουμε πως τον τουρισμό δεν τον κρατάει «πίσω» η δομή φιλοξενίας, ούτε η πιθανή μελλοντική άρση της καραντίνας της. Τον κρατάει πίσω η άθλια οικονομική κατάσταση στην οποία έχουν φτάσει οι περισσότεροι εργαζόμενοι (ειδικά με τα νέα εργασιακά δεδομένα στην εποχή του κοροναϊού) και η κρατική πολιτική που στηρίζει τους λίγους κι εκλεκτούς ενώ αδιαφορεί πλήρως για τους ανθρώπους που προσπαθούν να ζήσουν από τα εποχικά επαγγέλματα. Ομως, όταν αρχίζει να έρπει ο ρατσισμός, εκτοπίζει ακόμα και την κοινή λογική.
Τα ίδια, λίγο παραλλαγμένα, συμβαίνουν εκτός από το Κρανίδι και σε άλλες περιοχές. Με αφορμή τις εξώσεις των προσφύγων είδαμε κινητοποιήσεις σε Θήβα και Σέρρες. Συνολικά, πρόκειται να βγουν από τις εστίες τους περίπου 11.000 πρόσφυγες (όπως έχουν βγει στη δημοσιότητα οι αριθμοί μέχρι την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές). Ειδική περίπτωση αποτέλεσε η αντίδραση των κατοίκων στη Μαλακάσα, που εναντιώθηκαν στις δομές «φιλοξενίας», καθώς πλέον η περιοχή έχει συνολικά περισσότερους από 3.000 πρόσφυγες.
Η κυβέρνηση έχει αρχίσει ήδη να υλοποιεί το σχέδιό της για «σκούπα» στους πρόσφυγες, ξεκινώντας με τη μαζική εκκένωση από τις εστίες τους και συνεχίζοντας στις κάθε λογής παραβιάσεις των διαδικασιών εξέτασης αιτημάτων ασύλου, που γίνονται πλέον πετσοκομμένες και με καταφανή παραβίαση των διεθνών συμβάσεων (τα αποτελέσματα θα αρχίσουν να φαίνονται σιγά σιγά με το σταδιακό άνοιγμα των υπηρεσιών ασύλου). Παράλληλα, φροντίζει πολύ επιμελώς να περιβάλει τους ανθρώπους αυτούς με έναν μανδύα μιάσματος για την κοινωνία, τόσο από την άποψη της υγείας (εδώ πλέον μιλάμε για ανοιχτό φασισμό) όσο και από την άποψη της οικονομίας.
Ομως ας είμαστε ειλικρινείς. Οσοι, με τις υπάρχουσες συνθήκες, με τη γνώση που έχει σωρευτεί, με την υπάρχουσα εμπειρία των προηγούμενων καιρών, με όσα έχουν δει το φως της δημοσιότητας, αποφασίζουν να στοχοποιήσουν τους πρόσφυγες για τα «κακά της μοίρας τους» έχουν πάρει (κι ας μην το πιστεύουν) μια ρότα επικίνδυνη. Οσοι αποφασίζουν ότι για όλα φταίνε οι «άλλοι», οι οποίοι (όλως περιέργως!) είναι «αλλοδαποί», για τη χειροτέρευση της οικονομικής τους θέσης, για το μαρασμό του τοπικού τουρισμού, για τον κοροναϊό, για… για… για…, έχουν μετατραπεί σε πιόνια της κυβερνητικής πολιτικής. Αποτελούν το ιδανικό κοινό για να βγάζουν τα λογύδριά τους οι κάθε λογής Μηταράκηδες και Βελόπουλοι, μαζί με τα «γαλάζια παιδιά» που όρισαν ως διοικητές των δομών και που περιμένουν πως και πως να επιδείξουν «έργο» το προσεχές διάστημα.
Ολα αυτά δεν ήρθαν ουρανοκατέβατα. Είναι στην πραγματικότητα τα κοινωνικά αποτελέσματα μιας χώρας που η αμορφωσιά και η θρησκοληψία είναι οι κυρίαρχοι πνευματικοί καθοδηγητές της. Γι’ αυτό και όσο παραμένει έτσι η κατάσταση, θα βλέπουμε εικόνες όπως ανήλικα παιδιά να εναντιώνονται στους πρόσφυγες, ηλικιωμένους να διώχνονται από τις εστίες τους, κατοίκους να «δείχνουν» με το δάχτυλο τους «ξένους» που τους φέρνουν το «κακό», πρόσφυγες που δεν έχουν καμία εμπιστοσύνη στη χώρα που έφτασαν και που κατά τ’ άλλα ανήκει στην «ευρωπαϊκή» οικογένεια που υποτίθεται ότι θα τους προστατεύσει. Βρισκόμαστε σε μια περίοδο που πρέπει πλέον όλοι ν’ αποφασίσουμε από ποια πλευρά είμαστε. Χωρίς παρενθέσεις, σκοτεινά σημεία και ενστάσεις.
Τελευταία Νέα :
- Ο Χωμενίδης στο πλευρό των σιωναζιστών του Ισραήλ
- Σαν σήμερα 21 Ιούλη
- Σοφία, ορθοί ακούσομεν…
- Σύλλογος Οικοτρόφων ΝΦΕ ΕΜΠ: Ολοι μαζί παλέψαμε και τα καταφέραμε
- Οι εκβιασμοί για τη συμμετοχή στην αξιολόγηση ξεπερνά τα όρια της βίαιης και παρενοχλητικής συμπεριφοράς
- Για να ξεκινήσει όμορφα το Σαββατοκύριακό σας…