Τέσσερις διαφορετικές υποθέσεις, τέσσερις διαφορετικές δικογραφίες και δεκαεπτά κατηγορούμενοι, που δεν έχουν όλοι σχέση μεταξύ τους ή με τις υποθέσεις για τις οποίες κατηγορούνται, μπήκαν στο μπλέντερ της κακόφημης Αντιτρομοκρατικής και διά χειρός δικαστικών αρχών έγιναν ένας «πολτός», βάσει του οποίου τη Δευτέρα, στις 9 το πρωί, θα ξεκινήσει ένα ακόμη τρομοδικείο, στη δικαστική αίθουσα των γυναικείων φυλακών Κορυδαλλού (η οποία έχει αποκτήσει και δίδυμο αδελφάκι).
Οι υποθέσεις που αναμίχθηκαν, χωρίς να έχουν σχέση μεταξύ τους είναι: η αποστολή βομβοδεμάτων από τη Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς, η υπόθεση της Πεύκης, οι συλλήψεις στο Βόλο και οι συλλήψεις στην Αθήνα το Δεκέμβρη του 2010.
Κατηγορούμενοι είναι τα εννέα φυλακισμένα μέλη της ΣΠΦ (Δαμιανός Μπολάνο, Παναγιώτης Αργυρού, Μιχάλης Νικολόπουλος, Γιώργος Νικολόπουλος, Γεράσιμος Τσάκαλος, Χρήστος Τσάκαλος, Γιώργος Πολύδωρος, Χάρης Χατζημιχελάκης, Ολγα Οικονομίδου) και άλλοι οχτώ αγωνιστές του αναρχικού χώρου, που δεν είναι μέλη της ΣΠΦ. Συγκεκριμένα, οι Θεόφιλος Μαυρόπουλος (συνελήφθη στην Πεύκη), οι Στέλλα Αντωνίου, Γιώργος Καραγιαννίδης, Αλέξανδρος Μητρούσιας, Κώστας Σακκάς, που συνελήφθησαν στην Αθήνα, ο Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος (είχε συλληφθεί στην Αθήνα το Μάρτη 2011, την ίδια μέρα που αιχμαλωτίστηκαν τα πέντε μέλη της ΣΠΦ στον Βόλο, και έχει αφεθεί ελεύθερος με περιοριστικούς όρους) και οι Γιάννης Μιχαηλίδης και Δημήτρης Πολίτης που φυγοδικούν. Εχουμε, δηλαδή δεκαεπτά κατηγο- ρούμενους, από τους οποίους δεκατρείς είναι φυλακισμένοι, δύο ελεύθεροι με περιοριστικούς όρους και δύο φυγοδικούν.
Η «Κ» θα παρακολουθήσει και αυτή την πολιτική δίκη και θα έχουμε τη δυνατότητα να καταγγείλουμε τα αίσχη που πρόκειται να γίνουν. Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν αίσχη σε μια δίκη που ξεκινά με ένα βούλευμα-αίσχος. Αν μη τι άλλο, τα μέλη της ΣΠΦ αναλαμβάνουν με περηφάνεια την πολιτική ευθύνη της συμμετοχής τους στην οργάνωση. Πώς λοιπόν συλλαμβάνουν άλλους αναρχικούς και τους βαφτίζουν μέλη της ΣΠΦ και ταυτόχρονα «χρεώνουν» στη ΣΠΦ πολιτικές δράσεις άλλων ομάδων ή ατόμων, για τις οποίες η οργάνωση δεν έχει αναλάβει την πολιτική ευθύνη;
Η απάντηση βρίσκεται στην αδυναμία της Αντιτρομοκρατικής να κατασκευάσει «τρομοκρατικές οργανώσεις» για εκείνους που συνέλαβε και δεν είναι μέλη της ΣΠΦ. Τους βάφτισε, λοιπόν, όλους ΣΠΦ και οι δικαστικές αρχές (εισαγγελία, ανακριτές, συμβούλιο) έκαναν δεκτό αυτό το ανοσιούργημα, που ξεπερνά και τη ναζιστική αρχή της συλλογικής ευθύνης, αφού δεν αποδίδει μόνο κατηγορίες χωρίς κανένα στοιχείο, με μοναδικό κριτήριο την ανάληψη της πολιτικής ευθύνης, αλλά και αποδίδει ανύπαρκτες οργανωτικές εντάξεις.