Οποιος πολίτης τολμήσει να διαμαρτυρηθεί όταν βλέπει μπάτσους να κακοποιούν μετανάστες, πρέπει να τιμωρείται παραδειγματικά. Αυτό είναι γραμμή στην Αστυνομία και εφαρμόζεται με συνέπεια από τους μπάτσους, όπως δείχνουν οι καταγγελίες που όλο και πιο συχνά βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Εμείς το ξέρουμε και από πρώτο χέρι, καθώς εξαιτίας της καθημερινής προσέλευσης μεταναστών στα γραφεία της «Κόντρας» (που τυχαίνει να βρίσκονται και στη «μαρκαρισμένη» περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα), έχουμε τουλάχιστον δύο φορές βρεθεί αντιμέτωποι με αφιονισμένους μπάτσους. Τη δεύτερη φορά συνελήφθη (και θα δικαστεί για «αντίσταση» και «απείθεια») ο σύντροφος Γεράσιμος Λιόντος, επειδή κατήγγειλε τους μπάτσους που προσπαθούσαν να τρομοκρατήσουν μετανάστες που χτυπούσαν το κουδούνι της εφημερίδας. Οταν συμπεριφέρονται έτσι απέναντι σε μια εφημερίδα και μια πολιτική οργάνωση, μπορούμε να φανταστούμε πώς συμπεριφέρονται απέναντι σε πολίτες που βρίσκονται στην ίδια θέση, ιδιαίτερα όταν είναι νύχτα και δεν υπάρχουν μάρτυρες.
Αυτή τη συμπεριφορά βίωσε ο Πέτρος Καπετανόπουλος, που συνελήφθη, έβγαλε ένα τριήμερο στη ΓΑΔΑ και ήδη είναι κατηγορούμενος με κατηγορίες ακόμα και σε βαθμό κακουργήματος! Γιατί; Επειδή διαμαρτυρήθηκε για την κακοποίηση μετανάστη που είχε ήδη συλληφθεί.
Το βράδυ του Σαββάτου 21 Ιούλη, ο Π. Καπετανόπουλος κατέβηκε από το διαμέρισμά του στα Σεπόλια επειδή άκουσε φασαρία. Στο παρκάκι απέναντι από το σπίτι του είδε ένα περιπολικό κι έναν μετανάστη πεσμένο στο δρόμο μ’ ένα μπάτσο να του πατάει την κοιλιά. Οταν ρώτησε «γιατί πατάτε τον άνθρωπο;», ο μπάτσος τράβηξε το πόδι του και απάντησε «δεν τον πατάω». Τότε, ο δεύτερος μπάτσος φωνάζοντας «δεν ήταν αυτό πάτημα, αυτό είναι», έχωσε μια κλοτσιά στον άνθρωπο που ήδη είχαν συλλάβει. Οταν ο Καπετανόπουλος διαμαρτυρήθηκε για τη βαρβαρότητα, συνελήφθη και παραπέμφθηκε στον εισαγγελέα με τις κατηγορίες της «αντίστασης», της «απόπειρας απελευθέρωσης κρατουμένου» και «ψευδούς ανωμοτί κατάθεσης». Η ανακρίτρια, επιβραβεύοντας τους μπάτσους, προσέθεσε και την κατηγορία της «απλής συνέργειας σε ληστεία», επειδή ο μετανάστης κατηγορείται ότι άρπαξε την τσάντα μιας κοπέλας!
Βέβαια, δεν τόλμησε ούτε περιοριστικούς όρους να βάλει στον συλληφθέντα που αφέθηκε ελεύθερος. Ομως, η αστική Δικαιοσύνη έδειξε για μια ακόμη φορά το αποκρουστικό της πρόσωπο. Μαζί με την αστυνομία ασκούν τρομοκρατία ενάντια σε όποιον τολμήσει να υπερασπιστεί μετανάστη. Διαμορφώνεται έτσι ένα κλίμα παρόμοιο με το κλίμα της μετεμφυλιακής περιόδου, κατά την οποία τρομοκρατούνταν όποιος τολμούσε να προσφέρει άσυλο σε διωκόμενους κομμουνιστές. Οι μετανάστες είναι «μιάσματα», οι μπάτσοι δικαιούνται να τους τσαλαπατούν, να βγάζουν πάνω τους τα ζωώδη ένστικτά τους και οι πολίτες οφείλουν να προσπερνούν αδιάφοροι (αν όχι να χειροκροτούν τους μπάτσους-βασανιστές), γιατί αλλιώς «θα μπλέκουν άσχημα».