Αυτό πραγματικά δεν το είχαμε φανταστεί. Το ΣΕΚ, μαζί με μια δημοτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ, συνοδεία και εκπροσώπων της Πακιστανικής Κοινότητας, έκαναν επίσκεψη στον Χρυσοχοΐδη, για να του ζητήσουν βοήθεια στην αντιμετώπιση του ρατσιστικού και φασιστικού φαινομένου! Και ο Χρυσοχοΐδης σίγουρα δεν φανταζόταν ότι με το όνομα που έχει θα έπαιρνε ένα τέτοιο δώρο τις πρώτες μέρες της θητείας του και ενώ έχει επιβάλει αστυνομική κατοχή στα Εξάρχεια, έχει εκτελέσει συνεχείς επιχειρήσεις-σκούπα κατά μεταναστών, έχει χτυπήσει τη διαδήλωση των εργατών της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης έξω από το υπουργείο Εργασίας και έχει ματώσει τη διαδήλωση αντιρατσιστών στη Νίκαια, παραπέμποντας για πρώτη φορά συλληφθέντες με τον «κουκουλονόμο» του Δένδια και του Μαρκογιαννάκη.
Φυσικά, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Εκανε το σόου του, ανακοινώνοντας ότι θα φτιάξει ειδικό γραφείο για να δέχεται καταγγελίες αστυνομικής αυθαιρεσίας (!), ότι θα ξαναδεί την υπόθεση της απαγωγής των Πακιστανών (!), ότι το ΑΤ Αγίου Παντελεήμονα θα γίνει φιλικό προς τους πολίτες (!), ότι θα προσλάβει ψυχολόγους και κοινωνιολόγους στα ΑΤ των περιοχών που κατοικούν πολλοί μετανάστες!!! Οι άνθρωποι του ΣΕΚ πήγαν και πέρα από τις επίσημες ανακοινώσεις. Αναλαμβάνοντας χρέη εκπροσώπου του υπουργείου Μπάτσων και Καταστολής, είπαν στους δημοσιογράφους πως ο Χρυσοχοΐδης τους δήλωσε πως έχει δει κι αυτός συνεργασία αστυνομικών με φασιστικές συμμορίες και πως τον… φόβισε η κατάσταση στον Αγ. Παντελεήμονα, την οποία –όπως είπε– το ίδιο το κράτος άφησε να δημιουργηθεί!
Εδώ πια δεν έχουμε τον συνήθη οπορτουνισμό του ΣΕΚ. Εδώ έχουμε μια χοντρή προσπάθεια ωραιοποίησης του κατασταλτικού μηχανισμού. Η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, άραγε, τι λέει;