Συνεχίζονται οι εκδηλώσεις αλληλεγγύης στον Βασίλη Στεργίου που είναι προφυλακισμένος από τις 8 Μάρτη. Οπως είναι γνωστό, ο Β. Στεργίου είναι ο μόνος από τους 61 συλληφθέντες εκείνης της μέρας που προφυλακίστηκε. Οι 49 δικάστηκαν και αθωώθηκαν πανηγυρικά, ενώ οι 11 από την ομάδα στην οποία περιλήφθηκε και ο Στεργίου αφέθηκαν ελεύθεροι και θα δικαστούν σε τακτική δικάσιμο, κατηγορούμενοι για πλημμελήματα και κακουργήματα. Για την προφυλάκιση του Στεργίου μέτρησαν «ειδικοί» λόγοι, που καμιά σχέση δεν έχουν με την κατηγορία. Μέτρησε η ταξική του ιδιότητα (οικοδόμος) και η πολιτικοϊδεολογική ένταξή του στον αναρχικό χώρο.
Την περασμένη Τρίτη έγινε μαζική παρέμβαση στα δικαστήρια της Ευελπίδων από εργαζόμενους και φοιτητές, ύστερα από κάλεσμα της Πρωτοβουλίας Οικοδόμων και άλλων εργατικών συλλογικοτήτων. Αντιπροσωπεία των συγκεντρωμένων έκανε παράσταση διαμαρτυρίας στον προϊστάμενο του Πρωτοδικείου και τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας, καταγγέλλοντας τη συνεχιζόμενη προφυλάκιση του Β. Στεργίου καθώς και τη μεγάλη καθυστέρηση στην εξέταση της αίτησης αναίρεσης του εντάλματος προφυλάκισης, που έχει κατατεθεί από τις 16 Μάρτη!
Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας, στον οποίο παρέπεμψε την αντιπροσωπεία ο προϊστάμενος του Πρωτοδικείου, μετά από πολλά τηλεφωνήματα, διαπίστωσε -όπως δήλωσε- καθυστέρηση στην εξέταση της αίτησης και έδωσε εντολή να προωθηθεί στο συμβούλιο αυθημερόν! Η αντιπροσωπεία επισκέφτηκε επίσης την αρμόδια Εισαγγελέα για την εισαγωγή της αίτησης στο Συμβούλιο, η οποία την διαβεβαίωσε ότι η αίτηση θα εισαχθεί μέσα σε μία μέρα στο Συμβούλιο το οποίο ορίζει εισηγητή και το πολύ σε μια βδομάδα θα εξεταστεί η αίτηση αποφυλάκισης του Β. Στεργίου.
Τι δείχνουν τα παραπάνω; Οτι η προφυλάκιση του Β. Στεργίου ήταν μια εκδικητική πράξη των διωκτικών μηχανισμών, που επέλεξαν πρόσωπο για να στείλουν τα τρομοκρατικά τους μηνύματα. Για μια ακόμη φορά η τυπική νομιμότητα κουρελιάστηκε, προκειμένου να υπηρετηθούν πολιτικές σκοπιμότητες. Την τακτική αυτή, καθόλου πρωτότυπη, καθόλου καινούργια, μόνο η έμπρακτη αλληλεγγύη μπορεί να την νικήσει. Και είναι παρήγορο που οι εκδηλώσεις αλληλεγγύης συνεχίζονται (εκδήλωση στο Δημαρχείο Ιλίου στις 23 Μάη, διαδήλωση στο Θησείο στις 24 Μάη, έκδοση ψηφισμάτων συμπαράστασης κ.λπ.).