Οπως αναμενόταν, προπαγανδιστικά φούμαρα ήταν όσα έλεγε ο Δένδιας περί διαδηλώσεων κάτω από 200 άτομα, οι οποίες θα πρέπει να περιορίζονται σε μια λωρίδα του δρόμου για να μη κλείνουν την κυκλοφορία. Το σχέδιο προεδρικού διατάγματος, το οποίο υπέγραψε ο Δένδιας και απεστάλη στο ΣτΕ για την προβλεπόμενη επεξεργασία, μετατρέπει τον μπάτσο που θα είναι επικεφαλής της αστυνομικής δύναμης σε απόλυτο κριτή του πώς πρέπει να κινηθεί η διαδήλωση.
Στο ΠΔ γίνεται λόγος για διαδηλώσεις «ιδιαίτερα μικρές σε σχέση με τη σημασία της συγκεκριμένης οδού για την εξυπηρέτηση της οδικής κυκλοφορίας και της κοινωνικοοικονομικής ζωής της πόλης». Μετά αρχίζει η απόλυτη εξουσία του μπάτσου: «Η εκτίμηση περί του ιδιαίτερα μικρού μεγέθους της συνάθροισης και η δυνατότητα περιορισμού της σε μέρος του οδοστρώματος ανήκει στον αρμόδιο αστυνομικό διευθυντή». Αρα, όταν ο μπάτσος «κρίνει» ότι πρέπει να μη γίνει μια συγκέντρωση, θα βρίσκει την ευκαιρία να τη διαλύει, προκαλώντας ένταση και μετά επέμβαση των ΜΑΤ.