Για τη Ντόρα Μπακογιάννη τα πράγματα είναι απλά. Για να μας δώσει ο Ερντογάν τους δύο έλληνες στρατιωτικούς μας ζητά να του δώσουμε τους οχτώ τούρκους στρατιωτικούς. Επειδή αυτούς καμιά ελληνική κυβέρνηση δεν μπορεί να τους δώσει, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, ας του δώσουμε κάποιους άλλους. Ας του δώσουμε τους εννιά που συνελήφθησαν με την κατηγορία ότι σχεδίαζαν να δολοφονήσουν τον Ερντογάν, όταν αυτός επισκέφτηκε την Ελλάδα. Αλλωστε, αυτοί οι εννιά δεν είναι παρά «οι Κουφοντίνες της Τουρκίας»!
Δεν περιμέναμε από τη Μπακογιάννη να αναρωτηθεί αν αυτοί οι εννιά θα είχαν στην Τουρκία «δίκαιη δίκη», όπως επιτάσσει ο αστικός «νομικός πολιτισμός» (η περιβόητη Ευρωπαϊκή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου). Οι απόψεις της για την ποινική μεταχείριση αυτών που αποκαλεί «τρομοκράτες» είναι γνωστές. Απαιτούμε, όμως, να γνωρίζει ότι το νομικό στάτους αυτών των αγωνιστών είναι ίδιο με αυτό των οχτώ φυγάδων στρατιωτικών. Τα ελληνικά δικαστήρια έχουν απορρίψει όλα τα αιτήματα έκδοσης που υπέβαλαν οι τουρκικές αρχές. Μπορεί κανείς να κατηγορήσει αυτά τα δικαστήρια για… ανοχή προς «τρομοκράτες»;
Είναι μάλλον σκόπιμο να θυμίσουμε την ιστορία μιας από τους εννιά, της 21χρονης Χαζάλ Σεκέρ. Το τουρκικό αίτημα έκδοσης την κατηγορούσε για «συγκρότηση και διοίκηση τρομοκρατικής οργάνωσης» από το 2007. Δηλαδή, από ηλικίας 10 ετών! Αυτό το επεσήμανε και η εισαγγελέας, που πρότεινε στο Συμβούλιο Εφετών να απορριφθεί το αίτημα έκδοσης, όπως και έγινε (με ομόφωνη απόφαση).
Δεν μπορεί να μην το ξέρει αυτό η Μπακογιάννη. Γράφηκε στον ελληνικό Τύπο και όχι στα ψιλά. Αδιαφορεί όμως. Εκείνο που την ενδιαφέρει είναι να ρίξει νερό στο μύλο της τρομοϋστερίας. Να πει στον ελληνικό λαό πως εδώ δεν υπάρχουν μόνο οι φυγάδες στρατιωτικοί, που δεν ξέρουμε αν συμμετείχαν ή όχι στο αποτυχημένο πραξικόπημα κατά του Ερντογάν. Εδώ υπάρχουν «τρομοκράτες» που έχουμε χρέος να τους παραδώσουμε στον Ερντογάν, για να μας δώσει κι αυτός «τα παιδιά μας». Κι αν δεν μπορούμε να δώσουμε αυτούς τους εννιά, ας πιάσουμε άλλους και ας τους παραδώσουμε με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να προλάβουν να κινήσουν δικαστικές διαδικασίες. Ακόμα και στα μουλωχτά, όπως έγινε τον Μάη του 2013 με τον Μπουλούτ Γιαϊλά, που τον απήγαγε η Αντιτρομοκρατική εν μέση οδώ στα Εξάρχεια και τον παρέδωσε στην τουρκική Ασφάλεια στην Αδριανούπολη.
Τα ξέρει πολύ καλά εκείνα τα γεγονότα η Μπακογιάννη, γι' αυτό ζητά να υπάρξει «αμοιβαιότητα» με το τουρκικό κράτος, βάζοντας στο στόχαστρό της αγωνιστές που είναι πολιτικοί πρόσφυγες στην Ελλάδα, επειδή στην Τουρκία διώκονται για αντικαθεστωτική ή εθνικοαπελευθερωτική δράση.
Δεν κινείται σε διαφορετικό μήκος κύματος η κυβέρνηση Τσίπρα, η οποία -σημειωτέον- άφησε αναπάντητη την πρόκληση της Μπακογιάννη. Το γεγονός ότι σε βάρος αυτών των εννιά αγωνιστών στήθηκε μια καραμπινάτη σκευωρία λέει πολλά. Γιατί αυτή η σκευωρία ήταν ένα «δωράκι» προς τον «σουλτάνο», που πιστοποιούσε την αγαστή συνεργασία ανάμεσα στις «αντιτρομοκρατικές» υπηρεσίες των δύο χωρών. Και βέβαια, η ελληνική Αντιτρομοκρατική έστησε τη σκευωρία με κυβερνητική εντολή, όχι με δική της πρωτοβουλία. Οι εννιά αγωνιστές χρησιμοποιήθηκαν στο βρόμικο διπλωματικό παιχνίδι, που εκείνη την περίοδο δεν είχε μπει ακόμα στη φάση του εθνικιστικού παροξυσμού, όπως συμβαίνει σήμερα.
Αξίζει να θυμίσουμε το μήνυμα που έστειλαν από τις φυλακές, όπου φρόντισαν να τους διασπείρουν, οι εννιά αγωνιστές:
«Δεν υπήρχε, ούτε πάνω μας, ούτε στο σπίτι, ούτε οπουδήποτε αλλού, ούτε και είναι δυνατόν να υπάρξει, έστω και το παραμικρό αποδεικτικό στοιχείο σχετικό με μια τέτοια επίθεση. Αυτή η συνωμοσία ταιριάζει απόλυτα με τις μεθόδους της τουρκικής αστυνομίας. Οι δημοσιεύσεις που παρουσιάζουν, ότι είχαμε προετοιμασίες για δολοφονική επίθεση κατά του Ερντογάν, είναι ψευδέστατες.
»Επειδή δεν είχαν στα χέρια τους κανένα στοιχείο, παρουσίασαν ως αποδεικτικό στοιχείο τους σουγιάδες. Τις μπαταρίες και το επιτραπέζιο ρολόι τα παρουσίασαν ως εργαλεία για κατασκευή βόμβας. Είναι ψέματα.
»Είναι ψέμα ότι προετοιμαζόμασταν για δολοφονική επίθεση κατά του Ερντογάν. Ισχυρίζονται ότι για την επίθεση αυτή θάψαμε στο βουνό ρουκέτα και βόμβες. Είναι ψέμα ότι θάψαμε στο βουνό όπλα. Στα σπίτια μας δεν υπήρχαν όπλα, εκρητικά υλικά κλπ.».
Ας έχουμε το νου μας, λοιπόν. Να μην επιτρέψουμε κανένα παζάρι με τη ζωή των τούρκων και κούρδων αγωνιστών. Να απαλλαγούν οι εννιά αγωνιστές από τις κατηγορίες που τους φόρτωσαν οι σκευωροί της Αντιτρομοκρατικής. Να επισπευστούν οι σχετικές διαδικασίες και να απαλλαγούν είτε με βούλευμα είτε στο δικαστήριο. Να μην παραδοθεί στην Τουρκία και να απελευθερωθεί άμεσα ο αγωνιστής Τουργκούτ Καγιά, ο οποίος συνεχίζει να πραγματοποιεί απεργία πείνας αντιδρώντας στην απαράδεκτη απόφαση του Αρείου Πάγου για έκδοσή του στην Τουρκία.