Τη Δευτέρα ξεκινά στον Κορυδαλλό η τρίτη στη σειρά τρομο-δίκη. Η πιο προκλητική απ’ όλες. Αυτή που υποδηλώνει με τον πιο κραυγαλαίο τρόπο την πρόθεση της κρατικής εξουσίας να εγκαταστήσει ένα καθεστώς τρόμου και να εμπεδώσει αυτόν τον τρόμο στη συνείδηση κάθε πολίτη. Μπορούμε να κάνουμε ό,τι θέλουμε σε βάρους όποιου θέλουμε. Αυτό είναι το μήνυμα που περνιέται στον ελληνικό λαό και ιδιαίτερα στα πιο «ζωηρά» τμήματά του, εκείνα που σηκώνουν κεφάλι και αντιστέκονται στη βαρβαρότητα, στην εκμετάλλευση και την καταπίεση.
Η δίκη αυτή δεν αφορά μόνο τους έξι κατηγορούμενους. Αφορά ολόκληρο τον ελληνικό λαό. Γι’ αυτό και αυτή η πρόκληση δεν πρέπει να μείνει αναπάντητη. Εχουν γίνει εκδηλώσεις, έχουν ακουστεί καταγγελίες, περισσότερες από τις προηγούμενες φορές, όμως αυτό δεν φτάνει. Πρέπει να υπάρξει κινητοποίηση καθ’ όλη τη διάρκεια της δίκης, να ενεργοποιηθεί ο νομικός κόσμος, να σταλούν επιστολές στις μεγάλες εφημερίδες, να γίνει ό,τι είναι δυνατόν για να μην περάσουν οι μεθοδεύσεις αυτής της δίκης, για να καταρρεύσουν τα τρομο-σενάρια. Απευθύνουμε έκκληση σε όσες και όσους μπορούν να βρίσκονται τη Δευτέρα το πρωί στον Κορυδαλλό, για να δείξουν (και) με την παρουσία τους τη συμπαράστασή τους σ’ αυτούς που δικάζονται.
Σ’ αυτή την υπόθεση έχουμε αναφερθεί και άλλες φορές (όταν βγήκε το παραπεμπτικό βούλευμα). Επαναλαμβάνουμε τα βασικά της σημεία, παραπέμποντας ταυτόχρονα στη μπροσουρίτσα που εξέδωσαν οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους, η οποία περιλαμβάνει εξαντλητική αναφορά σε όλες τις πτυχές της υπόθεσης.
Πρόκειται για τρεις δίκες στη συσκευασία της μιας.
♦ Επιχειρείται να δικαστούν εκ νέου, με την εφαρμογή της ναζιστικής έμπνευσης αρχής της συλλογικής ευθύνης, οι Χρήστος Τσιγαρίδας, Κώστας Αγαπίου, Αγγελέτος Κανάς και Ειρήνη Αθανασάκη, ενώ ακόμη δεν έχει τελεσιδικήσει η πρώτη υπόθεση στην οποία βρέθηκαν κατηγορούμενοι. Χωρίς κανένα αποδεικτικό στοιχείο, καμιά μαρτυρία, ούτε καν ένδειξη, καλούνται να δικαστούν ως φυσικοί αυτουργοί 10 ενεργειών του ΕΛΑ, με δεδομένη την προϋπόθεση ότι υπήρξαν μέλη του ΕΛΑ, κατηγορία όμως για την οποία δεν θα δικαστούν, αφού εκκρεμεί ακόμα η προηγούμενη δίκη. Με προκλητικά παράνομο τρόπο η Εισαγγελία εισάγει ως αναγνωστέο έγγραφο την απόφαση του προηγούμενου δικαστηρίου, εναντίον της οποίας έχει ασκηθεί έφεση και επομένως δεν ισχύει. Με την ίδια προκλητικότητα καλούνται ως μάρτυρες οι γνωστοί ψευδομάρτυρες της πρώτης δίκης (Κυριακίδου, Ζήσης κ.λπ.), οι οποίοι έχουν καταθέσει μόνο για την κατηγορία της «συμμετοχής» και όχι για τις επιμέρους πράξεις.
♦ Επιχειρείται να δικαστεί με τις ίδιες κατηγορίες ο Μιχάλης Κασίμης, ο οποίος έχει αθωωθεί ομόφωνα (επομένως τελεσίδικα) από το προηγούμενο δικαστήριο. O Kασίμης που κρίθηκε τελεσίδικα ότι δεν υπήρξε μέλος του ΕΛΑ θα ξαναδικαστεί για 10 ενέργειες του ΕΛΑ!
♦ Τέλος, επιχειρείται για πολλοστή φορά η εξόντωση του Γιάννη Σερίφη, ο οποίος -μετά την εμπλοκή του στην υπόθεση της 17Ν- εμπλέκεται και στην υπόθεση του ΕΛΑ. Με μοναδικό στοιχείο τις αντιφατικές και αλληλοσυγκρουόμενες καταθέσεις ενός ψευδομάρτυρα, του γνωστού Κορωναίου, τον οποίο έχουν διαψεύσει -σε κατ’ αντιπαράσταση εξέταση ενώπιον του ειδικού εφέτη ανακριτή- δυο αξιωματικοί της Αντιτρομοκρατικής. Ενός ψευδομάρτυρα που όταν είχε γίνει το συμβάν είχε καταθέσει ότι δεν ήταν παρών, αλλά το πληροφορήθηκε από την τηλεόραση και που περιέγραφε ένα «ύποπτο πρόσωπο», το οποίο και ηλικιακά και ως προς τον σωματότυπο δεν ταιριάζει στο παραμικρό στον Γιάννη Σερίφη.
Πηγαίνουμε, λοιπόν, σε μια ακόμα δίκη σκοπιμότητας. Οι δικονομικές εγγυήσεις, το ισχύον δίκαιο, τα δημοκρατικά δικαιώματα γίνονται σκόνη χάριν της διεκπεραίωσης της ελληνικής εκδοχής του «πολέμου κατά της τρομοκρατίας».