Τους δημοτόμπατσους με τις χακί στολές (για να ξυπνούν ανατριχιαστικές μνήμες) τους έχετε σίγουρα δει στους δρόμους των περισσότερων δήμων, με ένα μπλοκάκι στο χέρι να κόβουν αβέρτα κλήσεις σε αυτοκίνητα και μηχανάκια. Δεν τολμάς να παρκάρεις έστω και για λίγο και βρίσκεις το κόκκινο χαρτάκι. Ακόμα και σε δρόμους χωρίς ιδιαίτερη κίνηση (θα είχε ενδιαφέρον μια στατιστική για το πόσες κλήσεις για παρκάρισμα κόβονταν προ δημοτόμπατσων και πόσες μετά). Μην εκπλαγείτε καθόλου αν σιγά-σιγά αρχίσετε να τους βλέπετε και έξω από το σπίτι σας, να ψάχνουν ευκαιρία για να σας κόψουν και εκεί κλήση. Οχι μόνο για το αυτοκίνητο, αλλά για ένα σωρό άλλες αιτίες. Κάτι θα μηχανευτούν, αφού στόχος τους είναι να μαζέψουν λεφτά.
Το ΔΣ της Κεντρικής Ενωσης Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδας αποφάσισε οι Δήμοι να καλύπτουν σημαντικό μέρος του κόστους λειτουργίας της Δημοτικής Αστυνομίας. Συγκεκριμένα, από τον τρίτο χρόνο λειτουργίας του νέου σώματος, το κράτος θα καλύπτει το 75% της δαπάνης και οι Δήμοι το 25%. Ομως, η συμμετοχή του κράτους θα υλοποιείται μέσω του προγράμματος «Θησέας», το οποίο χρηματοδοτούν κατά 65% οι Δήμοι και κατά 35% το κράτος. Με άλλα λόγια, η τελική συμμετοχή των Δήμων θα φτάσει στο 74% και του κράτους θα περιοριστεί στο 26%.
Και πού θα βρουν οι καταχρεωμένοι Δήμοι τα λεφτά για να καλύψουν αυτό το κόστος, όταν τα ελλείμματά τους συνεχώς αυξάνονται και το κράτος τους σπρώχνει σε νέο δανεισμό (βλέπε σχετικά στη σελίδα 3); Μα από τα πρόστιμα που θα επιβάλλει και θα εισπράττει η Δημοτική Αστυνομία. Αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός της. Να μετατραπεί σε έναν τραμπούκικο φορομπηχτικό μηχανισμό, που θα επιβάλλει και θα εισπράττει χαράτσια, αστυνομεύοντας τους πολίτες στη γειτονιά τους και κάνοντάς τους το βίο αβίωτο. Γι’ αυτό και συμφωνούν τόσο εύκολα κράτος και ΚΕΔΚΕ.