Εκατοντάδες μπάτσοι και ασφαλίτες, με μοτοσικλέτες, με περιπολικά, με κλούβες και πεζοί χτενίζουν διαρκώς τις περιοχές από την Ομόνοια μέχρι τα Πατήσια, στον άξονα της Αχαρνών κυρίως και των πιο κοντινών παράλληλων δρόμων και συλλαμβάνουν όποιον μετανάστη περπατάει στο δρόμο. Η επίκληση των νόμιμων χαρτιών που έχουν πάνω τους δεν παίζει καμιά σημασία. Τους φορτώνουν στις κλούβες και όταν τους πάνε στο Αλλοδαπών κάνουν τον έλεγχο των χαρτιών. Ετσι, ακόμη και εκείνοι που έχουν χαρτιά ταλαιπωρούνται για ώρες, μέχρι να φτάσει η σειρά τους, να τα δείξουν και να τους αφήσουν.
Και βέβαια, το πογκρόμ διαφημίστηκε δεόντως από τον Δένδια και τα παπαγαλάκια του. Οι περιοχές δεν επιλέχτηκαν τυχαία. Είναι οι περιοχές που δρούσαν οι μαχαιροβγάλτες μπράβοι της Χρυσής Αυγής, πουλώντας δήθεν προστασία στους κατοίκους. «Μόνο τα εντεταλμένα όργανα του κράτους είναι αρμόδια για τη διαφύλαξη του αγαθού της δημόσιας ασφάλειας. Οποιαδήποτε προσπάθεια υποκατάστασης των αρμοδιοτήτων τους από οιονδήποτε δεν μπορεί να γίνει ανεκτή», δήλωσε με νόημα ο Δένδιας. Κάποιοι Χρυσαυγίτες είναι στη φυλακή, οι άλλοι λούφαξαν, αλλά εμείς είμαστε εδώ για να κάνουμε τη δουλειά τους, είναι το νόημα της δήλωσης Δένδια. Μόνο που τέτοιες δηλώσεις δεν μπορούν να πείσουν το εκφασισμένο κομμάτι των κατοίκων της συγκεκριμένης περιοχής. Πρέπει να τους προσφέρουν μια καινούργια, εξαγνισμένη φασιστική οργάνωση για να 'χουν να ψηφίζουν.