Σε τριπλασιασμό του ανώτερου χρόνου κράτησης για τους αιτούντες άσυλο πρόσφυγες προχωρά η συγκυβέρνηση Σαμαρά-Βενιζέλου-Κουβέλη, με προεδρικό διάταγμα που υπογράφουν οι Δένδιας και Χατζηδάκης, το οποίο έχει ήδη εγκριθεί από το Ε’ Τμήμα του ΣτΕ, με ένα προκλητικό σκεπτικό.
Για τους πρόσφυγες που υποβάλλουν αίτηση για να τους χορηγηθεί άσυλο ισχύει το ΠΔ 114/22-11-2010, το οποίο προβλέπει ότι στους αιτούντες άσυλο επιβάλλεται κράτηση μόνο ως εξαιρετικό μέτρο με πλήρη και εμπεριστατωμένη αιτιολογία της αστυνομικής αρχής που την αποφασίζει. Φυσικά, οι μπάτσοι δεν δίνουν καμιά εμπεριστατωμένη αιτιολογία. Επικαλούνται απλά το ΠΔ. Η κράτηση αυτή δεν επιτρέπεται να ξεπεράσει τις 90 μέρες, εάν δε ο αιτών άσυλο αλλοδαπός έχει προηγουμένως κρατηθεί ενόψει διοικητικής απέλασης, ο χρόνος προσμετράται και η συνολική κράτηση δεν επιτρέπεται να ξεπεράσει τις 80 μέρες. Δηλαδή, αν ένας αλλοδαπός έχει κρατηθεί επειδή δεν έχει χαρτιά και στον τέταρτο μήνα της κράτησής του υποβάλει αίτηση για άσυλο, η παραπέρα κράτησή του δεν μπορεί να ξεπεράσει τους δυο μήνες (συνολικά έξι).
Ερχεται τώρα η συγκυβέρνηση και προσθέτει στο ΠΔ 114/2010 μια παράγραφο που προβλέπει τη δυνατότητα η κράτηση να παρατείνεται περαιτέρω, με ανώτατο όριο τους 12 μήνες. Ο στόχος αυτής της ρατσιστικής διάταξης είναι προφανής. Οσοι αλλοδαποί συλλαμβάνονται, να ξέρουν ότι και αίτηση για άσυλο να κάνουν, θα μείνουν 12 μήνες στη φυλακή. Υπολογίζουν ότι μ’ αυτόν τον τρόπο θα «σπάσουν» αρκετούς και θα τους αναγκάσουν να δεχτούν την απέλασή τους.
Το Ε’ Τμήμα του ΣτΕ, με πρόεδρο την Α. Θεοφιλοπούλου και μέλη τις Αικ. Σακελλαροπούλου και Μ. Τριπολιτσιώτη (η τελευταία ήταν και εισηγήτρια) γνωμοδότησε θετικά υπέρ της νέας ρύθμισης, επικαλούμενο διατάξεις του νόμου 3907/2011, οι οποίες αφορούν όχι τους αιτούντες άσυλο, αλλά τους μη νόμιμους μετανάστες! Τι σημασία έχουν οι κανόνες του δικαίου όμως, όταν υπάρχουν «οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν στη χώρα σε σχέση με τους παράνομα διαμένοντες», τις οποίες επικαλείται προκλητικά το Ε’ Τμήμα. Δεν φτάνει που δε δίνουν άσυλο, τώρα δε θα δίνουν ούτε τη ροζ κάρτα στους πρόσφυγες.