Ξεπέρασαν κάθε όριο οι συριζαίοι, στην προσπάθειά τους να μη στενοχωρήσουν τους αμερικάνους πάτρωνές τους και το εγχώριο αντιδραστικό σκυλολόι. Στην προσπάθειά τους να ματαιώσουν την εκδήλωση αλληλεγγύης στον Δημήτρη Κουφοντίνα, οδηγήθηκαν σ' ένα κατασταλτικό ντελίριο, που χρόνια είχαμε να δούμε. Και μη μας πει κανένας ότι αυτό έγινε από τους ανθρώπους του Φορτσάκη, που διοικούν τη Νομική, γιατί τα ΜΑΤ δεν τα διευθύνουν ο Φορτσάκης και οι άνθρωποί του.
Τα διευθύνει η κυβέρνηση και είναι αυτή που οργάνωσε την πολιορκία της Νομικής και τον αποκλεισμό της πρόσβασης σ' αυτή.
Την περασμένη Τρίτη, η διοίκηση της Φυλακής Κορυδαλλού ενημέρωσε τον Δημήτρη Κουφοντίνα, ότι έλαβε εμπιστευτικό έγγραφο από τη Νομική Σχολή του πανεπιστήμιου της Αθήνας, η οποία ζητούσε να απαγορευτεί στον Δ. Κουφοντίνα να παρέμβει στην εκδήλωση αλληλεγγύης που οργανωνόταν την επομένη (Τετάρτη, 14 Δεκέμβρη) σε αμφιθέατρο της Σχολής.Το ίδιο εμπιστευτικό έγγραφο έχει σταλεί και στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου.
Δεν ήταν ενέργεια της Αντιτρομοκρατικής, της ΕΥΠ/ΚΥΠ, κάποιου εισαγγελέα ή ανακριτή. Οι διοικούντες ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα, που διδάσκει (υποτίθεται) τους φοιτητές του ότι τα δικαιώματα του ανθρώπου και ιδιαίτερα τα δικαιώματα του κατηγορούμενου ή του κρατούμενου πρέπει να γίνονται σεβαστά, μπήκαν επικεφαλής σε μια παράνομη εκστρατεία φίμωσης ενός πολιτικού κρατούμενου.
Και η διοίκηση της Φυλακής, η οποία δεν καλύπτεται από κανένα αυτοδιοίκητο, αλλά ελέγχεται απολύτως από την κυβέρνηση, έσπευσε να ικανοποιήσει αυτό το προκλητικό αίτημα, μεταφέροντας στον Δ. Κουφοντίνα προφορική απαγόρευση και αρνούμενη να του κοινοποιήσει το έγγραφο της Νομικής, με το πρόσχημα ότι είναι εμπιστευτικό.
Την ίδια μέρα, καλέσαμε τον υπουργό Δικαιοσύνης Σταύρο Κοντονή να πάρει άμεσα θέση. Να μη δοκιμάσει να κρυφτεί πίσω από τους υφισταμένους του στη Φυλακή, που δεν υπήρχε περίπτωση να κάνουν οτιδήποτε αν προηγουμένως δεν ρωτούσαν το υπουργείο. Επίσης, καλέσαμε το Φοιτητικό Σύλλογο της Νομικής να πάρει θέση, γιατί αλλιώς θα καταστεί συνένοχος αυτής της προκλητικής απαγόρευσης, που θυμίζει εποχές μοναρχοφασισμού και χούντας. Οπως σημειώναμε στην ηλεκτρονική μας έκδοση, «ένας κρατούμενος στερείται μόνο του αγαθού της προσωπικής ελευθερίας. Ολα τα άλλα δικαιώματα τα έχει, όπως κάθε άλλος πολίτης. Η εκδήλωση αλληλεγγύης έχει ως αντικείμενο το καθεστώς εξαίρεσης που εφαρμόζεται στους πολιτικούς κρατούμενους, με την άρνηση να τους χορηγήσουν άδεια. Στον πολιτικό κρατούμενο Δ. Κουφοντίνα, που έχει συμπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο κράτησης πριν από εφτά χρόνια, όχι μόνο αρνούνται την άδεια που δικαιούται ως κρατούμενος, αλλά πλέον αρνούνται και το δικαίωμα στο δημόσιο λόγο. Αυτό δεν πρέπει να περάσει».
![](/wp-content/uploads/2020/08/1413/content_nomiki_2.jpg)
![](/wp-content/uploads/2020/08/1414/content_z_-_m_th.png)
Την Τετάρτη, η πρόκληση κλιμακώθηκε. Πρωί-πρωί στην ιστοσελίδα της κοσμητείας της Νομικής Σχολής δημοσιεύτηκε η εξής ανακοίνωση: «Το Μέγαρο Θεωρητικών Επιστημών (και ο χώρος στάθμευσης) θα παραμείνει κλειστό την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 λόγω τεχνικών προβλημάτων. Ως εκ τούτου όλα τα μαθήματα που γίνονται στο ως άνω κτήριο θα αναβληθούν και θα αναπληρωθούν σύμφωνα με νεότερη ανακοίνωση».
Λες και η Σχολή είναι τσιφλίκι τους, που μπορεί να το ανοίγουν και να το κλείνουν όποτε θέλουν, και όχι δημόσια περιουσία, έσπευσαν να κηρύξουν «λοκ άουτ». Δημοσιοποιήσαμε αμέσως την είδηση στην ηλεκτρονική μας έκδοση, σημειώνοντας:
Σφραγίζουν τη Σχολή για να μη γίνει η προγραμματισμένη εκδήλωση αλληλεγγύης στον Δημήτρη Κουφοντίνα. Τα «ορφανά του Φορτσάκη», μετά το εμπιστευτικό έγγραφο που έστειλαν στη Φυλακή, ζητώντας να εμποδίσει την τηλεφωνική επικοινωνία του Δ. Κουφοντίνα με την εκδήλωση, κάνουν ένα ακόμα βήμα στο φασιστικό τους κατήφορο, προχωρώντας σε «λοκ-άουτ» της Σχολής, για να μην γίνει η εκδήλωση.
Πρόκειται για πρωτοφανή ενέργεια, που δεν αποκαλύπτει μόνο προκατάληψη και μίσος, αλλά και πανικό. Δυστυχώς γι’ αυτούς, δε βρισκόμαστε στην εποχή της χούντας για να περνάνε τέτοιες ενέργειες. Τους παραδίδουμε στη χλεύη της προοδευτικής κοινωνίας και καλούμε και πάλι τους φοιτητές της Νομικής να πάρουν θέση στις συνεχιζόμενες προκλήσεις μιας δράκας πωρωμένων αντιδραστικών.
Μετά από λίγη ώρα, φοιτητές άρχισαν να μαζεύονται έξω από την κλειδωμένη σχολή. Εσπασαν το λουκέτο και μπήκαν στο προαύλιο. Σχεδόν ταυτόχρονα έφτασαν και τα ΜΑΤ, δείγμα του ότι υπήρχε συνεννόηση της κυβέρνησης με το δεξιό και ακροδεξιό κατεστημένο του πανεπιστημίου. Οι φοιτητές που πήγαιναν στη Νομική άρχισαν να γίνονται περισσότεροι, ενώ παράλληλα άρχισε να σφίγγει και ο κλοιός των ΜΑΤ. Εβαλαν διμοιρίες και στις τέσσερις γωνίες του κτιρίου της Νομικής, χωρίς αρχικά να παρεμποδίζουν την κυκλοφορία και την προσέλευση στη Νομική. Δημιουργούσαν ένα κλίμα τρομοκρατίας, ώστε να αποτραπεί η προσέλευση ανθρώπων στη Νομική για την εκδήλωση που ήταν προγραμματισμένη για το απόγευμα.
Οι διοργανωτές της εκδήλωσης («Φωνή λευτεριάς για τους πολιτικούς κρατούμενους») ανακοίνωσαν αναβολή της, όμως το κάλεσμα σε εκδήλωση καταγγελίας της απαγόρευσης ενεργοποίησε τα κατασταλτικά αντανακλαστικά της κυβέρνησης, που έδωσε εντολή στα ΜΑΤ να σφίξουν τον κλοιό και να απαγορεύσουν πια την πρόσβαση οποιουδήποτε στη Νομική! Ετσι, η κυβέρνηση που υποτίθεται ότι υπερασπίζεται το άσυλο, το παραβίασε με τον πιο ωμό τρόπο, πολιορκώντας τη Νομική και εμποδίζοντας τους φοιτητές να προσέλθουν σ' αυτή.
Εκδηλώσεις, φυσικά, δεν μπορούσαν να γίνουν υπ' αυτές τις συνθήκες και το απόγευμα οι φοιτητές που ήταν μέσα στη σχολή αποχώρησαν οργανωμένα φωνάζοντας αντικατασταλτικά συνθήματα. Σχήματα και συλλογικότητες της Νομικής (Αυτοδιαχειριζόμενο Κυλικείο Νομικής, ΕΑΑΚ ΝΟΠΕ, ΑΡΕΝ ΝΟΠΕ, ΑΡΔΙΝ ΝΟΜΙΚΗΣ, ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ) εξέδωσαν την εξής ανακοίνωση:
«Οι Κοσμητείες των Ο.Π.Ε. και Νομικής έβγαλαν μία ανακοίνωση η οποία απαγορεύει τη διάθεση χώρων για τη διοργάνωση εκδηλώσεων. Αυτή η απόφαση έχει πολύ συγκεκριμένη κατεύθυνση, καθώς αποβλέπει στην αποστείρωση του κοινωνικού χώρου του Πανεπιστημίου από οποιαδήποτε δραστηριότητα εκφεύγει των ακαδημαϊκών ενδιαφερόντων. Στην απαγόρευση αυτή ήρθε να προστεθεί το τρίτο κατά σειρά lock-out από την αρχή της ακαδημαϊκής χρονιάς για να εμποδίσει την πραγματοποίηση εκδήλωσης που θα γινόταν με θέμα τις άδειες που δεν δίνονται παράνομα στον πολιτικό κρατούμενο Δ. Κουφοντίνα. Συγκεκριμένα, η Κοσμητεία Νομικής έστειλε εμπιστευτικό έγγραφο στη διοίκηση των φυλακών Κορυδαλλού, προκειμένου να απαγορευτεί η τηλεφωνική παρέμβασή του στην εκδήλωση αυτή.
Η κίνηση αυτή διαπνέεται από ακραίο αυταρχισμό, αποτελεί προσπάθεια φίμωσης οποιασδήποτε διαφορετικής φωνής και πλήττει στον πυρήνα του το άσυλο.
Απέναντι σ’ αυτό, εμείς επανοικειοποιηθήκαμε το χώρο του ασύλου σπάζοντας το lock-out, προκείμενου να γίνει ανοιχτός και ζωντανός στους/στις φοιτητές/-τριες και την κοινωνία. Η απάντηση ήταν η περικύκλωση της Νομικής με ΜΑΤ και ο έλεγχος όσων ήθελαν να εισέλθουν. Γι’ αυτό ευθύνονται η κυβέρνηση και οι Κοσμητείες Νομικής και Ο.Π.Ε.
Ολα αυτά συμβαίνουν σε μία εποχή άγριας επίθεσης στα δικαιώματα και τις ελευθερίες της κοινωνικής πλειοψηφίας. Καλούμε κάθε φοιτητή και φοιτήτρια να στηρίξει την επανανοηματοδότηση του πανεπιστημιακού χώρου από εμάς τους/τις ίδιους/ίδιες, τόσο σήμερα όσο και στην καθημερινότητά τους».