Στις 12 Φλεβάρη, στο Μονομελές Εφετείο Αθηνών, θα δικαστεί ο Πέτρος Καπετανόπουλος, κατηγορούμενος για «αντίσταση», «απόπειρα ελευθέρωσης κρατουμένου» και «ψευδή ανωμοτί κατάθεση». Είναι μια παλιά ιστορία, πάντα επίκαιρη όμως, όχι μόνο επειδή πρόκειται για μια καραμπινάτη περίπτωση αστυνομικής σκευωρίας (απ’ αυτές που λέμε «σε τυλίγουν σε μια κόλλα χαρτί και άντε να ξεμπλέξεις»), αλλά και επειδή σχετίζεται με το αντιμεταναστευτικό μένος και το ρατσισμό.
Tα μεσάνυχτα του Σαββάτου της 21ης Ιουλίου 2012, ακούγοντας φωνές πολύ κοντά στο σπίτι του, ο ΠΚ κατέβηκε να δει τι συμβαίνει. Είδε αστυνομικούς της ΔΙΑΣ να ποδοπατούν νεαρό αλλοδαπό, ο οποίος είχε συλληφθεί νωρίτερα για απόπειρα κλοπής μιας τσάντας, όπως ο ίδιος ομολόγησε. Ο ΠΚ διαμαρτυρήθηκε για τη βάρβαρη συμπεριφορά των μπάτσων, που είχαν ήδη συλλάβει τον νεαρό μετανάστη και τον κακοποιούσαν επειδή αυτό τους προσέφερε απόλαυση. Το αποτέλεσμα ήταν να στραφούν σε βάρος του και κυριολεκτικά να τον τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί με τις προαναφερθείσες κατηγορίες.
Την επομένη τον προσήγαγαν στον εισαγγελέα, μαζί με τον νεαρό μετανάστη, στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας. Ο εισαγγελέας, εκτιμώντας ότι οι μπάτσοι ήταν εξαιρετικά επιεικείς απέναντι στον πολίτη που διαμαρτυρήθηκε όταν τους είδε να βασανίζουν συλληφθέντα, προσέθεσε και την κατηγορία της «συνέργειας σε ληστεία»! Σε βαθμό κακουργήματος αυτή. Ο ΠΚ βρέθηκε κατηγορούμενος ως συνεργός ενός δράστη τον οποίο ούτε καν γνώριζε. Η διεστραμμένη φαντασία ενός δικαστικού ξεπέρασε αυτή των μπάτσων.
Ευτυχώς ο ΠΚ δεν αφέθηκε να ζήσει μόνος του αυτόν τον καφκικό εφιάλτη. Υπήρξε ένα πλατύ κίνημα αλληλεγγύης, που οδήγησε στην απαλλαγή του από το κακούργημα, με βούλευμα του συμβουλίου εφετών. Εμειναν, όμως, τα πλημμελήματα, για τα οποία θα δικαστεί στις 12 Φλεβάρη, όπως είπαμε. Και πρέπει η αλληλεγγύη να είναι τέτοια που να οδηγήσει στην οριστική απαλλαγή του.
Δε χρειάζεται να σημειώσουμε ότι η υπόθεση ξεπερνά την –καθόλου ασήμαντη- προσωπική ταλαιπωρία του ΠΚ. Αφορά τη ρατσιστική βία απέναντι στους μετανάστες, στην οποία επιδίδονται συστηματικά οι μπάτσοι. Αφορά την αστυνομική και δικαστική αυθαιρεσία, με την οποία επιχειρείται όχι μόνο η καταστολή των κοινωνικών αγώνων, αλλά και η κατατρομοκράτηση και φίμωση κάθε ανθρώπου που τολμά ακόμα και απλά να διαμαρτυρηθεί.