Κάθε υπουργός Μπάτσων και Καταστολής που παίρνει στα σοβαρά το ρόλο του θα ξεκινήσει προσπάθεια για την απαγόρευση των διαδηλώσεων, με πρώτο βήμα τη… χωροθέτησή τους. Ηρθε, λοιπόν, η ώρα και του Δένδια. Με το έδαφος προετοιμασμένο από τον Καμίνη, ο οποίος εδώ και καιρό εκφράζει παρόμοιους «προβληματισμούς», ο Δένδιας επέλεξε τις ξεφτιλισμένες ηγεσίες της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ σαν γλάστρες για ν’ ανακοινώσει την πρόθεση της κυβέρνησης να φέρει νομοσχέδιο που θα αφορά την απαγόρευση των «προκλητικά μικρών διαδηλώσεων που δημιουργούν μια δυσανάλογη ζημιά στο κοινωνικό σύνολο στην πατρίδα μας».
Τι ακριβώς θα προβλέπει η ρύθμιση (την οποία, όπως είπε, θα φέρει οπωσδήποτε) δεν το ξεκαθάρισε ο Δένδιας, αλλά μπορούμε να φανταστούμε ότι θα αφορά διαδήλωση στο πεζοδρόμιο. Οπως μπορούμε να φανταστούμε ότι την… καταμέτρηση θα κάνει ο επιτόπου επικεφαλής της μπατσαρίας, με τα δικά του κριτήρια. Ολοι γνωρίζουμε, βέβαια, ότι κανείς δεν μπορεί να μετρήσει τους διαδηλωτές πριν ξεκινήσει μια διαδήλωση, όπως και ότι ο αριθμός τους αυξομειώνεται στη διάρκεια της διαδήλωσης (προστίθενται οι καθυστερημένοι, που συνήθως είναι πολλοί, και αφαιρούνται κάποιοι που φεύγουν στη διαδρομή).
Περιττεύει να πούμε ότι αυτό είναι το πρώτο βήμα για την απαγόρευση των διαδηλώσεων στα κέντρα των πόλεων και τον εξοβελισμό τους σε κάποια απομακρυσμένα σημεία, όπου οι διαδηλωτές θα διαδηλώνουν… μεταξύ τους. Μήπως αυτός δεν είναι ο διακαής πόθος των κυβερνήσεων εδώ και πολλά χρόνια; Μήπως δεν είναι ο Δένδιας που δήλωσε πρόσφατα, γεμάτος φασίζουσα αλαζονεία, ότι πρέπει να τελειώνουμε με τους μύθους της μεταπολίτευσης;
Οσο για τις ξεπουλημένες συνδικαλιστικές ηγεσίες, που δηλώνουν διαφωνούσες, μια χαρά έπαιξαν το ρόλο της γλάστρας, όπως ακριβώς τους ζήτησε ο Δένδιας.