Καθώς έτρεχαν κυνηγώντας τους διαδηλωτές, σταματούσαν για λίγα δευτερόλεπτα δίπλα στους πεσμένους, τους έριχναν μια-δυο κλωτσιές με τα άρβυλα στο κεφάλι και συνέχιζαν το κυνηγητό των υπόλοιπων. Υστερα, έρχονταν άλλοι, άρπαζαν τους πλημμυρισμένους στο αίμα τραυματίες και σέρνοντάς τους από τα μαλλιά τους οδηγούσαν στις κλούβες.
Συμμετείχαν σε διαδήλωση για την Παγκόσμια Μέρα της Γυναίκας, την οποία η Αστυνομία απαγόρευσε. Θα κοστίσουν αυτές οι εικόνες την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ; Ελάτε τώρα, αστεία πράγματα. Ο υπουργός Εξωτερικών του Λουξεμβούργου Ζαν Ασελμπορν, που έτυχε να βρίσκεται εκείνη την ημέρα στην Αγκυρα, για συνεργασία της ευρωπαϊκής τρόικας με την τουρκική κυβέρνηση, δήλωσε σοκαρισμένος από τις σκηνές που είδε στην τηλεόραση και περιορίστηκε να ζητήσει από την τουρκική κυβέρνηση «να διεξαχθεί η απαιτούμενη έρευνα, ώστε να αποφεύγονται παρόμοια περιστατικά». Η Αγκυρα πήρε το μήνυμα και έσπευσε να ανακοινώσει ότι επρόκειτο για παράνομη συγκέντρωση στη διάρκεια της οποίας εξαντλήθηκαν τα όρια υπομονής των οργάνων της τάξης! Εκεί και έληξε το θέμα, με τις δυο πλευρές ικανοποιημένες.