Μπορεί σε ανθρώπους της μακρινής επαρχίας, που δεν έχουν κατέβει ποτέ στην Αθήνα να προκαλούν κάποια εντύπωση τα βίντεο που σερβίρουν καθημερινά οι ασφαλίτες στα κανάλια, για τα «ντιλαρίσματα» ναρκωτικών σε κεντρικά σημεία της πόλης, όμως για όσους έχουν κυκλοφορήσει έστω και λίγο στο κέντρο της Αθήνας αυτές είναι γνώριμες εικόνες, που τις βλέπουν καθημερινά εδώ και χρόνια. Μέρα μεσημέρι, σε κεντρικότατα σημεία, βαποράκια πλασάρουν τα ναρκωτικά στους χρήστες που περιμένουν.
Σε ποιον πουλάνε, λοιπόν, τα παραμύθια για τη δήθεν πολύμηνη κοπιαστική παρακολούθηση που περιλάμβανε και βιντεοσκόπηση; Τα ναρκωτικά πουλιούνται ελεύθερα όχι κάτω από τη μύτη της αστυνομίας, αλλά με την προστασία της αστυνομίας, η οποία δεν παρέχεται βέβαια με το αζημίωτο. Και θα συνεχίσουν να πουλιούνται, όσα βαποράκια κι αν στείλουν στη φυλακή, για να κερδίσουν κάποιοι γαλόνια.