Συνελήφθησαν νυχτιάτικα στο κέντρο της Αθήνας, παρουσιάστηκαν από την Ασφάλεια ως δράστες μιας σειράς εμπρησμών (εκείνη τη νύχτα έγινε εμπρησμός ενός ΑΤΜ σε υποκατάστημα της ΕΤΕ στη Σόλωνος, την ευθύνη του οποίου ανέλαβε με τηλεφώνημα σε εφημερίδα η «Αντιφασιστική Δράση»), στάλθηκαν στον εισαγγελέα με κατηγορία σε βαθμό κακουργήματος για «απλή συνέργεια σε εμπρησμό» και σε λίγες ώρες αφέθηκαν ελεύθεροι, με σύμφωνη γνώμη ανακρίτριας και εισαγγελέα, χωρίς κανένα περιοριστικό όρο. Τόσο δυνατά ήταν τα στοιχεία της Ασφάλειας.
Οπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο δικηγόρος του ενός από τους τρεις Κ. Παπαδάκης «μια φρονηματική δίωξη, η οποία δε στηρίχτηκε σε κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο και ασκήθηκε για αδίκημα το οποίο μόνο από νομικό παραλογισμό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί κακούργημα, κατέρρευσε προτού ακόμα στεγνώση το μελάνι της νέας σκευωρίας».
Υπερβολές του συνηγόρου; Αρκεί να σας πούμε το όνομα του ενός από τους τρεις συλληφθέντες για να καταλάβετε ότι δεν πρόκειται για υπερβολές. Είναι ο Γιάννης Ξύδας, γνωστός αγωνιστής του αντιεξουσιαστικού χώρου, ο οποίος έχει πλέον καταστεί ένας από τη νέα γενιά των «συνήθων υπόπτων». Πήγαν να του φορτώσουν εμπρησμό βαν του ΑΝΤ-1 με μολότοφ και απαλλάχτηκε με βούλευμα. Πήγαν να τον εμπλέξουν στην υπόθεση της ληστείας που τραυματίστηκε ο Γ. Δημητράκης (αφού κατασκεύασαν το γνωστό σενάριο της «συμμορίας με τα μαύρα»). Και τώρα, τον βρήκαν στο κέντρο της Αθήνας, ώρα μετά τον εμπρησμό του ΑΤΜ και δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήσουν έτσι. Η Αστυνομία του Πολύδωρα καταφέρνει να αυτοεξευτελίζεται κι αυτό δε μας ενοχλεί καθόλου. Το κυνήγι μαγισσών είναι που μας εξεγείρει.