Παρά τη δυσμενή χρονική συγκυρία, περισσότερα από 250 άτομα μαζεύτηκαν την Πέμπτη 21 Ιούλη στα Προπύλαια, για να εκφράσουν την αλληλεγγύη τους στους Γιώργο Καλαϊτζίδη, Πέτρο Καρασαρίνη και Παναγιώτη Ασπιώτη, θύματα μιας ακόμη σκευωρίας, που προσπαθεί να παράξει «αντιτρομοκρατικό» έργο και από εκεί που δεν υπάρχει τίποτα το σχετικό.
Η εκδήλωση άρχισε από τις 7 η ώρα με τη λειτουργία μικροφωνικής εγκατάστασης στο χώρο, από την οποία διαβάζονταν ενημερωτικά κείμενα. Ταυτόχρονα, στους περαστικούς διανεμόταν το κείμενο των Κινήσεων Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους, που είχε τυπωθεί σε προκήρυξη. Λίγο μετά τις 8 αποφασίστηκε να γίνει πορεία, μολονότι ο κόσμος δεν ήταν πολύς. Η πορεία ακολούθησε τη διαδρομή Πεσμαζόγλου-Σταδίου-Σύνταγμα- Πανεπιστημίου-Προπύλαια και ήταν ιδιαίτερα ζωντανή. Κυριάρχησε το σύνθημα «Το πάθος για τη λευτεριά είναι δυνατότερο απ’ όλα τα κελιά».
Ηταν μια καλή «προθέρμανση» γι’ αυτά που πρέπει να γίνουν το Σεπτέμβρη, όταν πρέπει να κορυφωθούν οι εκδηλώσεις αλληλεγγύης, με αιτήματα την άμεση αποφυλάκιση των «3» και (τουλάχιστον) τη διαγραφή των κατηγοριών του τρομονόμου από το κατηγορητήριο. Σημειώνουμε ότι κατά προκλητικό τρόπο οι τρεις αγωνιστές διασκορπίστηκαν σε τρεις διαφορετικές φυλακές (Κορυδαλλός, Ναύπλιο, Αμφισσα), γεγονός που δυσχεραίνει πολύ την προετοιμασία της υπεράσπισής τους.