Την ερχόμενη Πέμπτη, 28 Ιούνη, στις 9 το πρωί, θα δικαστούν στο Β’ Μονομελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας οι πέντε πολίτες που συνελήφθησαν ανήμερα των Θεοφανίων στη Χαλκίδα και κατηγορούνται για προσβολή του προέδρου της Δημοκρατίας!
Τα γεγονότα είναι γνωστά. Αρκετοί κάτοικοι της πόλης εξέφρασαν την αντίθεσή τους στη μνημονιακή βαρβαρότητα, φωνάζοντας τα συνθήματα «ψωμί, παιδεία, ελευθερία, η χούντα δεν τελείωσε το ’73» και «λαέ πεινάς, γιατί τους προσκυνάς». Οι μπάτσοι οργάνωσαν επιχείρηση ενάντιά τους και συνέλαβε πέντε, ενάντια στους οποίους σχημάτισε δικογραφία για παραβίαση του άρθρου 168 παρ. 2 του Ποινικού Κώδικα.
Η δίκη τους ορίστηκε να γίνει στη Χαλκίδα την Παρασκευή 30 Μάρτη, αλλά δυο μέρες πριν τη διεξαγωγή της εκδόθηκε βούλευμα του Αρείου Πάγου με το οποίο διατάχθηκε η μεταφορά της δίκης στην Αθήνα, με την επίκληση λόγων σχετικών με τη δημόσια τάξη και ασφάλεια. Οπως αναφέρει προκλητικά ο Αρειος Πάγος, «υπάρχει κίνδυνος προκλήσεως σοβαρών επεισοδίων και διασαλεύσεως της δημόσιας τάξης και ασφάλειας είτε εντός είτε εκτός του δικαστικού Μεγάρου Χαλκίδας»!
Ο λόγος είναι προφανής. Φοβήθηκαν τη μαζική παρουσία του λαού της Χαλκίδας στη δίκη, που θα έφερνε σε δύσκολη θέση τη δικαστική εξουσία της πόλης. Πώς να καταδικάσεις ανθρώπους και μάλιστα με τόσο γελοία κατηγορία, όταν στο πλευρό τους τάσσεται ολόκληρη η πόλη; Αυτό που κάνουν συχνά για σοβαρές υποθέσεις, με κατηγορίες συνήθως σε βαθμό κακουργήματος, το κάνουν για μια υπόθεση μονομελούς πλημμελειοδικείου, αποδεικνύοντας ότι επιδιώκουν την πάση θυσία καταδίκη των πέντε συλληφθέντων, ώστε αυτή να λειτουργήσει παραδειγματικά για όλους τους πολίτες της χώρας.
Οπως γράψαμε και όταν έγινε γνωστή η μεταφορά της δίκης στην Αθήνα, έχουμε χρέος να κάνουμε πράξη αυτό που φοβούνται οι διωκτικοί μηχανισμοί. Να πλημμυρίσουμε την Ευελπίδων και ν’ απαιτήσουμε την αθώωση των πέντε Χαλκιδαίων πολιτών.