Πόσοι θυμούνται το μπάχαλο που είχε γίνει έξω από τη Φοιτητική Εστία της Πατησίων στα τέλη του ‘98; Κατά το γνωστό της τρόπο η Αστυνομία συνέλαβε στην τύχη τέσσερα νέα παιδιά και τους φόρτωσε βαρύτατες κατηγορίες κακουργηματικού χαρακτήρα. Εμειναν προφυλακισμένοι περίπου 6 μήνες και στη συνέχεια απελευθερώθηκαν με περιοριστικούς όρους. Την περασμένη Δευτέρα έγινε η δίκη τους στο Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Αθήνας. Μέσα σε λίγες ώρες η σκευωρία κατέρρευσε και αθωώθηκαν όλοι με ομόφωνη απόφαση. Ελάχιστη παρηγοριά για την ταλαιπωρία που υπέστησαν η επιδίκαση σε βάρος του ελληνικού δημοσίου αποζημίωσης ύψους 20 ευρώ για κάθε μέρα προφυλάκισης. Ούτε καν για τα έξοδα.
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους