Πάντειο, Παρασκευή 23/4, 7μμ
Νέα διάσταση παίρνει η προγραμματισμένη από καιρό εκδήλωση της «Δράσης για την Ελευθερία», που θα γίνει την ερχόμενη Παρασκευή, 23 Απρίλη, στις 7μμ, στο Πάντειο (αμφιθέατρο Σ. Καράγιωργα). Η νέα φύση της τρομοϋστερίας, με τις συλλήψεις και το κυνήγι μαγισσών θα έχει ασφαλώς τη θέση της στην εκδήλωση (η «Δράση» έχει ήδη πάρει θέση με ανακοίνωσή της, εκφράζοντας την αλληλεγγύη της στους συλληφθέντες και διωκόμενους).
Στην εκδήλωση θα παρουσιαστεί το βιβλίο «Τουπαμάρος-Ημερολόγιο φυλακής», των Μ. Ροσενκόφ και Ν.Φ. Ουϊδόμπρο, με ομιλητές τους Δ. Μπελαντή, Γ. Σταματόπουλο, Α. Σωτηροπούλου και εκπρόσωπο της «Δράσης», ενώ παρέμβαση θα κάνει ο μεταφραστής του Δ. Κουφοντίνας.