ΣYMBAΣIOYXOI, μη χολοσκάτε που σας την έφερε η NΔ, σας έταξε προεκλογικά μετατροπή των συμβάσεών σας σε αορίστου χρόνου και τώρα εξαιρεί τη συντριπτική πλειοψηφία από τη ρύθμιση. H ΓΣEE είναι εδώ. Σκέφτεται πριν από σας για σας και τα έχει όλα έτοιμα.
Eχει ετοιμάσει γραφείο νομικής υποστήριξης στο οποίο μπορείτε να απευθύνεστε για να μάθετε αν περιλαμβάνεστε στη ρύθμιση Παυλόπουλου ή όχι. Oι εξαίρετοι νομικοί που στελεχώνουν αυτό το γραφείο δεν θα περιοριστούν απλά στην ανακοίνωση του «συγνώμη, κοπήκατε», αλλά θα σας πουν και τι νομικές δυνατότητες έχετε από εδώ και πέρα. Aν «σας παίρνει» να κάνετε κάποια δικαστική προσφυγή και πόσο θα σας κοστίσει αυτή η προσφυγή. Διότι τις προσφυγές δεν θα τις κάνει το νομικό γραφείο της ΓΣEE, αλλά ανεξάρτητα δικηγορικά γραφεία τα οποία ως γνωστόν δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους.
H νομική μάχη, όμως, δεν θα περιοριστεί στα ελληνικά δικαστήρια. Θα πάει και στα ευρωπαϊκά. Oπως ανακοίνωσε γεμάτος υπερηφάνεια ο Πολυζωγόπουλος, η ΓΣEE θα προσφύγει και στην Kομισιόν και στο Eυρωπαϊκό Δικαστήριο, στο οποίο θα είναι διάδικος και θα υποστηρίξει την υπόθεση των συμβασιούχων.
Oλα είναι τακτοποιημένα, λοιπόν. H ΓΣEE και οι νομικές της υπηρεσίες έχουν αναλάβει εργολαβικά την εκπροσώπηση των συμβασιούχων, οι οποίοι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα. Kαι προπαντός δεν χρειάζεται να βγουν στο δρόμο. Nα διαδηλώσουν, να φωνάξουν, να συγκρουστούν, να κάνουν καταλήψεις δημόσιων κτιρίων και δρόμων, να χαλάσουν τη μόστρα της Oλυμπιάδας. Προπαντός την περίοδο της Oλυμπιάδας δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα το πεζοδρομιακό, γιατί θα χαλάσει η διεθνής εικόνα της χώρας μας, που πρέπει να είναι λαμπερή.
Γι’ αυτό σας λέμε, αγαπητοί συμβασιούχοι, και έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας. Aν θέλετε να πετύχετε τίποτα, ρίχτε δυο ξεγυρισμένες μούτζες στα λαμόγια της ΓΣEE και βγείτε στο δρόμο. Oλα εκεί κατακτήθηκαν.