Σε προπηλακισμούς και στη συνέχεια σε ομαδική σύλληψη εργαζόμενων της ΜΙΣΚO (ανήκει στην ιταλική Barilla), ύστερα από εντολή της εργοδοσίας, προχώρησε η Αστυνομία στη Θήβα. Oι εργαζόμενοι κρατήθηκαν για ώρες στο Τμήμα και αφέθηκαν ελεύθεροι, αφού πρώτα σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος τους.
Την περασμένη Τρίτη, 24 εργαζόμενοι από το εργοστάσιο της ΜΙΣΚO στην Πάτρα, που πραγματοποιούσαν 48ωρη απεργία, διεκδικώντας την υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας και άλλα αιτήματα, πήγαν στο εργοστάσιο της Θήβας για να ενημερώσουν τους εκεί συναδέλφους τους. Η αστυνομία ήταν εκεί από το πρωί και οι εργάτες βρήκαν μπροστά τους συρματοπλέγματα και μπόλικους μπάτσους. Το μεσημέρι, στην αλλαγή της βάρδιας, οι εργαζόμενοι άρχισαν να μοιράζουν προκηρύξεις και να καλούν τους συναδέλφους τους σε κοινό αγώνα. Τότε, με εντολή του εισαγγελέα, όπως είπαν, οι μπάτσοι όρμησαν και τους συνέλαβαν όλους. Στο Τμήμα έμαθαν ότι είχε προηγηθεί μήνυση του εκπροσώπου της εταιρίας για «διατάραξη οικιακής ειρήνης». Η «ανεξάρτητη» Δικαιοσύνη συμφώνησε αμέσως με το περιεχόμενο της μήνυσης (ο δρόμος έξω από ένα εργοστάσιο αναγορεύτηκε σε… οικιακό άσυλο) και έδωσε εντολή για τις συλλήψεις.
Τον πραγματικό λόγο τον γνωρίζουμε, βέβαια. Μπαίνουμε σε μια εποχή που κυοφορεί εργατικές κινητοποιήσεις και το αστικό κράτος σπεύδει από τώρα να πάρει τα μέτρα του. Κάθε μορφή αντίστασης πρέπει να τσακίζεται εν τη γενέσει της από την κρατική καταστολή.