Μετά τη Ριτσώνα, όπου -απ’ αφορμή τη διάγνωση θετικού κρούσματος CoviD-19 σε έγκυο που πήγε να γεννήσει- είχαμε τη διάγνωση δεκάδων προσφύγων θετικών στον κοροναϊό, το πρώτο κρούσμα διαγνώστηκε και στο σρατόπεδο συγκέντρωσης στη Μαλακάσα.
Ηδη, γίνονται τεστ σε πρόσφυγες και εργαζόμενους, οι οποίοι ενδεχομένως ήρθαν σε επαφή με το θετικό στον ιό άτομο.
Συνέβη το αναμενόμενο. Την ώρα που παίρνονταν μέτρα «κοινωνικής αποστασιοποίησης», μεγάλοι πληθυσμοί προσφύγων παρέμεναν στοιβαγμένοι στα στρατόπεδα, ο ένας πάνω στον άλλο, σε συνθήκες τεράστιου συγχρωτισμού, χωρίς ουσιαστική ενημέρωση, χωρίς μέσα υγιεινής και απολύμανσης πέρα από τα συνηθισμένα, σε συνθήκες που έτσι κι αλλιώς ευνοούσαν τη διασπορά του ιού.
Είχαμε ζητήσει από την κυβέρνηση να αδειάσει άμεσα τις «δομές» προσφύγων και να εγκαταστήσει τον κόσμο σε ξενοδοχεία, αφού προηγουμένως δώσει σε όλους χαρτιά ώστε να θεωρούνται έλληνες και ευρωπαίοι πολίτες και να μπορούν να έχουν ΑΜΚΑ και πρόσβαση στο δημόσιο σύστημα υγείας. Το έκανε η πορτογαλική κυβέρνηση, τουλάχιστον μέχρι να κοπάσει το μεγάλο κύμα της πανδημίας.
Η κυβέρνηση Μητσοτάκη και σ’ αυτόν τον τομέα επέδειξε εγκληματική συμπεριφορά.
Τελευταία Νέα :
- «Περονόσπορος» έπεσε στα σιωναζιστικά τεθωρακισμένα
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη