► Οχι, δεν πήγαν με δική τους πρωτοβουλία 15-20 μπάτσοι της ΔΙΑΣ στον «Ευαγγελισμό» για να συστήσουν στους υγειονομικούς να τηρήσουν τα προβλεπόμενα μέτρα ασφάλειας. Κάποιος τους κάλεσε. Η διοίκηση του νοσοκομείου; Κάποιος από το υπουργείο, μετά από ενημέρωση της διοίκησης; Δεν έχει καμιά σημασία. Σημασία έχει ότι στάλθηκε ένα μπουλούκι μπάτσων για να συστήσει στους υγειονομικούς να τηρούν τα μέτρα ασφάλειας! Οι μπάτσοι κάνουν μαθήματα σε γιατρούς και νοσηλευτές: το πράγμα είναι εξ ορισμού γελοίου. Δείχνει απλά ότι η κυβέρνηση και τα γιουσουφάκια της θέλουν τους υγειονομικούς μουγκούς. Ομως, ο ελληνικός λαός έχει καταλάβει ότι αυτοί είναι η απαντοχή του. Και από τα στόματά τους θα μάθει την αλήθεια.
Σήμερα, Παγκόσμια Μέρα Υγείας, γιατροί και νοσηλευτές μαζεύτηκαν το πρωί έξω από όλα σχεδόν τα νοσοκομεία της χώρας και διατράνωσαν τις αλήθειες τους. Υστερα, μάζεψαν τα πανό και τα πλακάτ τους και γύρισαν στα πόστα τους για να συνεχίσουν τη μάχη για τη διάσωση ζωών.
► Ούτε τα τηλεοπτικά παπαγαλάκια δεν μπορούσαν ν’ αντέξουν τον μπατσοσυνδικαλιστή που έλεγε ότι οι συνάδελφοί του καλά κάνουν και κόβουν πρόστιμα σε αστέγους, διότι… δεν μπορούν να ξέρουν αν αυτός που λέει ότι είναι άστεγος είναι πραγματικά άστεγος. Και πως οι πραγματικοί άστεγοι μπορούν… να κάνουν ένσταση και να τους σβηστεί το πρόστιμο. Ο ορισμός της ΚΔΟΑ! Ητοι, Κτηνώδης Δύναμη Ογκώδης Αγνοια!
► Η ΓΣΕΕ «στο πλαίσιο λειτουργίας των εξ αποστάσεως υπηρεσιών πληροφόρησης του Δικτύου Πληροφόρησης και Συμβουλευτικής Υποστήριξης και Ενδυνάμωσης Εργαζομένων και Ανέργων» παρήγγειλε στο ΙΝΕ/ΓΣΕΕ να φτιάξει φυλλάδιο με τίτλο . Το φυλλάδιο φτιάχτηκε για να απαντήσει στο ερώτημα: «Δικαιούται αποδοχές ο εργαζόμενος στην περίπτωση που ο εργοδότης κλείνει την επιχείρηση με απόφαση της δημόσιας αρχής;» (τα υπόλοιπα ερωτήματα μπήκαν για σάλτσα). Και βέβαια (τι άλλο θα μπορούσαμε να περιμένουμε από πλήρως αστικοποιημένους εργατοπατέρες;), η απάντηση είναι ότι άπαξ και η επιχείρηση κλείσει με απόφαση της πολιτείας, «ο εργοδότης απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής αποδοχών και ασφαλιστικών εισφορών»! Οπως εξηγεί το φυλλάδιο, «το προσωρινό κλείσιμο επιχειρήσεων –έπειτα από κρατική απόφαση- λόγω της επιδημίας του κορονοϊού συνιστά ανωτέρα βία εξαιτίας της οποίας ο εργοδότης αδυνατεί να αποδεχτεί τις υπηρεσίες των εργαζομένων και συνεπώς απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής αποδοχών σε αυτούς»!
Από ένα συνδικαλιστικό όργανο οι εργαζόμενοι δεν περιμένουν νομικές αναλύσεις για το τι προβλέπεται ή δεν προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, αλλά : τι είναι δίκαιο από την άποψη των εργατικών συμφερόντων και επομένως πρέπει από το εργατικό συνδικαλιστικό κίνημα. Από την πουλημένη στο κεφάλαιο ΓΣΕΕ, όμως, οι εργάτες και εργαζόμενοι μισθωτοί δε θα μπορούσαν να περιμένουν τίποτ’ άλλο εκτός από την προτροπή: «Πάρτε το 800άρι –όσοι μπορείτε να το πάρετε- και σκάστε, γιατί αυτό είναι νόμιμο»!
Δεν είναι τυχαίο το ότι, όπως αναφέρει το δελτίο Τύπου του ΙΝΕ/ΓΣΕΕ, « Πήραν λεφτά από την κυβέρνηση για να φτιάξουν αυτό το αισχρό πεντασέλιδο φυλλάδιο!
► Δρώντας σε μεγαλύτερη κλίμακα απ’ αυτήν της ΓΣΕΕ, το Ευρωκοινοβούλιο εξέδωσε προπαγανδιστική ανακοίνωση Τύπου με τίτλο «. Εφτιαξαν και προπαγανδιστικό βίντεο για να «αποδείξουν» ότι η ΕΕ πήρε μέτρα για την επιβράδυνση της εξάπλωσης του ιού, έφτιαξε απόθεμα ιατρικού εξοπλισμού για όλες τις χώρες (!!!), προωθεί την έρευνα, διασφαλίζει την ανάκαμψη οικονομικά και κοινωνικά, επιδεικνύει ευρωπαϊκή αλληλεγγύη, προστατεύει τις θέσεις εργασίας κτλ. κτλ. Mπορεί στο Eurogroup και στη σύνοδο κορυφής να «σφάζονται» για τους όρους δανεισμού των ευρωπαϊκών κρατών,
► Στην ίδια γραμμή και η Κομισιόν, εξέδωσε σήμερα πανηγυρικό δελτίο Τύπου με τίτλο «Κορονοϊός: αποστολή ιατρικών ομάδων της ΕΕ στην Ιταλία», για να μας ενημερώσει ότι «μια ομάδα Ευρωπαίων γιατρών και νοσηλευτών από τη Ρουμανία και τη Νορβηγία, η οποία συγκροτήθηκε μέσω του μηχανισμού πολιτικής προστασίας της ΕΕ, αποστέλλεται αμέσως στο Μιλάνο και το Μπέργκαμο για να βοηθήσει τοιταλικό ιατρικό προσωπικό στην καταπολέμηση του κορονοϊού». Προσέξτε το «αμέσως»: ενάμιση μήνα μετά το πρόβλημα και ενώ η Ιταλία μετράει σχεδόν 17.000 νεκρούς και το σύστημά της έχει προ πολλού καταρρεύσει. Το πιο εκπληκτικό είναι αυτό που ακολουθεί: «Η Αυστρία προσέφερε επίσης περισσότερα από 3.000 λίτρααπολυμαντικών στην Ιταλία μέσω του μηχανισμού». Ξέρετε τι αντιπροσωπεύει αυτή η ποσότητα; Οσα πουλάει ένα μεσαίο ελληνικό σούπερ μάρκετ σε μια μέρα. Και μιλάμε για μια χώρα με πενταπλάσιο πληθυσμό απ’ αυτόν της Ελλάδας.
► Ασυγκράτητη η Φον ντερ Λάιεν έκανε και δήλωση: !
► Ηταν φανερό από την πρώτη στιγμή ότι το περί τον Κούλη της ΝΔ προσπαθεί να διαχειριστεί την πανδημία του κοροναϊού με το βλέμμα στις εκλογές. Οι πρόωρες εκλογές ήταν, άλλωστε στη στρατηγική του. Εψαχναν να βρουν «παράθυρο» για να τις κάνουν, προτού περάσει ο καιρός πέραν του οποίου η πολιτική φθορά κάθε αστικής κυβέρνησης είναι μη αντιστρεπτή. Από τις πρώτες μέρες, άλλωστε, βλέπαμε πρωτοσέλιδα σαν αυτό της φωτογραφίας, ενώ παρατηρούσαμε ότι όλοι οι υπουργοί του Κούλη στις δηλώσεις τους ξεκινούσαν με μια αναφορά στη… σοφία, την… αποτελεσματικότητα και το… επιτελικό μυαλό του «ηγέτη». Το ίδιο και τα παπαγαλάκια της κυβερνητικής προπαγάνδας. Πλέον, διαβάζουμε και ρεπορτάζ για τις «εισηγήσεις που δέχεται ο πρωθυπουργός» από συνεργάτες του να πάει σε εκλογές. Αλλοι του εισηγούνται Ιούνη και επαναληπτικές Ιούλη, άλλοι του ζητούν Σεπτέμβρη και επαναληπτικές Οκτώβρη. Και οι μεν και οι δε έχουν επιχειρήματα. Πάντα σύμφωνα με τα ρεπορτάζ. Προβεβλημένος δεξιός αρθρογράφος γράφει για παράδειγμα ότι άκουσε το σενάριο παραμονές 25 Μαρτίου: «Κορυφαίος υπουργός μού εκμυστηρεύτηκε τότε εμπιστευτικώς την εκτίμηση ότι . Υπάρχουν, λέει, κι εκείνοι που είναι αρνητικοί, διότι αν ο Κούλης πάρει ένα 45%-47%, μπορεί να μην μπορεί να πάει σε επαναληπτικές εκλογές, διότι θα έχει μια ισχνή αυτοδυναμία. Η οποία θα είναι χειρότερη από την άνετη αυτοδυναμία που έχει σήμερα.
Τον εκλογικό προσανατολισμό του Κούλη «είδε» και ο ΣΥΡΙΖΑ και έσπευσε να οργανώσει τη φιέστα Τσίπρα και σίας, με το «εμπροσθοβαρές πακέτο» των 26 δισ. ευρώ (τζάμπα είναι οι προεκλογικές υποσχέσεις).
Η ιστορία επαναλαμβάνεται: εν μέσω πανδημίας, τα κομματικά επιτελεία «κοιτάζουν» τις εκλογές. Επειδή, όμως, , αν θέλουμε, πρώτο, να μη φορτωθούν τα βάρη της οικονομικής κρίσης στις πλάτες των συνήθων υποζυγίων και, δεύτερο, να υπάρξει ενίσχυση του δημόσιου συστήματος υγείας, θα πρέπει να προσανατολιστούμε στη μόνη διέξοδο που υπάρχει για τους παραγωγούς του κοινωνικού πλούτου: την .
► Aπό το στόμα του Μηταράκη μπορείς να τ’ ακούσεις όλα. Τον ακούσαμε, λοιπόν, να λέει ότι η κυβέρνηση δεν έχει καμιά ευθύνη για τα κρούσματα CoviD-19 στα «καμπ» της Ριτσώνας και της Μαλακάσας, διότι σ’ αυτά δεν υπάρχουν έλληνες διοικητές! Αλήθεια, στο κρουαζιερόπλοιο όπου είχαν ανιχνευθεί κρούσματα, υπήρχε έλληνας καπετάνιος; Είναι δυνατόν να είναι υπουργός ένας άνθρωπος που ισχυρίζεται ότι εντός της επικράτειας του ελληνικού κράτους υπάρχουν χώροι μαζικής κατοικίας για τους οποίους δε φέρει καμιά ευθύνη η κυβέρνηση; Μήπως είναι ο μόνος στην κυβέρνηση… αρίστων του Μητσοτάκη.
► Στην Εντατική ο Μπόρις Τζόνσον, αν και -όπως ανακοινώθηκε- δεν υποστηρίζεται με αναπνευστήρα, ούτε είναι διασωληνωμένος. Εχει ήδη οριστεί ως προσωρινός αντικαταστάτης του ο υπουργός Εξωτερικών Ντόμινικ Ράαμπ. Η εκδίκηση του κοροναϊού; Θα δείξει…
► Πήρε τον Κικίλια του και πήγε να μοιράσει μάσκες στο «Σωτηρία». Γιατί ειδικά σ’ αυτό το νοσοκομείο; Γιατί εκεί είχαν μοιραστεί οι , όπως με ντοκουμέντα απέδειξαν οι γιατροί. Το προπαγανδιστικό επιτελείο του Μαξίμου αποφάσισε να προσπεράσει τις και να μην ανοίξει μέτωπο με τους γιατρούς. Εντυσε τον Κούλη… αϊβασίλη και τον έστειλε στο «Σωτηρία» για να παραδώσει «20.000 απλές χειρουργικές μάσκες, 5.000 μάσκες αναπνευστικής προστασίας, 1.000 χειρουργικές ποδιές, 1.000 ολόσωμες στολές υψηλής προστασίας, 10.000 ποδονάρια, 5.000 αποστειρωμένα γάντια και 5.000 σκούφους», δικαιώνοντας έτσι -εμμέσως πλην σαφώς- τους γιατρούς που φώναζαν ότι τους στέλνουν στον πόλεμο χωρίς όπλα, αντιμετωπίζοντάς τους ως «κρέας για τα κανόνια». Το μήνυμα που προσπάθησε να στείλει ο Μητσοτάκης είναι ότι η κυβέρνηση «ανταποκρίνεται» έστω και με κάποια καθυστέρηση, η οποία οφείλεται στις «δύσκολες διεθνείς συνθήκες». Αντί να βγάλει τους γιατρούς ψεύτες, όπως ο Κοντοζαμάνης (τον οποίο εξακολουθεί να διατηρεί στη θέση του, αν και -για ευνόητους λόγους- δεν τον πήρε μαζί στη φιέστα του «Σωτηρία»), έκανε το καθιερωμένο γλείψιμο: «Και στο πρόσωπό σας θέλω πραγματικά να χαιρετίσω και να συγχαρώ τους ήρωες πίσω από τις μάσκες. Μπορεί να μην βλέπουμε τα πρόσωπά σας αυτές τις μέρες αλλά νομίζω ότι όλοι διακρίνουμε το χαμόγελό σας και την ικανοποίησή σας όταν καταφέρνετε να σώζετε ανθρώπινες ζωές. Το κάνετε κάθε μέρα στη δουλειά την οποία έχετε επιλέξει. Το κάνετε σε υπερθετικό βαθμό τώρα που αντιμετωπίζουμε αυτή την πολύ μεγάλη κρίση. Και είμαι απολύτως σίγουρος, ότι ενωμένοι θα την ξεπεράσουμε. Είμαστε στην πρώτη γραμμή. Τα έχουμε καταφέρει καλά μέχρι στιγμής».
Οι φιέστες δεν πρόκειται να κρύψουν την αλήθεια. Το ζήτημα της ενίσχυσης του δημόσιου συστήματος Υγείας (σε μόνιμη βάση και όχι με έκτακτα μπαλώματα εν μέσω φονικής πανδημίας) έχει ανοίξει. Και είναι χρέος ολόκληρου του ελληνικού λαού να την πάει μέχρι το τέλος. Δεν μπορούν να σηκώσουν τη μάχη μόνο οι υγειονομικοί του ΕΣΥ.
► Θαυμάστε τον υφυπουργό Κοντοζαμάνη (ενημέρωση Τσιορδοχαρδαλιάδων, 6.4.2020):
Αρκεί ένας μόνο αριθμός: 30.000 είναι τα κενά σε γιατρούς και νοσηλευτές μόνο στα νοσοκομεία, σύμφωνα με τα τους. Για το πρωτοβάθμι επίπεδο ας μην το συζητήσουμε καλύτερα (απόδειξη οι τεράστιες ουρές που σχηματίζονται καθημερινά –προ κοροναϊού- στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων, που έχουν μετατραπεί σε κέντρα πρωτοβάθμιας περίθαλψης).
► Απ’ όπου μπορούν τρώνε. Με ατσάλινες μασέλες. «Ο Σύνδεσμος Βιομηχανιών Ελλάδος Συγκεκριμένα, ο ΣΒΕ έχει αναλάβει ως δικαιούχος από το Υπουργείο Ανάπτυξης την υλοποίηση της πράξης “Κατάρτιση και Πιστοποίηση γνώσεων και δεξιοτήτων εργαζομένων στον κλάδο της μεταποίησης του αλουμινίου“. Η πράξη συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ενωση και από εθνικούς πόρους».
Δεν είναι η πρώτη φορά που ένα συνδικάτο καπιταλιστών παίρνει χρήμα για να οργανώσει προγράμματα «κατάρτισης». Εχουμε, όμως, μια απορία και παρακαλούμε να μας τη λύσει (λέμε τώρα) ο υπουργός Μπουμπούκος. Πώς ακριβώς θα γίνει με τηλεκατάρτιση το «σεμινάριο κατάρτισης και πιστοποίησης προσόντων αλουμινοκατασκευαστών»; Εκ του μακρόθεν, χωρίς εργαλεία, χωρίς να δουλεύει σε κάποιο εργαστήρι, θα μάθει ο άλλος να κόβει και να μοντάρει αλουμινοκατασκευές;