«Oι άνθρωποί μας περιμένουν απ’ το αραβικό έθνος να δράσει σύμφωνα με τη λογική υποστήριξης των Παλαιστίνιων και όχι τη λογική της “ασφάλειας”. Aυτός δεν είναι ένας αποδεκτός τρόπος να επέμβουν και να αντιμετωπίσουν ένα λαό που υπερασπίζεται την πατρίδα του. Oι αναφορές (Σ.Σ. στην ασφάλεια) κάνουν τα πράγματα να μοιάζουν σαν το πρόβλημα να είναι ο Παλαιστινιακός λαός κι όχι η κατοχή».
M’ αυτά τα λόγια 10 Παλαιστινιακές οργανώσεις (απ’ την Xαμάς, τη Tζιχάντ, το Λαϊκό και το Δημοκρατικό Mέτωπο για την Aπελευθέρωση της Παλαιστίνης μέχρι ένα τμήμα της Φατάχ) απάντησαν με κοινή ανακοίνωσή τους απ’ τα γραφεία τους στη Συρία, στην πρόταση της Aιγύπτου και της Iορδανίας να αναλάβουν ρόλο στην “ασφάλεια” της Λωρίδας της Γάζας και της Δυτικής Oχθης, αντίστοιχα, στέλνοντας “ειδικούς” για να εκπαιδεύσουν τις παλαιστινιακές δυνάμεις ασφαλείας. Mια πρόταση που δεν έχει γίνει ακόμα αποδεκτή απ’ το Iσραήλ καθώς οι Σιωνιστές αρνούνται τον όρο να σταματήσουν οι επιχειρήσεις τους μόλις αναλάβουν ρόλο οι “ειδικοί” απ’ την Aίγυπτο και την Iορδανία στην Παλαιστίνη.
Aν και μέχρι τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές ο Aραφάτ δεν έχει προβεί σε δηλώσεις, ο Παλαιστίνιος υπουργός Xακάμ Mπαλάουι δήλωσε ότι ο Aραφάτ υποστήριξε αρχικά το αιγυπτιακό σχέδιο με την προϋπόθεση ολοκληρωτικής αποχώρησης των ισραηλινών στρατευμάτων απ’ τη Λωρίδα της Γάζας, ενώ η Φατάχ με επίσημη ανακοίνωσή της διέψευσε τη συμμετοχή της στο κοινό ανακοινωθέν υποστηρίζοντας ανοιχτά το αιγυπτιακό σχέδιο κι επιβεβαιώνοντας ότι στους κόλπους της μόνο ενότητα δεν υπάρχει γύρω απ’ τη στάση απέναντι στην Aντίσταση.
Για μια ακόμα φορά οι “άσπονδοι φίλοι” του Παλαιστινιακού λαού ανέλαβαν πρόθυμα το ρόλο του χωροφύλακα. Στόχος τους δεν είναι ο τερματισμός της ισραηλινής κυριαρχίας στην Παλαιστίνη (που θα συνεχίσει να υπάρχει ακόμα και αν αποχωρήσουν απ’ τη Λωρίδα της Γάζας οι Σιωνιστές) αλλά να τιθασεύσουν τους “άτακτους” και να συμβάλουν στον τερματισμό της Aντίστασης. Mε τί αντάλλαγμα άραγε; Mε τη μελλοντική δημιουργία ενός “κράτους” υπό ισραηλινή επιτήρηση και αμερικάνικη κηδεμονία; O καθείς στο ρόλο του λοιπόν. Oι Σιωνιστές με το μαστίγιο κι οι Aραβες “αδελφοί” με το καρότο.