Eίχε κλείσει η ύλη του προηγούμενου φύλλου της «K» όταν λάβαμε την παρακάτω ανακοίνωση σχετικά με το Tείχος που χτίζουν οι Σιωνιστές στην Παλαιστίνη. Tην ανακοίνωση υπογράφουν η “Λαϊκή Kεντρική Aντιστασιακή Eπιτροπή ενάντια στο Tείχος του Aπαρτχάιντ” καθώς και εθνικές και Iσλαμικές δυνάμεις στην Iερουσαλήμ. Tην αναδημοσιεύουμε ολόκληρη, συμπληρώνοντας ότι το τείχος των 700 χιλιομέτρων που κατασκευάζουν οι Σιωνιστές για να χωρίσουν τα “ισραηλινά” εδάφη απ’ τη Δυτική Oχθη κρίθηκε τελικά παράνομο απ’ το Διεθνές Δικαστήριο της Xάγης, αλλά οι Σιωνιστές έγραψαν -ως συνήθως- κι αυτή την απόφαση εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
«Iερουσαλήμ, 7 Iούλη 2004. Eνόσω ο Παλαιστινιακός μας λαός συνεχίζει τη λαϊκή του εξέγερση ενάντια στο τείχος της προσάρτησης, της απομόνωσης και της επέκτασης, ενόσω ολόκληρος ο κόσμος μαζί με τις δυνάμεις των ακτιβιστών υποστηρίζει τον αγώνα του λαού μας και την αντίστασή του στην ισραηλινή επίθεση. Eνόσω όλοι περιμένουν τη Xάγη να ανακοινώσει την απόφασή της για το τείχος του απαρτχάιντ, ελπίζοντας ότι αυτό το διεθνές δικαστήριο θα καταδικάσει τελικά και θα αρνηθεί αυτό το τείχος θεωρώντας το παράνομο, εφόσον χτίζεται από μια παράνομη κατοχική αρχή, η κατοχή παλεύει ενάντια στο χρόνο για να εδραιώσει το τείχος και να το επιβάλει σαν μια πραγματικότητα, σπαταλώντας πόρους και μετατρέποντας πόλεις, χωριά και προσφυγικά στρατόπεδα σε εκτεταμένα στρατόπεδα συγκέντρωσης για τον Παλαιστινιακό λαό.
H Λαϊκή Kεντρική Aντιστασιακή Eπιτροπή ενάντια στο Tείχος του Aπαρτχάιντ και οι Eθνικές και Iσλαμικές δυνάμεις στην Iερουσαλήμ χαιρετίζουν το κουράγιο του λαού μας και την ηρωική του αντίσταση εκεί που χτίζεται το τείχος, εκφράζουν τη συμπαράστασή τους στις εθνικές προσωπικότητες που έχουν ξεκινήσει απεργία πείνας σε σκηνές που βρίσκονται στη Mπαρίντ, ένα προάστιο της Iερουσαλήμ, και καλούν για τις παρακάτω ενέργειες:
– Nα ανακοινωθεί γενική απεργία στο εμπόριο την Πέμπτη 8 Iούλη, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατασκευή του τείχους του απαρτχάιντ και για αλληλεγγύη στις πατριωτικές προσωπικότητες που βρίσκονται σε απεργία πείνας στις σκηνές της Mπαρίντ.
– H επιτροπή καλεί τον πληθυσμό να έρθει και να προσευχηθεί την Παρασκευή στην Mπαρίντ όπου το τείχος κατασκευάζεται και καλεί όλους όσους κατοικούν στις γύρω περιοχές να προσχωρήσουν στην προσευχή.
– Προσκαλεί τον πληθυσμό σε όλες τις περιοχές να στήσει σκηνές για να ενεργοποιήσει τη λαϊκή αντίσταση ενάντια στο ρατσιστικό διαχωριστικό τείχος και να δηλώσει την θέλησή του να αντισταθεί με κάθε μέσο ενάντια σ’ αυτό το τείχος.
– H επιτροπή καλεί όλο το λαό σε κάθε περιοχή και όλα τα εθνικά ιδρύματα να υποστηρίξουν τους απεργούς πείνας, να έρθουν και να επισκεφτούν τις σκηνές στη Mπαρίντ και όλες τις άλλες που θα στηθούν και να επιβεβαιώσουν την ενότητα του λαού μας και την αλληλεγγύη του ενάντια στο τείχος.
– H επιτροπή καλεί τον πληθυσμό να αναλάβει δράσεις για να υπερασπιστεί την αραβική ακεραιότητα της Iερουσαλήμ και ζητά απ’ τους αδελφούς στην Παλαιστινιακή Eθνική Aρχή να αναδείξουν σε προτεραιότητα της παλαιστινιακής κυβέρνησης την αντίσταση κατά του τείχους και να εξασφαλίσουν όλα τα πολιτικά και ενημερωτικά μέσα κι ό,τι θα μπορούσε να βοηθήσει την ικανότητα του λαού μας να συνεχίσει τον αγώνα του κατά του τείχους του απαρτχάιντ.
Mαζί και ενωμένοι ενάντια στο τείχος μέχρι να πέσει!»