Ο θρήνος δεν περιγράφεται με λόγια. Πολύ λίγο μπορεί να αποτυπωθεί σε μια φωτογραφία. Οταν ένα δεκάχρονο παιδί δέχεται μια σφαίρα στο στήθος μέσα στο σχολείο του, τί άλλο χρειάζεται η «διεθνής κοινή γνώμη» για να ξεσηκωθεί;
Οταν ένα δεκατριάχρονο κορίτσι βαδίζει πηγαίνοντας στο σχολείο του και γίνεται κόσκινο από τις σφαίρες μιας ολόκληρης περιπόλου (20 βολίδες έβγαλαν οι γιατροί από το άψυχο κορμί του), τί άλλο χρειάζεται η «δημοκρατική Δύση» για να ξεσηκωθεί;
Στη Γάζα συντελείται μια γενοκτονία. Τα παραδείγματα των δυο παιδιών, που σκοτώθηκαν μέσα στο σχολείο ή πηγαίνοντας για το σχολείο, είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Σύμφωνα με εκτιμήσεις των υπηρεσιών του ΟΗΕ, οι νεκροί της τελευταίας σιωνιστικής επιδρομής φτάνουν ήδη τους 118. Ανάμεσά τους είναι τουλάχιστον 18 παιδιά κάτω των 16 ετών.
Πολλοί περισσότεροι είναι οι τραυματίες. Ο ίδιος ο αρχιυποκριτής Κόφι Ανάν αναγκάστηκε να δηλώσει ότι «θρηνεί για τα πολλά παιδιά που έχουν σκοτωθεί ή τραυματιστεί σε αυτές τις επιχειρήσεις».
Αποθρασυμμένοι οι Σιωνιστές έχουν μια δικαιολογία ακόμα και για τα πιο στυγερά εγκλήματα. Γάζωσαν με ριπές το σχολείο και σκότωσαν τη 10χρονη μαθήτρια, γιατί από το σχολείο εβλήθη βλήμα όλμου εναντίον τους! Ομως, η υπηρεσία του ΟΗΕ που λειτουργεί το σχολείο δήλωσε κατηγορηματικά ότι ο ισχυρισμός των Σιωνιστών είναι ψευδής. Σιγά που θα κώλωναν οι Σιωνιστές. Κατηγόρησαν την UNRWA, την υπηρεσία του ΟΗΕ για τους Παλαιστίνιους πρόσφυγες, ότι επέτρεψε σε Παλαιστίνιους να χρησιμοποιήσουν ασθενοφόρο της για να μεταφέρουν μια ρουκέτα! Οπως καταλαβαίνετε, έφτιαξαν ήδη το άλλοθι για το ασθενοφόρο που θα γαζώσουν την επόμενη φορά, όπως έχουν ξανακάνει στο παρελθόν.
Ας σημειωθεί ότι ο επικεφαλής της UNRWA κάλεσε από την Ιορδανία τη σιωνιστική κυβέρνηση «να ζητήσει συγνώμη» για τις ψευδείς κατηγορίες που εκτόξευσε κατά της υπηρεσίας του ΟΗΕ. Εννοείται, πως το αυτί του Σαρόν δεν ίδρωσε. Η σιωνιστική κυβέρνηση συνεχίζει ανενόχλητη τη γενοκτονία, ενώ οι μυστικές υπηρεσίες της, όπως αποκάλυψε η «Χααρέτζ», κάνουν ρελάνς με μια έκθεση που κατηγορεί την ΕΕ ότι επιχειρεί «να μειώσει τη διεθνή θέση του Ισραήλ σε ένα καθεστώς παρία, που θα θυμίζει τη Νότια Αφρική της εποχής του απαρτχάιντ».
Οσο για την περίπολο που γάζωσε την 13χρονη μαθήτρια στο δρόμο προς το σχολείο, το έκανε… κατά λάθος. Η τιμωρία ήταν να τεθεί σε διαθεσιμότητα ο επικεφαλής της!
Γιατί, άραγε, απορούμε για το αιματηρό χτύπημα κατά ισραηλινών τουριστών στην Τάμπα της Αιγύπτου; Γιατί απορούμε για το αιματηρό χτύπημα στη Μαδρίτη; Γιατί βάζουμε τους εαυτούς μας στη θέση των «αθώων» και «ανυποψίαστων»; Μπροστά στα μάτια μας συντελείται ένα έγκλημα κι εμείς το παρακολουθούμε απαθείς ως τηλεοπτική είδηση. Το πολύ να εκφράσουμε ιδιωτικά τη θλίψη μας. Δεν διαμαρτυρόμαστε καν. Δεν πιέζουμε τις κυβερνήσεις μας. Ετσι, γινόμαστε συνένοχοι κι ας μη θέλουμε να το παραδεχτούμε.