Η απόφαση της Ενωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Θεσσαλίας (ΕΠΣΘ) να προσφύγει σε πολιτικά δικαστήρια, ζητώντας την έκπτωση της διοίκησης της ΕΠΟ, ήταν ένα από τα βασικά θέματα της αθλητικής επικαιρότητας την βδομάδα που πέρασε. Παρά το γεγονός ότι το Ειρηνοδικείο Αθηνών απέρριψε την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων της ΕΠΣΘ, ορίζοντας τη συζήτηση της υπόθεσης στις 18 Νοέμβρη, το θέμα αξίζει το σχολιασμό, γιατί μπορεί να οδηγήσει σε εξελίξεις στο ελληνικό ποδόσφαιρο.
Καταρχάς, θα πρέπει να τονιστεί ότι η πρώτη αμφισβήτηση του αυτοδιοίκητου της ΕΠΟ, μετά το νόμο Κοντονή, είναι «εσωτερική», επιβεβαιώνοντας τις διεργασίες που υπάρχουν στο ποδοσφαιρικό παρασκήνιο. Το δεύτερο σημείο που θα πρέπει να τονιστεί είναι ότι παρέμβαση υπέρ της ΕΠΟ έκαναν 41 Ενώσεις και οι ΠΑΕ Ολυμπιακός, Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος. Αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι 13 Ενώσεις, που στις εκλογές είχαν ψηφίσει υπέρ της σημερινής διοίκησης διαφοροποιήθηκαν, επιλέγοντας να κρατήσουν στάση ουδετερότητας. Υπάρχει πλέον ένας «πυρήνας», που θα συμφωνούσε σε «αλλαγή σελίδας», αν υπήρχε το αντίπαλο δέος στον πρόεδρο του Ολυμπιακού Βαγγέλη Μαρινάκη και την ερυθρόλευκη κυριαρχία. Το τρίτο σημείο που πρέπει να σχολιαστεί είναι ότι η ΕΠΣ Θεσσαλίας είναι της άμεσης επιρροής του Αχιλλέα Μπέου, ο οποίος το τελευταίο χρονικό διάστημα βρίσκεται σε μετωπική σύγκρουση με τον πρόεδρο της ΕΠΟ Γιώργο Γκιρτζίκη. Ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ Τάσος Μπαζιάκας είναι αντιδήμαρχος Βόλου, έχει εκλεγεί με το ψηφοδέλτιο του Μπέου και δηλώνει ότι θα επιμείνει και δε θα κάνει πίσω, όπως έκαναν πριν δυο χρόνια οι Ενώσεις Ηρακλείου και Κιλκίς, οι οποίες είχαν πάρει πίσω την προσφυγή τους κόντρα στη διοίκηση της ΕΠΟ.
Δεν ξέρουμε αν θα επιμείνουν στη σκληρή γραμμή μέχρι το τέλος, όμως είναι σίγουρο ότι ο λόγος που ξεκίνησε ο «αγώνας» ενάντια στην ΕΠΟ είναι οι ενδοκαπιταλιστικές κόντρες και η προσπάθεια του Μπέου να στείλει μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση ότι δε θα δεχτεί να γίνει ο αποδιοπομπαίος τράγος. Τέταρτο σημείο είναι ο τρόπος αντιμετώπισης του θέματος από τις εφημερίδες και τα ΜΜΕ. Παρά το γεγονός ότι ενδεχόμενη αποδοχή του αιτήματος της ΕΠΣΘ από το Ειρηνοδικείο Αθηνών θα μπορούσε να οδηγήσει σε αποκλεισμό των ελληνικών ομάδων από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, το θέμα επί της ουσίας «θάφτηκε». Εχουμε γράψει αρκετές φορές, ότι ο δημοσιογραφικός εσμός είναι αναπόσπαστο μέρος της «παράγκας» και ο βασικός του ρόλος είναι να προσπαθεί να πείσει τους φιλάθλους ότι όλα πάνε καλά στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Εχοντας μάθει να σιτίζονται από τον εκάστοτε «δυνατό άντρα» του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, πέρασαν το θέμα στα ψιλά και περιμένουν να δουν πού θα κάτσει η «μπίλια», για να διαλέξουν με ποιον θα παν και ποιον θ’ αφήσουν.
Προς το παρόν, ο Μαρινάκης και οι συνεργάτες του δείχνουν να έχουν τον πρώτο λόγο, παρά το γεγονός ότι στο σύνολο των μελών του ΔΣ της ΕΠΟ που απολογήθηκαν στον ανακριτή για το σκάνδαλο της εγκληματικής οργάνωσης στο ποδόσφαιρο επιβλήθηκαν περιοριστικοί όροι και η μη ενασχόλησή τους με το ποδόσφαιρο. Κομβικής σημασίας για τις εξελίξεις θα είναι η απολογία του Μαρινάκη, η οποία αναμένεται τις επόμενες μέρες, εκτός και αν του δοθεί εκ νέου αναβολή.
Τέλος, το πέμπτο σημείο που θα πρέπει να σχολιάσουμε είναι η άποψη των φιλάθλων για όσα συμβαίνουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Αρκεί να ανοίξει συζήτηση για το θέμα της ΕΠΟ στο καφενείο ή σε άλλο χώρο συνάντησης για να καταλάβουμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των φιλάθλων είναι με το μέρος της ΕΠΣΘ, θεωρώντας ότι κάτι πρέπει να γίνει για να «καθαρίσει» το ελληνικό ποδόσφαιρο από τα λαμόγια. Την ίδια αίσθηση θα αποκομίσει και όποιος κάνει μια περιήγηση στα αθλητικά sites και διαβάσει τα σχόλια κάτω από τα δημοσιεύματα που αναφέρονται στην ΕΠΟ και τα δρώμενα στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Ακόμη και μια μερίδα των οπαδών του Ολυμπιακού παραδέχεται ότι τα πράγματα έχουν «ξεφύγει» και είναι αναγκαίο να μπει ένα τέλος στην ασυδοσία που επικρατεί.
Από τα παραπάνω μπορούμε να συμπεράνουμε ότι το επόμενο διάστημα θα έχουμε εξελίξεις, χωρίς όμως να υπάρξει αλλαγή στην ερυθρόλευκη κυριαρχία. Η σημερινή ηγετική ομάδα θα αναδιοργανωθεί για να ξεπεράσει τους περιοριστικούς όρους που έχουν επιβληθεί στα μέλη της, μπορεί να υπάρξει και νέα ηγεσία στην ΕΠΟ, εξαιτίας των δικαστικών αποφάσεων, όμως από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντίπαλο δέος στον Μαρινάκη οι πιθανότητες «αλλαγής» είναι μικρές. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το επαγγελματικό ποδόσφαιρο είναι μπίζνα που αποφέρει κέρδη στους καπιταλιστές και γι’ αυτό ο βασικός λόγος των αντιπαραθέσεων μεταξύ τους είναι ο τρόπος που μοιράζεται η «πίτα» και όχι η εξυγίανση του αθλήματος.
Κος Πάπιας
Τηρώντας τις ισορροπίες
Οι εξελίξεις στη ΦΙΦΑ συνεχίζονται, παρά το γεγονός ότι μετά την αναγγελία της παραίτησης του Ζεπ Μπλάτερ από την προεδρία της, τα περισσότερα ΜΜΕ έχουν ρίξει τους τόνους και έχουν υποβαθμίσει το θέμα. Στο ίδιο μήκος κύματος με τα ΜΜΕ κινείται και η ηγεσία της ΟΥΕΦΑ. Ο Πλατινί και η παρέα του προσπαθούν να βρουν τρόπους διαχείρισης της κρίσης, αφού γνωρίζουν ότι η περαιτέρω όξυνση της αντιπαράθεσης θα δημιουργήσει προβλήματα και θα θέσει σε κίνδυνο τη διασφάλιση των «χορηγιών» από τις πολυεθνικές.
Μετά την ανακοίνωση της παραίτησης Μπλάτερ, η οποία θα γίνει προς το τέλος του χρόνου, οπότε θα διεξαχθούν και οι εκλογές της ΦΙΦΑ, άπαντες ανακοινώνουν ότι προσπαθούν για την εξυγίανση του ποδοσφαίρου και προσπαθούν να πείσουν ότι θα χυθεί άπλετο φως στο σκάνδαλο της διαφθοράς. Την εικόνα της συναίνεσης ανέτρεψαν οι εισαγγελικές αρχές της Ελβετίας, που επιβεβαίωσαν τα δημοσιεύματα που μιλούσαν για έφοδο στα κεντρικά της ΦΙΦΑ και κατάσχεση υλικού και από το γραφείο του Μπλάτερ. Το BBC ανέφερε ότι έχουν ήδη απαγγελθεί κατηγορίες σε υψηλόβαθμα στελέχη της ΦΙΦΑ, χωρίς όμως να αναφερθεί σε ονόματα, και τόνισε ότι οι εξελίξεις αναμένονται ραγδαίες.
Είναι η πρώτη φορά που εμπλέκεται το όνομα του Μπλάτερ στον κατάλογο των πιθανών κατηγορούμενων και αυτό μπορεί να δρομολογήσει εξελίξεις συντομότερα από τον προγραμματισμό της ΦΙΦΑ. Ενας ακόμη πονοκέφαλος που θα δημιουργήσει νέες εντάσεις είναι η προσπάθεια των βρετανικών ομοσπονδιών να αφαιρεθεί η διοργάνωση του Μουντιάλ του 2022 από το Κατάρ και να κατοχυρωθεί στο Λονδίνο. Το επιχείρημα είναι ότι η επιλογή ήταν προϊόν συναλλαγής και γι’ αυτό θα πρέπει να ακυρωθεί, για να δείξει ότι η νέα διοίκηση της ΦΙΦΑ θα είναι αμείλικτη σε υποθέσεις διαφθοράς. Προς το παρόν, το αίτημα τέθηκε για να γίνουν στο παρασκήνιο οι απαραίτητες «ζυμώσεις» και μόνο αν εξασφαλιστεί ότι μπορεί να πραγματοποιηθεί, θα τεθεί επίσημα και πιο επιτακτικά.
Δε συμβαίνει όμως το ίδιο και με το Μουντιάλ του 2018 που θα πραγματοποιηθεί στη Ρωσία, αν και υπάρχουν καταγγελίες για εξαγορά ψήφων. Μάλιστα, η ρωσική ποδοσφαιρική ομοσπονδία ήταν μαζί με την ισπανική οι μόνες ευρωπαϊκές που στήριξαν τον Μπλάτερ στην πρόσφατη εκλογή του και συνεπώς θα έπρεπε να βρίσκεται στη δίνη του κυκλώνα. Επειδή όμως η Ρωσία δεν είναι Κατάρ και επειδή πρέπει να τηρηθούν και κάποιες ισορροπίες, όπως όλα δείχνουν, ο Πούτιν και η παρέα του θα υποδεχτούν ως οικοδεσπότες το νέο πρόεδρο της ΦΙΦΑ.
Οι FENTAGIN (οργανωμένοι οπαδοί του Ατρόμητου) είναι γνωστοί για τις πολιτικές παρεμβάσεις τους στην εξέδρα του γηπέδου του Περιστερίου. Στον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό σήκωσαν το πανό της φωτογραφίας, καταγγέλλοντας τη δολοφονία των τεσσάρων εργατών στα ΕΛΠΕ.