Ηχηρό χαστούκι δέχτηκε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Στ. Αραχωβίτης, καθώς το διοικητικό συμβούλιο του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ απέρριψε την εισήγηση του διοικητικού διδύμου (διευθύνων σύμβουλος Μπακαλέξης, πρόεδρος Κατής), που έγινε κατ' εντολή του υπουργού, να αναθέσει (έναντι αδρής αμοιβής) σε ομάδα του Γεωπονικού Πανεπιστήμιου την κατάρτιση φακέλου για την αναγόρευση του «ελληνικού γιαουρτιού» σε προϊόν ΠΓΕ, που θα υποβληθεί στην Κομισιόν.
Η απόρριψη της εισήγησης θα μπορούσε να γίνει και μόνο για την εξοργιστική διαδικασία της απευθείας ανάθεσης, που επιλέχτηκε, όμως έγινε για λόγους ουσίας. Ολα τα μέλη του ΔΣ, πλην του διδύμου, απέρριψαν επί της ουσίας το ψευδο-πόρισμα της ομάδας εργασίας, που κατασκευάστηκε αρπακολλατζίδικα την τελευταία στιγμή, με εντολή Αραχωβίτη (μετά τη δική μας αποκάλυψη του αρχικού πορίσματος, που είχε παραδοθεί στον τέως υπουργό Αποστόλου), το οποίο στηρίζεται στην εξωφρενική παραδοχή ότι στην Ελλάδα θα παρασκευάζεται γιαούρτι με εισαγόμενο γάλα (εβαπορέ κατά κύριο λόγο), όπως προβλέπει η ΚΥΑ του 2016, η οποία δεν καταργείται, αλλά διατηρείται αλώβητη σαν ευαγγέλιο, και την ίδια στιγμή θα υπάρχει και «ελληνικό γιαούρτι» ΠΓΕ. Ισχυρισμό που από τη μια υπηρετεί τα συμφέροντα των γαλακτοβιομήχανων, που χρησιμοποιούν εισαγόμενο γάλα, και από την άλλη θέλει να ρίξει στάχτη στα μάτια των κτηνοτρόφων, παραμυθιάζοντάς τους ότι το γιαούρτι θα γίνει ΠΓΕ, θα παράγεται αποκλειστικά με ελληνικό γάλα και επομένως θα ανέβουν οι τιμές κι αυτοί θα καταφέρουν να επιβιώσουν.
Στο θέμα θα επανέλθουμε. Προς το παρόν δίνουμε την είδηση, καθώς ο Αραχωβίτης υπέστη μια δεινή ήττα, καθόλου συνηθισμένη για υπουργούς, που έχουν συνηθίσει να περνούν ό,τι θέλουν από τα ΔΣ των εποπτευόμενων φορέων.