Ταραχή στην πλατεία Βάθη, όταν η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας είδε να αναδημοσιεύεται από την ΠΟΓΕΔΥ αυτούσιο το άρθρο της «Κόντρας» για το «δωράκι» στη ΦΑΓΕ. Σύμφωνα με πληροφορίες μας, η υπόθεση έφτασε μέχρι το Μαξίμου και ενδεχομένως να υπάρξει συνέχεια, όταν ο υπουργός Β. Αποστόλου επιστρέψει από τη Βουλγαρία όπου έχει μεταβεί.
Σε δελτίο Τύπου που εξέδωσε την περασμένη Τετάρτη η Πανελλήνια Ομοσπονδία Γεωτεχνικών Δημοσίων Υπαλλήλων αναδημοσιεύει ολόκληρο το άρθρο του περασμένου φύλλου μας, με τον τίτλο του (Με την ΚΥΑ για το γιαούρτι με εβαπορέ γάλα: «Δωράκι» στη ΦΑΓΕ από τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ), αναφέροντας την πηγή, και κλείνει με μια λακωνική φράση: «Μετά απ΄ όλα αυτά που αναφέρονται στο σχετικό δημοσίευμα περιμένουμε την τοποθέτηση της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠ.Α.Α.Τ. ΑΛΛΙΩΣ…».
Θυμίζουμε ότι σ’ αυτό το αποκαλυπτικό δημοσίευμα, αναφερόμασταν στην προσθήκη μιας παραγράφου στην Κοινή Υπουργική Απόφαση των αναπληρωτών υπουργών Μ. Μπόλαρη και Τρ. Αλεξιάδη, που επιτρέπει στη ΦΑΓΕ, ως επιχείρηση της ΕΕ, να πουλάει και στην Ελλάδα τα γιαούρτια που θα παράγει στο Λουξεμβούργο με το δικό της τρόπο, που δε θα είναι ταυτόσημος με τον τρόπο που ήδη παράγουν οι ελληνικές γαλακτοβιομηχανίες στην Ελλάδα από το 2009. Η παράγραφος που προστέθηκε προβλέπει:
«10. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου αφορούν στα προϊόντα που παράγονται στην Ελλάδα, ενώ κάθε προϊόν το οποίο έχει παρασκευαστεί ή και έχει διατεθεί νομίμως στο εμπόριο σε άλλα μέλη της ΕΕ ή σε κράτος μέλος της ΕΖΕΣ που είναι συμβαλλόμενο μέρος της συνθήκης ΕΟΧ ή στην Τουρκία, μπορεί να διατίθεται στην αγορά στην Ελλάδα, όταν έχει παρασκευαστεί σύμφωνα με πρότυπα, προδιαγραφές ή και διαδικασίες παρασκευής και δοκιμών, που αποδεδειγμένα εγγυώνται ισοδύναμο επίπεδο ποιότητας και ασφάλειας με τις απαιτήσεις του παρόντος τεχνικού κανονισμού για την προστασία της ανθρώπινης υγείας, ασφάλειας, των συμφερόντων του καταναλωτή και του περιβάλλοντος».
Οπως σημειώναμε, ο όρος «ελληνικό γιαούρτι» αποκλείεται να υποδηλώνει προϊόν ΠΓΕ (Προστατευόμενης Γεωγραφικής Ενδειξης). Θα υποδηλώνει απλώς έναν τρόπο παρασκευής (υπό πολύ ευρεία έννοια μάλιστα), που θα μπορεί να εφαρμόζεται σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ (ή συμβαλλόμενη με την ΕΕ χώρα). Ετσι θα μπορεί πλέον η ΦΑΓΕ να πουλάει στις ευρωπαϊκές χώρες (και στην Ελλάδα) ως greek yogurt (ελληνικό γιαούρτι) το γιαούρτι που θα παράγει στο Λουξεμβούργο αποκλειστικά με εβαπορέ γάλα από την κεντρική Ευρώπη, χωρίς να χρησιμοποιεί ούτε ένα κιλό ελληνικό νωπό γάλα. Και βέβαια, το ίδιο δικαίωμα θα έχει οποιαδήποτε άλλη γαλακτοβιομηχανία στην ΕΕ και τις συνδεδεμένες μ’ αυτή χώρες. Η Τσεχία, για παράδειγμα, θα μπορεί να πουλάει σε όλο τον κόσμο, ακόμα και στην Ελλάδα, greek yogurt! Αναφερόμαστε ειδικά στην Τσεχία, γιατί εκεί έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες παραγωγής «greek yogurt» (με ευρωπαϊκό εβαπορέ γάλα, φυσικά) και είναι πολύ πρόσφατο το σόου του λαλίστατου υπουργού Βαγγέλη Αποστόλου, που έσκιζε οργισμένος τα ιμάτιά του, υποσχόμενους στους έλληνες κτηνοτρόφους ότι θα κάνει τα πάντα για να σταματήσει να παράγει η Τσεχία γιαούρτι με την ονομασία «greek yogurt».
Πρόκειται πραγματικά για κατόρθωμα της συγκυβέρνησης των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ και του διδύμου των… μεγάλων επιτυχιών Αποστόλου-Μπόλαρη, που αρχίζει να ξηλώνει το πουλόβερ για όλα τα ελληνικά προϊόντα ΠΟΠ (Προστατευόμενη Ονομασία Προέλευσης) και ΠΓΕ. Οταν το «ελληνικό γιαούρτι» θα μπορεί να παρασκευάζεται στο Λουξεμβούργο, την Τσεχία και όπου αλλού, χωρίς να χρησιμοποιείται ίχνος ελληνικού νωπού γάλακτος, γιατί να μη θεωρηθεί αύριο και η «ελληνική φέτα» ένας απλός τρόπος παρασκευής τυριού από πρόβειο γάλα, που μπορεί να είναι Δανίας, Γαλλίας ή Μαρόκου; Οπως είναι γνωστό (σχετικά έχουμε γράψει στο φύλλο μας της 17ης Ιούνη του 2016), ήδη στη συμφωνία που υπέγραψε η ΕΕ με χώρες της νότιας Αφρικής, η ελληνική φέτα παύει πλέον να θεωρείται προϊόν με Προστατευόμενη Γεωγραφική Ενδειξη στις χώρες αυτές, οπότε θα έχουμε και φέτα Σουαζιλάνδης, Μποτσουάνας, Λεσότο κτλ. Αν υπάρχει φέτα Σουαζιλάνδης και ελληνικό γιαούρτι Τσεχίας, γιατί να μην υπάρξει και φέτα Δανίας ή Γαλλίας;
Θυμίζουμε ότι εδώ και χρόνια οι γαλακτοβιομηχανίες χρησιμοποιούν παράνομα εβαπορέ γάλα και πρωτεΐνη γάλακτος στην παραγωγή γιαουρτιού, με τις πλάτες των κυβερνήσεων και των ελεγκτικών μηχανισμών. Η ΦΑΓΕ, μάλιστα, το γράφει κιόλας με θράσος στις συσκευασίες των γιαουρτιών της.
Περιμένουμε την επίσημη αντίδραση της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΑΤ στο δελτίο Τύπου της ΠΟΓΕΔΥ. Είναι πολύ «χοντρή» η καταγγελία για να μπορέσουν να την «καταπιούν».