Από τις 23 Ιούνη έχει «σκαλώσει» στη Γενική Γραμματεία της Κυβέρνησης η ΚΥΑ των υπουργών Οικονομικών και Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, με την οποία νομιμοποιείται η χρήση εβαπορέ γάλακτος και πρωτεΐνης γάλακτος στην παρασκευή γιαουρτιού (έως τώρα απαγορευόταν, αλλά χρησιμοποιούνταν παράνομα). Υπάρχει έτσι ένα περιθώριο χρόνου ώστε οι κτηνοτρόφοι να παρέμβουν δυναμικά και να απαιτήσουν την απόσυρσή της.
Οπως έχουμε αποκαλύψει, από το 2009 χρησιμοποιείται παράνομα εβαπορέ γάλα, σε μεγάλες ποσότητες μάλιστα, στην παρασκευή όχι μόνο γιαουρτιού, αλλά όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων. Αυτό απαγορεύεται ρητά από τον Κώδικα Τροφίμων και Ποτών, όμως το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης (υπό όλες τις πολιτικές ηγεσίες, διαχρονικά) το επιτρέπει σιωπηλά. Οι πολιτικές ηγεσίες χαρακτηρίζουν με θράσος «αναχρονιστικές» τις απαγορεύσεις του ΚΤΠ και έχουν δώσει προφορικές εντολές στους υπηρεσιακούς παράγοντες να μην εισηγούνται την επιβολή προστίμων στις γαλακτοβιομηχανίες, μικρές και μεγάλες.
Αδιαφορούν για το ότι, αργά ή γρήγορα, όλα τα προϊόντα ΠΟΠ (Προστατευόμενη Ονομασία Προέλευσης) και ΠΓΕ (Προστατευόμενη Γεωγραφική Ενδειξη) θα χαθούν, διότι με τη μαζική χρήση εβαπορέ γάλακτος παύουν να είναι τέτοια. Η έκδοση της ΚΥΑ για το γιαούρτι αποτελεί κομβικό σταθμό σ’ αυτή τη διαδρομή, γιατί πλέον δε θα μπορεί να σταθεί η ονομασία «ελληνικό γιαούρτι» και θα μπορούν να τη χρησιμοποιούν οι πάντες, όπως γίνεται π.χ. τώρα με την Τσεχία.
Κι ενώ έχουν ετοιμάσει και στείλει για δημοσίευση αυτή την κατάπτυστη ΚΥΑ για τη χρήση εβαπορέ γάλακτος στην παρασκευή γιαουρτιού, ο Β. Αποστόλου δίνει σόου δημαγωγίας και αποπροσανατολισμού στέλνοντας… επιστολές διαμαρτυρίας σε κομισάριους, με τις οποίες τους ζητά να… μαλώσουν την Τσεχία που παράγει «ελληνικό γιαούρτι»! Πόσο ελληνικό, όμως, θα είναι το γιαούρτι που θα παράγεται στην Ελλάδα με τη χρήση τεράστιων ποσοτήτων εβαπορέ γάλακτος που θα εισάγεται από τρίτες χώρες;
Από τη μαζική χρήση εβαπορέ γάλακτος προκλήθηκε μεγάλη ζημιά στους κτηνοτρόφους. Γι’ αυτό και πρέπει να αναπτυχθεί ένα κίνημα που θα αγωνιστεί για την κατάργηση αυτής της κατάπτυστης ΚΥΑ και για τη γενική απαγόρευση της χρήσης εβαπορέ γάλακτος από τις γαλακτοβιομηχανίες.