Οπως είναι γνωστό, ο πρώην υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Β. Αποστόλου, προκειμένου να εξαπατήσει τους κτηνοτρόφους και καλμάρει την αγανάκτησή τους για την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) του 2016, η οποία νομιμοποίησε τη χρήση εβαπορέ γάλακτος στην παρασκευή ελληνικού γιαουρτιού, συγκρότησε ομάδα εργασίας με σκοπό να μελετήσει τη δυνατότητα σύνταξης φακέλου για την πιστοποίηση του ελληνικού γιαουρτιού ως προϊόντος ΠΓΕ (Προστατευόμενης Γεωγραφικής Ενδειξης).
Από την πρώτη στιγμή είχαμε υπογραμμίσει ότι όσο ισχύει η ΚΥΑ του 2016, που νομιμοποιεί τη χρήση εβαπορέ γάλακτος και όσο οι κυβερνήσεις (συμπεριλαμβανόμενης αυτής των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ) κάνουν τα στραβά μάτια και αφήνουν τις γαλακτοβιομηχανίες να χρησιμοποιούν παράνομα εβαπορέ γάλα για την Παρασκευή, όχι μόνο γιαουρτιού, αλλά όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων, ένας φάκελος για την πιστοποίηση του ελληνικού γιαουρτιού ως προϊόντος ΠΓΕ δε θα έχει καμία τύχη. Αν φτιαχτεί τέτοιος φάκελος, θα είναι μόνο για να εξαπατηθούν οι έλληνες κτηνοτρόφοι.
Στη συνέχεια ,βρήκαμε το πόρισμα της ομάδας εργασίας, το δημοσιεύσαμε και το σχολιάσαμε. Ηταν το τελικό πόρισμα, το οποίο -όπως μάθαμε εκ των υστέρων- εγκρίθηκε από την ομάδα εργασίας στις 28 Μάρτη του 2018. Στο πόρισμα προβάλλονταν επιχειρήματα, σύμφωνα με τα οποία, για να πιστοποιηθεί το ελληνικό γιαούρτι ως προϊόν ΠΓΕ, δεν είναι απαραίτητο να παρασκευάζεται μόνο με ελληνικό νωπό γάλα όλων των τύπων, αλλά μπορεί να παρασκευάζεται και με εισαγόμενο γάλα! Αυτή η αποκάλυψη θορύβησε το διάδοχο του Αποστόλου, Στ. Αραχωβίτη, που έσπευσε να δώσει γραμμή στα μέλη της ομάδας εργασίας να ισχυριστούν ότι το πόρισμα που δημοσιεύσαμε δεν είναι το τελικό. Στη συνέχεια, οκτώ από τα μέλη της ομάδας εργασίας έσπευσαν –με εντολή υπουργού- να φτιάξουν νέο πόρισμα-καρικατούρα.
Είναι τόσο μπάχαλο οι υπηρεσίες του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ και του εργαστηρίου του αναπληρωτή καθηγητή του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών Μασούρα, που με έγγραφό του το εργαστήριο αποκάλυψε ότι η ομάδα εργασίας είχε αποφασίσει για τη σύνταξη φακέλων για τρία είδη ελληνικού γιαουρτιού στις 28 Μάρτη και όχι στις 19 Οκτώβρη του 2018, όπως ισχυρίζονται τα οκτώ μέλη της ομάδας εργασίας καθ’ υπόδειξη του υπουργού.
Γράφει η καθηγήτρια Εφ. Τσακαλίδου, διευθύντρια του Εργαστηρίου Γάλακτος, σε επιστολή της προς τον διευθύνοντα σύμβουλο του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ, με ημερομηνία 16 Οκτώβρη του 2018: «Εχοντας ως προτεραιότητα τις παραγωγικές και αναπτυξιακές ανάγκες της ελληνικής αγροτικής οικονομίας και κοινωνίας, πιστεύουμε ότι σε συνεργασία με τον ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ, θα συμβάλουμε στην κατοχύρωση του ελληνικού γιαουρτιού, που αποτελεί ένα από τα εμβληματικά προϊόντα μας στην ευρωπαϊκή και παγκόσμια αγορά. Το παραπάνω έργο περιλαμβάνει τη σύνταξη φακέλου για τα 3 είδη ελληνικού γιαουρτιού (παραδοσιακό, στραγγιστό, συνεκτικής δομής), όπως αποφασίστηκε στη συνεδρίαση της 28/3/2018 της Ομάδας Εργασίας για το Ελληνικό Γιαούρτι, η οποία έχει οριστεί με την με αριθ. 9383/103595/04-10-2017 Υ.Α.»!
Μετά απ’ αυτή την (ακούσια) αποκάλυψη, γίνεται φανερό ότι ο υπουργός και τα μέλη της ομάδας εργασίας, που ισχυρίστηκαν ότι το πόρισμα της 28ης Μάρτη του 2018 ήταν προσωρινό και όχι το τελικό, λένε ψέματα. Και βέβαια, αποκαλύπτεται ότι θέλουν να στείλουν ένα φάκελο για την πιστοποίηση του ελληνικού γιαουρτιού, μόνο και μόνο για να εξαπατήσουν τους κτηνοτρόφους. Γνωρίζουν καλά και οι ίδιοι ότι αυτός ο φάκελος δε θα έχει καμία τύχη.
Ολη αυτή η ιστορία με το φάκελο για το ελληνικό γιαούρτι, σε συνδυασμό με την αδυναμία του διευθύνοντος συμβούλου Μπακαλέξη να πάρει από το ΔΣ του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ απόφαση για τη σύνταξη φακέλου, εξόργισε τον Αραχωβίτη και τον εξώθησε σε κινήσεις πανικού, όπως ήταν το στήσιμο των μπάτσων της φρουράς του για να μας εμποδίσουν (παράνομα) να μπούμε στο υπουργείο όπου μπαίνουμε ελεύθερα και κάνουμε ρεπορτάζ εδώ και 22 χρόνια (γράφουμε αναλυτικά στη σελίδα 11).
Και βέβαια, ο πανικός εντείνεται από τη συμφωνία ΕΕ-Βιετνάμ που βάζει ταφόπλακα στη φέτα, καθώς επιτρέπει να βαφτίζεται το βιετναμέζικο λευκό τυρί, φέτα (γράφουμε αναλυτικά στις διπλανές στήλες). Ο Σ. Αραχωβίτης προς το παρόν σιωπά (όπως και ο προκάτοχός του). Τώρα που αποκαλύπτεται η αλήθεια, όμως, θα έχει να αντιμετωπίσει τους αγανακτισμένους και αποφασισμένους για όλα κτηνοτρόφους.
Αυτή την περίοδο ο νέος υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων έχει στα χέρια του «καυτές πατάτες»:
α) Το ελληνικό γιαούρτι, που παράγεται με τη μαζική χρήση εισαγόμενου εβαπορέ γάλακτος (το οποίο γάλα χρησιμοποιείται μαζικά για την παρασκευή όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων). Δεν θέλει, φυσικά, να φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο και επέλεξε ν’ αφήσει την κατάσταση που βρήκε ως έχει! Δηλαδή, να συνεχίσει να ισχύει η ΚΥΑ του 2016, να χρησιμοποιείται μαζικά εβαπορέ γάλα και να θεωρείται το ελληνικό γιαούρτι τρόπος παρασκευής και όχι προϊόν ΠΓΕ.
β) Την ελληνική φέτα, που με την πολιτική του Αποστόλου έχει μετατραπεί από προϊόν ΠΟΠ σε τρόπο παρασκευής.
Επειδή ο Αραχωβίτης δε θέλει και δεν μπορεί να αντιμετωπίσει αυτά τα θέματα προς όφελος των φτωχών κτηνοτρόφων και της ελληνικής κτηνοτροφίας, επέλεξε να καταργήσει την Υπουργική Απόφαση Μπόλαρη για τους ελέγχους (14 Οκτώβρη του 2015). Αυτή η υπουργική απόφαση ίσχυσε για τρία χρόνια και δεν ήταν προσωπική του Μπόλαρη, αλλά καθαρά κομματική, του ΣΥΡΙΖΑ και δε βοήθησε στο ελάχιστο τους κτηνοτρόφους. Το όργιο από τους γαλακτοβιομήχανους συνεχίστηκε, οι τιμές του νωπού γάλακτος όλων των τύπων κατρακύλησαν, ενώ με τις διεθνείς συμφωνίες η φέτα έχει μετατραπεί σε τρόπο παρασκευής και έτσι υπονομεύθηκε ως προϊόν ΠΟΠ.
Το ίδιο το ελεγκτικό σύστημα πάσχει από τη φύση του, δεδομένου ότι θεωρούνται αξιόπιστοι οι καπιταλιστές και ο λεγόμενος αυτοέλεγχος των επιχειρήσεων είναι η βάση που στηρίζεται το σύστημα. Για παράδειγμα, ο έλεγχος που διεξάγεται κάθε χρόνο είναι δειγματοληπτικός και το δείγμα είναι ένα 5% των επιχειρήσεων! Μέχρι τώρα, σύμφωνα με τις ισχύουσες ΚΥΑ για τους ελέγχους και με την Υπουργική Απόφαση Μπόλαρη, οι επιτόπιοι δειγματοληπτικοί έλεγχοι διεξάγονταν χωρίς προειδοποίηση των καπιταλιστών. Τώρα, Αραχωβίτης, Τελιγιορίδου και Παπανάτσιου, στο σχέδιο ΚΥΑ που δημοσιοποίησαν, εισάγουν για πρώτη φορά διάταξη (άρθρο 7, παρ. 6) σύμφωνα με την οποία οι επιτόπιοι έλεγχοι μπορούν να διεξάγονται μετά από προειδοποίηση!
Οι υπουργοί θεωρούν ότι οι κτηνοτρόφοι είναι συνυπεύθυνοι με τους καπιταλιστές για την κατάσταση που επικρατεί στον γαλακτοκομικό τομέα και προτείνουν διατάξεις που θα υποχρεώσουν τους κτηνοτρόφους να καταφύγουν σε λογιστές.
Ενώ είναι γνωστό ότι οργιάζει η χρήση παράνομων υλών (π.χ. εβαπορέ γάλακτος στην παρασκευή όλων των γαλακτοκομικών), οι Αραχωβίτης, Τελιγιορίδου και Παπανάτσιου κατήργησαν τη διάταξη που προέβλεπε επιβολή προστίμου για τη χρήση παράτυπων πρότυπων υλών! Το επισημαίνουμε, όχι γιατί πιστεύουμε ότι αυτή η διάταξη βοηθά στην καταπολέμηση της χρήσης εβαπορέ γάλακτος και άλλων παράνομων πρώτων υλών (η πρόβλεψη προστίμων δε βοηθά τον ελεγκτικό μηχανισμό, που είναι ολιγομελής, διάτρητος και το σπουδαιότερο βραχυκυκλωμένος από την πολιτική ηγεσία ώστε να μην κάνει ουσιαστικούς ελέγχους, προς όφελος των καπιταλιστών), αλλά γιατί η μη πρόβλεψη προστίμου για τη χρήση παράτυπων πρώτων υλών υποδηλώνει ότι για την πολιτική ηγεσία δεν υφίσταται πρόβλημα χρήσης παράτυπων υλών στην παρασκευή γαλακτοκομικών προϊόντων!
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους