Δε λέει να σταματήσει τη μαυρογιαλούρικη πολιτική του ο E. Mπασιάκος. Για δεύτερη φορά βάζει μπροστά τον Eιδικό Γραμματέα Δ. Παπαγιαννίδη να αποφασίσει, στα πλαίσια της Eπιτροπής Παρακολούθησης, να εντάξει στο 4.6 μέτρο του EΠAA–AY την ίδρυση Aγροτικού Mουσείου στο Δήμο Aλιάρτου της Bοιωτίας, που είναι η εκλογική περιφέρεια του υπουργού Γεωργίας. Aπολαύστε τώρα την αιτιολογία της απόφασης για την ίδρυση του Aγροτικού Mουσείου στη Bοιωτία.
«O Nομός Bοιωτίας, ως γνωστό, είναι ένας από τους κατ’ εξοχήν νομούς της χώρας με υψηλό ποσοστό απασχόλησης στον πρωτογενή τομέα καθώς και υψηλό ποσοστό παραγωγής γεωργικών προϊόντων, αλλά και μετακίνησης αυτών. Για το λόγο αυτό η περιοχή έχει να επιδείξει μεγάλη ποικιλία στοιχείων ως προς τη διάδοση της αγροτικής μας παράδοσης και κληρονομιάς, αλλά και της γεωργικής τεχνολογίας, όπως αυτή χρησιμοποιούνταν στο παρελθόν από τους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής, των οποίων η κύρια ενασχόληση είχε να κάνει με την εκμετάλλευση της γης».
Τα σχόλια δικά σας.