Η Κ. Μπατζελή ως ευρωβουλευτής κατέθετε τροπολογίες στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο για να μην περάσει το 50% των κοινοτικών ενισχύσεων για τον καπνό από τον πρώτο στον δεύτερο πυλώνα, δηλαδή στη λεγόμενη Αγροτική Ανάπτυξη. Μάλιστα, στην Επιτροπή Γεωργίας και Αγροτικής Ανάπτυξης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου είχε συμπεριληφθεί τροπολογία της κ. Μπατζελή στην έκθεση Berlato, η οποία είχε ψηφιστεί απ’ αυτήν. Ακόμη με άρθρα της, που δημοσιεύτηκαν στην ηλεκτρονική σελίδα των αγροτοπατέρων της ΠΑΣΕΓΕΣ, υπεράσπιζε τη θέση να μην μεταφερθούν οι ενισχύσεις των καπνοπαραγωγών στο δεύτερο πυλώνα.
Τώρα όμως που πήρε τον υπουργικό θώκο, έγινε «ρεαλίστρια» και ξέχασε το αίτημα των καπνοπαραγωγών, που δημαγωγικά το στήριζαν και οι αγροτοπατέρες της ΠΑΣΕΓΕΣ. Στους εκπροσώπους της Ενωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών Φθιώτιδας, με τους οποίους συναντήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο, δήλωσε ανάμεσα στ’ άλλα: «Αν επιχειρήσουμε να ανατρέψουμε την παρακράτηση κατά 50% στα καπνά θα διαθέσουμε αξιόλογα εργαλεία διαπραγμάτευσης. Νομίζω ότι δεν πρέπει. Ενα τέτοιο εγχείρημα μοιάζει σαν να θέλουμε να αναστήσουμε τον Φραγκεστάιν». (Το απόσπασμα είναι παρμένο από άρθρο που δημοσιεύθηκε, στις 12/10/2009, στην ιστοσελίδα της ΠΑΣΕΓΕΣ, η έμφαση δική μας). Πέρασαν τρεις μέρες και οι αγροτοπατέρες της ΠΑΣΕΓΕΣ δεν άρθρωσαν ούτε μια φράση καταγγελίας της Κ. Μπατζελή για τη θέση της αυτή. Την παραδίνουμε στην κρίση των φτωχών καπνοπαραγωγών!