«Προτεραιότητα η στήριξη της κτηνοτροφίας που αποτελεί τη ραχοκοκαλιά της υπαίθρου», διακήρυξε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Βαγγέλης Αποστόλου, από τη Φωκίδα, σύμφωνα με Δελτίο Τύπου που εξέδωσε ο μηχανισμός προπαγάνδας του υπουργείου του. Ως εδώ καλά. Η συνήθης δημαγωγία των αστών πολιτικών. Δε θα το σχολιάζαμε καν, αν δεν υπήρχε και συνέχεια. Στις συζητήσεις που είχε ο Αποστόλου με κτηνοτρόφους, ανέφερε το Δελτίο Τύπου, τους είπε πως τις επόμενες μέρες «αναμένεται να εισαχθεί προς συζήτηση και ψήφιση στη Βουλή» (στην πραγματικότητα, απομένει μόνο η συζήτηση και ψήφιση στην Ολομέλεια, καθώς από την αρμόδια Επιτροπή το νομοσχέδιο έχει περάσει), που μεταξύ των άλλων περιλαμβάνει «την υποχρεωτική αναγραφή στο γάλα και τα γαλακτοκομικά προϊόντα της χώρας αρμέγματος στις συσκευασίες τους».
Ποια είναι η αλήθεια; Την παρουσίασε η «Κόντρα» στο προηγούμενο φύλλο της. Η υποχρεωτική αναγραφή της χώρας προέλευσης (αρμέγματος) του γάλακτος καταργήθηκε το 2011 με τον Ευρωπαϊκό Κανονισμό 1169. Αυτό που εισάγει τώρα ο Αποστόλου είναι το γαλλικό μοντέλο, για το οποίο πήρε έγκριση από την Κομισιόν τον Δεκέμβρη του 2016. Οταν συντρέχουν αθροιστικά τρεις προϋποθέσεις (το γάλα έχει αρμεχτεί στην Ελλάδα, έχει τύχει επεξεργασίας στην Ελλάδα και έχει συσκευαστεί στην Ελλάδα), στη συσκευασία του γάλακτος και των γαλακτοκομικών θα αναγράφεται ως χώρα προέλευσης η Ελλάδα. Δε θα αναγράφεται, όμως, καμία από τις τρεις αυτές προϋποθέσεις. Ούτε η χώρα προέλευσης (αρμέγματος), όπως ζήτησαν στη Βουλή φορείς των κτηνοτρόφων. Οπως χαρακτηριστικά γράφτηκε στο ρεπορτάζ της «Κ», όταν μίλησε ο Γ. Κεφαλάς, πρόεδρος των Αγελαδοτρόφων Γαλακτοπαραγωγής Ελλάδος, και ζήτησε να αναγράφεται στη συσκευασία η χώρα αρμέγματος, ο Αποστόλου χαμογέλασε ειρωνικά. Τώρα, αυτός ο ίδιος Αποστόλου, πηγαίνει στη Φωκίδα και παραμυθιάζει τους κτηνοτρόφους ότι θα αναγράφεται υποχρεωτικά στις συσκευασίες η χώρα αρμέγματος!
Ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Το γάλα που εισάγεται ασύδοτα στη χώρα μας, είτε νωπό είτε συμπυκνωμένο (εβαπορέ) θα αναμιγνύεται με ελληνικό γάλα και θα… ελληνοποιείται. Οπως γίνεται και τώρα, εισαγόμενο γάλα θα εξακολουθήσει να χρησιμοποιείται για την παρασκευή όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων. Ακόμα και φέτας ΠΟΠ!
Ακόμα και αν αναγραφόταν η προέλευση του γάλακτος δε θα γινόταν τίποτα, γιατί δε γίνεται ο παραμικρός έλεγχος στο ενδοκοινοτικό εμπόριο, γιατί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί υπολειτουργούν (η υπολειτουργία τους ανταποκρίνεται στην πολιτική βούληση όλων των αστικών κυβερνήσεων διαχρονικά), ενώ ακόμα και τα όποια στοιχεία συγκεντρώνει ο ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ από τις εταιρίες για το γάλα που εισάγουν παραμένουν επτασφράγιστο μυστικό. Ομως, προκειμένου να προστατεύσει τα συμφέροντα των ασύδοτων και αδίστακτων εισαγωγέων και γαλακτοβιομήχανων, ο Αποστόλου αρνείται ακόμα και αυτό (την υποχρεωτική αναγραφή τουλάχιστον της χώρας προέλευσης), ενώ την ίδια στιγμή δε διστάζει να λέει τα πιο χοντρά ψέματα στους κτηνοτρόφους με τους οποίους μιλά στις περιοδείες του.
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους