Οπως έχουμε αποκαλύψει, εδώ και πολλά χρόνια οι καπιταλιστές, προκειμένου να καλύψουν τις παράνομες απολύσεις εργατών και εργαζόμενων που δουλεύουν στις επιχειρήσεις τους και να μην δώσουν, ως οφείλουν, τις αποζημιώσεις, τις βαφτίζουν «οικειοθελείς αποχωρήσεις». Ο λαλίστατος Βρούτσης, ήδη από την πρώτη θητεία του στο υπουργείο Εργασίας, επί Σαμαροβενιζέλων, είχε σπεύσει να νομιμοποιήσει αυτή τη σκαστή παρανομία των καπιταλιστών εργοδοτών.
Τον Φλεβάρη του 2013, έδωσε τη δυνατότητα στους καπιταλιστές να παρουσιάζουν στο Πληροφοριακό Σύστημα Εργάνη τις παράνομες απολύσεις σαν «οικειοθελείς αποχωρήσεις», με μοναδικό αποδεικτικό στοιχείο την υπογραφή τους (των καπιταλιστών). Η υπουργική απόφαση του Βρούτση, τον Φλεβάρη του 2013 (ΦΕΚ 449Β/25.2.2013), «για τον επανακαθορισμό των όρων και προϋποθέσεων ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας του ΣΕΠΕ», στο τέλος του Εντύπου 5, που αναφέρεται σε «Οικειοθελή Αποχώρηση Μισθωτού», προέβλεπε: «Υπογραφή Αποχωρήσαντος – Σε περίπτωση που ο/η αποχωρήσας/σα δεν υπογράφει, η παρούσα θα υποβάλλεται μόνο με την υπογραφή του εργοδότη».
Ιδια απόφαση εξέδωσε ο Βρούτσης και κατά την τρέχουσα δεύτερη θητεία του, τον περασμένο Σεπτέμβρη (ΦΕΚ 3520Β/19.9.2019). Στο τέλος του Εντύπου 5, διαβάζουμε: «Σε περίπτωση που ο/η αποχωρήσας/σα δεν υπογράφει την παρούσα, υποβάλλεται στον ΟΑΕΔ με την επισύναψη της εξώδικης δήλωσης του εργοδότη προς τον εργαζόμενο και της έκθεσης του δικαστικού επιμελητή με την οποία τον ενημερώνει ότι έχει χωρήσει οικειοθελής αποχώρησή του».
Η κυβέρνηση Μητσοτάκη, διά χειρός Βρούτση, προσφέρει πλήρη νομιμοποίηση στις μαζικές παράνομες απολύσεις εργατών και εργαζόμενων, που βαφτίζονται «οικειοθελείς αποχωρήσεις». Η πρόσφατη (του 2019) απόφαση, μάλιστα, είναι ακόμα πιο προκλητική, με ελάχιστη δαπάνη για τον καπιταλιστή εργοδότη.
Πέρα από το βόλεμα των καπιταλιστών, σ’ αυτή την απόφαση κρύβεται και μια ακόμα σκοπιμότητα. Μ’ αυτή τη μεθόδευση (που δεν είναι η μοναδική) ο Βρούτσης επιδιώκει να εμφανίζονται συρρικνωμένες οι παράνομες απολύσεις, μέσω του κακόφημου ΠΣ Εργάνη. Πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή η μεθόδευση είναι διαχρονική. Τη χρησιμοποίησαν και οι υπουργοί Εργασίας των δύο κυβερνήσεων του ΣΥΡΙΖΑ.
Στον Πίνακα που ακολουθεί χρησιμοποιούμε τα στοιχεία του ΠΣ Εργάνη για το πρώτο τρίμηνο του 2020 (η εικόνα είναι παραπλήσια για όλη την περίοδο από τις αρχές του 2013 μέχρι σήμερα, γι’ αυτό και αποφύγαμε την παράθεση πληθώρας αριθμών που δε θα προσέθεταν τίποτα σημαντικότερο).
- Αν αθροίσουμε τις απολύσεις εργατών (με συμβάσεις αορίστου χρόνου) με τις λεγόμενες «οικειοθελείς αποχωρήσεις», το σύνολο των απολύσεων εκτινάσσεται (σχεδόν τετραπλασιάζεται)! Με το φούσκωμα των «οικειοθελών αποχωρήσεων» ο Βρούτσης πέτυχε να εμφανίσει συρρικνωμένες τις απολύσεις και να κάνει πολιτικό παιχνίδι.
- Μόνο στην Αττική, οι «οικειοθελείς αποχωρήσεις» εργατών και εργαζόμενων είναι περισσότερες από τις τεχνητά συρρικνωμένες απολύσεις στο σύνολο της χώρας!
Να λοιπόν πώς στήνονται τα στοιχεία προκειμένου να εμφανίζεται «βελτιούμενη» η κατάσταση της εργατικής τάξης στη χώρα μας.