Το βίντεο έχει κάνει το γύρο του κόσμου. Κι αντανακλά σε κάθε Ελληνίδα και κάθε Ελληνα. Μια βάρκα τίγκα με πρόσφυγες. Διακρίνονται γυναίκες και παιδιά. Οι τουρκικές αρχές που τράβηξαν και δημοσιοποίησαν το βίντεο λένε πως το επεισόδιο έγινε στο στενό ανάμεσα Κω και Αλικαρνασσό. Ενα μεγάλο σκάφος του Λιμενικού περνάει ξυστά από τη βάρκα, προσπαθώντας να σπείρει τον τρόμο στους επιβάτες με τ' απόνερα που σηκώνει. Αυτοί καταφέρνουν να ισορροπήσουν πάνω στο καρυδότσουφλο. Τους πλησιάζει ένα φουσκωτό του Λιμενικού. Ενας κουκουλοφόρος λιμενόμπατσος τους κοπανάει με το γάντζο, για να μη ρίξουν στη θάλασσα ένα σωσίβιο και μετά υποχρεωθούν να τους μαζέψουν. Πλησιάζει και το μεγάλο σκάφος του Λιμενικού. Τους βάζουν στη μέση. Με τα χέρια τους δείχνουν να επιστρέψουν στην τουρκική ακτή. Οταν οι πρόσφυγες προσπαθούν να πιαστούν από το περιπολικό τους ξανακοπανάνε με έναν πιο μακρύ γάντζο. Αλλος λιμενόμπατσος τους απειλεί από το κατάστρωμα με πολεμικό ντουφέκι. Καθώς η βάρκα με τους πρόσφυγες απομακρύνεται μερικά μέτρα, δυο ριπές σκάνε σε ελάχιστη απόσταση από την πλώρη της.
Οι τουρκικές αρχές, που παριστάνουν τις ευαίσθητες, ανακοίνωσαν ότι διέσωσαν στη συνέχεια τους πρόσφυγες. Δε φαίνονταν να έχουν ανάγκη από διάσωση. Δεν είχε καιρό. Εκείνο που έχει σημασία είναι η συμπεριφορά του Λιμενικού απέναντι σε απροστάτευτους ανθρώπους στη θάλασσα. Εκεί που οι Ελληνες καμαρώνουν για τη ναυτοσύνη τους. Εκεί που οι γραπτοί και άγραφοι νόμοι της θάλασσας επιβάλλουν την αλληλεγγύη και τη διάσωση.
Στο παρελθόν υπήρξαν θύματα από τέτοιες ενέργειες (pushback). Τις τελευταίες μέρες, όμως, όλα δικαιολογούνται. Οι πρόσφυγες έχουν βαφτιστεί επίσημα εισβολείς. Και τους εισβολείς από θαλάσσης τους πνίγεις. Χωρίς τύψεις.
Τελευταία Νέα :
- Ο Χωμενίδης στο πλευρό των σιωναζιστών του Ισραήλ
- Σαν σήμερα 21 Ιούλη
- Σοφία, ορθοί ακούσομεν…
- Σύλλογος Οικοτρόφων ΝΦΕ ΕΜΠ: Ολοι μαζί παλέψαμε και τα καταφέραμε
- Οι εκβιασμοί για τη συμμετοχή στην αξιολόγηση ξεπερνά τα όρια της βίαιης και παρενοχλητικής συμπεριφοράς
- Για να ξεκινήσει όμορφα το Σαββατοκύριακό σας…