Η Αγγελοπουλίνα άνοιξε λογαριασμό στο Twitter και τα παπαγαλάκια της αναπαράγουν με θαυμασμό τις… βαθυστόχαστες παρεμβάσεις της. Του τύπου: «Ξεκινήσαμε! Τα 200 χρόνια από το 1821 είναι μια υπόθεση που αφορά όλους μας. Κανείς δεν περισσεύει. Προχωράμε. Ενωτικά και ελεύθερα. Καλό απόγευμα σε όλες και σε όλους. GA». Το απόλυτο τίποτα που παριστάνει το κάτι. Συγγνώμη, αλλά προτιμάμε τον τρισμέγιστο Αλέφαντο. Αυτός τουλάχιστον είναι αυθεντικός, δεν παριστάνει κάτι άλλο.
Κατά τον Γ. Λακόπουλο, αρθρογράφο παρά τω Τσίπρα, ο Τσακαλώτος είναι ο… Γκμοχ της πολιτικής (λόγω των «ιδιότυπων ελληνικών του»). Τον θεωρεί τον καλύτερο υπουργό του Τσίπρα, αλλά ως εκεί. Για αρχηγός δεν κάνει. Γι' αυτό και καλεί τον Τσακαλώτο να επιλέξει: «Θα γίνει στυλοβάτης της επιστροφής του ΣΥΡΙΖΑ στη διακυβέρνηση και θα κερδίσει το ρόλο του Νο 2 δίπλα στον Τσίπρα ή θα λειτουργήσει ως ιμάντας επιστροφής σε μονοψήφια νούμερα;». Και καταλήγει με νόημα: «Ολοι αντιλαμβάνονται ότι μπορεί να σταδιοδρομήσει και στα δυο».
Οχι, δεν είναι πλάκα. Ο Λευκός Οίκος εξέδωσε επίσημη ανακοίνωση για να ενημερώσει το αμερικανικό έθνος ότι οι Προεδρικές Γαλοπούλες (έτσι ακριβώς τις αποκαλούν) αφίχθησαν από τη Βόρεια Καρολίνα στην Ουάσινγκτον, εγκαταστάθηκαν στο… Ξενοδοχείο Willard και… ξεκουράζονται για τη γιορτή της Πέμπτης. Οι Αμερικανοί καλούνται να συντονιστούν στις 11 το πρωί για να μάθουν τα ονόματά τους και να ψηφίσουν ποια γαλοπούλα θα συγχωρεθεί! Η άλλη, η… ασυγχώρητη, θα σφαχτεί για να τη χλαπακιάσει η προεδρική οικογένεια…
Ο Μανώλης Κοττάκης, από τα γκεσέμια της δεξιάς δημοσιογραφίας και πιστός καραμανλικός, την πέφτει στον Στέφανο Μάνο για να την πέσει στον Μαρινάκη, τον οποίο καταγγέλλει για μιντιακό μονοπώλιο, για έκδοση διαταγών προς την κυβέρνηση και για στραγγαλισμό εφημερίδων μέσω του πρακτορείου «ΑΡΓΟΣ», ενώ κατηγορεί την Επιτροπή Ανταγωνισμού για «ακινησία». Μιλά για «διπλό σκάνδαλο» στη διαδικασία απόκτησης της Nova από τον Μαρινάκη και γενικά υιοθετεί μέρος της προπαγάνδας του ΣΥΡΙΖΑ. Δε θα 'χει καλά ξεμπερδέματα με τον Μαρινάκη ο Κούλης. 'Η θα υποταγεί πλήρως σ' αυτόν, με αποτέλεσμα να βρει όλους τους άλλους «απέναντι» ή θα δοκιμάσει να του βάλει φρένο και θα εισπράξει την οργή του «πειραιάρχη».
Με πρόταση του προέδρου Τσίπρα και απόφαση της Πολιτικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ, η Δούρου ορίστηκε τομεάρχης Κλιματικής Αλλαγής, Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Υπάρχουν, βέβαια, κοινοβουλευτικά στελέχη τομεάρχες (Φάμελλος Ενέργειας, Καφαντάρη Περιβάλλοντος), αλλά έπρεπε να βρεθεί ένας βαρύγδουπος τίτλος για τη Δούρου, που σ' αυτή τη φάση στηρίζει Τσίπρα στα του συνεδρίου.