♦ Σύμφωνα με όσα γράφτηκαν στον αστικό Τύπο (από διαρροές βουλευτών της αντιπολίτευσης, προφανώς), στο σόου με τους Πολάκη-Τζανακόπουλο στην Προανακριτική της Βουλής, όταν ο πρόεδρος Μπούγας ρώτησε αν θα συμμορφωθεί ο ΣΥΡΙΖΑ με την απόφαση της πλειοψηφίας για εξαίρεση του διδύμου, ο συριζαίος εισηγητής Λάππας φέρεται να απάντησε ότι «έχουν αυτόνομη παρουσία και προσωπικότητα, θα αποφασίσουν οι ίδιοι». Ο Τζανακόπουλος, όμως, φέρεται να δήλωσε: «Είμαι εδώ κατ' εντολήν του προέδρου μου». Η διαφορά ανάμεσα στις δυο τοποθετήσεις είναι όσο η διαφορά μέρας και νύχτας. Συνδυάστε τα παραπάνω με την κίνηση του Λάππα, μια μέρα μετά το επεισόδιο, να βγει σε ραδιοσταθμό και να δηλώσει ότι ο Φρουζής θα εξεταστεί κανονικά στην επόμενη συνεδρίαση, διευκρινίζοντας πως αν η πλειοψηφία δεν ανακαλέσει την απόφασή της, το δίδυμο θα αποχωρήσει και θα συνεχίσουν οι υπόλοιποι συριζαίοι.
♦ Ο Μπέος υπέβαλε μήνυση σε διαιτητή «με την ιδιότητα του δημάρχου Βόλου και του απλού φιλάθλου της ομάδας της πόλης μου». Μη γελάτε, γιατί ένας άλλος μεγαλοπαράγοντας του ποδοσφαίρου (και όχι μόνο) εμφανίζεται με την ιδιότητα του «ισχυρού άνδρα» της ομάδας του, χωρίς να έχει κανένα επίσημο πόστο σ' αυτήν. Ως «ισχυρός άνδρας» συμμετέχει όχι μόνο σε συσκέψεις αθλητικού ενδιαφέροντος, αλλά και σε συσκέψεις με υπουργούς, περιφερειάρχες και λοιπούς θεσμικούς παράγοντες του κράτους.
♦ Συνέντευξη του αρχιδεσπότη Κύπρου Χρυσόστομου στο Romfea.gr, σχετικά με την παρέμβασή του για να πάρει κυπριακή υπηκοότητα ο μαλαισιανός μεγαλοαπατεώνας Τζο Λόου: «Ο εν λόγω κύριος που πήρε καταχρηστικώς την υπηκοότητα, τον εξέτασε η Κυβέρνηση, δεν έφερε ένσταση κανείς, εκ των υστέρων όμως πληροφορήθηκαν ότι ήταν ακατάλληλος για να πάρει την υπηκοότητα. Σε μας μάλιστα είπε, επειδή ήταν αρκετά πλούσιος, ότι θέλει να κάνει κάποια εισφορά στην Αρχιεπισκοπή. Κι επειδή τότε, μόλις είχαμε ιδρύσει τη Θεολογική μας Σχολή, του είπαμε πως ως Αρχιεπισκοπή δεν επιθυμούμε οποιαδήποτε δωρεά, αλλά αν θέλει να κάνει κάποια εισφορά, να την κάνει για τη Θεολογική Σχολή. Κι ο άνθρωπος έκανε την εισφορά του προς τη Θεολογική, όπως έκαναν και πολλοί άλλοι». Οχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη μάνα μου…
♦ Ο δεσπότης δεν είχε κανένα πρόβλημα να παραδεχτεί ότι παρενέβη για να διαμορφωθεί μια παραλία για λογαριασμό κάποιων που χτίζουν βιλάρες. «Οι λεγόμενοι περιβαλλοντιστές λένε να μην αγγίξει κανείς τη θάλασσα. Δίνουμε 15-20 εκατομμύρια να χτίσουμε ένα ξενοδοχείο και δεν μπορεί ο τουρίστας να κατεβεί στη θάλασσα. Εχουμε εμπειρία γιατί έχτισα και εγώ ξενοδοχείο στην Πάφο και ξέρω τι σημαίνει η θάλασσα να μην είναι προσβάσιμη», είπε. Δίπλα στις βιλάρες θα χτίσει και δυο πεντάστερα η Εκκλησία! Αν όλ' αυτά σας φαίνονται μαφιόζικα, δεν κάνετε λάθος.