♦ Ο Τσίπρας καταφέρθηκε κατά του νεοφιλελευθερισμού και της Ακροδεξιάς. Πού; Στο φόρουμ που διοργανώνει κάθε χρόνο το «ίδρυμα» Ambrosetti-The European House, στην έπαυλη Villla d' Este, στην περιοχή της λίμνης του Κόμο. Μαζεύονται εκεί κάθε χρόνο τέτοια εποχή εκπρόσωποι του διεθνούς οικονομικού και πολιτικού κατεστημένου και τα λένε μεταξύ τους. Είναι κάτι σαν το φόρουμ του Νταβός ή αυτό της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ, αλλά πιο παρακατιανό. Είχε ξανασυμμετάσχει στο φόρουμ αυτού του κλειστού κλαμπ ο Τσίπρας. Ηταν το 2014 και τότε κάποιοι συριζαίοι γκρίνιαξαν επειδή προτίμησε να πάει εκεί αντί να συμμετάσχει στην εθιμοτυπική διαδήλωση της Θεσσαλονίκης. Το ίδιο έκανε και τώρα, αλλά δε βρέθηκε κανείς να γκρινιάξει. Σε ποια διαδήλωση να συμμετάσχει, άλλωστε, αυτή της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ που μετά βίας μάζεψε μερικές εκατοντάδες νοματαίους;
♦ Με ποιους ήταν συνομιλητής ο Τσίπρας στο φόρουμ Ambrosetti; Με τον Μόντι, τον Πρόντι (αυτοί είναι κάθε χρόνο καλεσμένοι εκεί), με τον υπουργό Οικονομικών της Γαλλίας Μπρουνό Λεμέρ και με τον διαβόητο Γκερντ Βίλντερς, αρχηγό του ακροδεξιού-νεοφασιστικού κόμματος της Ολλανδίας!
♦ Οταν ο Τσίπρας ολοκλήρωσε την παρέμβασή του ο πρώην πρωθυπουργός Ενρίκο Λέτα, που συντόνιζε τη συζήτηση, σχολίασε: «Θέλω να συγχαρώ τον Αλέξη Τσίπρα για την ιστορική Συμφωνία των Πρεσπών»! Τα υπόλοιπα, περί Ακροδεξιάς και νεοφιλελευθερισμού, τον άφησαν ασυγκίνητο. Για τους ευρωπαίους ιμπεριαλιστές οι Πρέσπες είναι πολύ πιο σημαντικές. Αλλωστε, η Μογκερίνι, πολιτική φίλη του Λέτα, έριξε πολλή δουλειά για να επιτευχθεί αυτή η συμφωνία.
♦ Υστερόγραφο: Τις φωτογραφίες του από το μπαλκόνι του υπερπολυτελούς ξενοδοχείου στη λίμνη του Κόμο ανέβασε στο facebook ο ίδιος ο Τσίπρας. Πάνε οι εποχές που κάτι τέτοια τα έκρυβαν για να μη χαλάσει το… αριστερό προφίλ του.
♦ «Δεν είναι τυχαίο βέβαια, ότι όλοι, φίλοι και εχθροί καθημερινά με μας ασχολούνται! Για-τί η αλήθεια είναι ότι το Κίνημα Αλλαγής έχει καθιερωθεί, στο κέντρο του πολιτικού συστήματος. Θα παίξει καθοριστικό ρόλο στις πολιτικές εξελίξεις. Εχει χαράξει αυτόνομη πορεία. Εχει ταυτότητα. Εχει πρόγραμμα για τη διακυβέρνηση του τόπου και μόνο στη βάση προγραμματικών συγκλίσεων μπορεί να κάνει συνεργασίες. Οχι ως συμπλήρωμα και δεκανίκι». Η μοναδική Φώφη σε ρόλο θηλυκού Δελαπατρίδη.
♦ Εχει και συνέχεια: «Κάθε στιγμή που περιοδεύω στην Ελλάδα και έρχομαι σε επαφή με τους πολίτες, που δείχνουν την αγάπη τους, με αποκαλούν με το μικρό μου όνομα και αδιαμεσολάβητα, μου μιλούν με ειλικρίνεια ανοίγοντας την καρδιά τους, δεν σας κρύβω πως νοιώθω μεγάλη χαρά και ικανοποίηση. Γεμίζω τις μπαταρίες».