![](/wp-content/uploads/2020/08/2581/content_synthhmata_vrexit.jpg)
♦ Εξακολουθούν να διαδηλώνουν έξω από το βρετανικό κοινοβούλιο οι οπαδοί της παραμονής του Ηνωμένου Βασίλειου στην ΕΕ. «Ολοι οι δρόμοι του Brexit οδηγούν σ' ένα φτωχότερο ΗΒ», γράφει το αυτοσχέδιο πλακάτ της διαδηλώτριας. «Χρειαζόμαστε την ΕΕ», τύπωσε ο άλλος πάνω στη σημαία. Εξωταξικές προσεγγίσεις, μια εργατική τάξη σε απόλυτη σύγχιση, μια ιμπεριαλιστική χώρα σε παραζάλη.
♦ Από τα «Νέα» του Μαρινάκη. Πρόκληση όχι μόνο για τους άνεργους, τους πολύ φτωχούς, αλλά και για εκείνους που έχουν ένα μισθό ή μια σύνταξη. Η μπουρζουαζία δεν περιορίζεται απλά στην κραιπάλη (από την οποία ουδέποτε απομακρύνθηκε), αλλά τη διαφημίζει κιόλας από τη μεγαλύτερη σε κυκλοφορία εφημερίδα.
♦ Σε αποκλεισμό της Πρυτανείας του ΕΜΠ την περασμένη Τετάρτη και Πέμπτη προχώρησαν οι οικότροφοι των Εστιών του Ιδρύματος, στο πλαίσιο κινητοποίησης που έχουν ξεκινήσει για να μη μείνει κανένας φοιτητής χωρίς δωμάτιο στην Εστία. Οταν την προηγούμενη βδομάδα ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για τις εισδοχές στις Εστίες, διαπιστώθηκε ότι εκατοντάδες επαρχιώτες φοιτητές, ενώ βρίσκονται στις λίστες των δικαιούχων, έμειναν στον αέρα γιατί δεν υπάρχουν δωμάτια για να στεγαστούν. Μόνο στο ΕΜΠ, 60 παιδιά έμειναν εκτός Εστιών. Οσο για τα ενοίκια στην περιοχή του Ζωγράφου, έχουν φτάσει στα ύψη (προσφορά και ζήτηση, βλέπετε). Οι οικότροφοι πήγαν στον πρύτανη του ΕΜΠ, από τον οποίο εισέπραξαν… συμπάθεια. Τους παρέπεμψε στο υπουργείο, μολονότι είναι το Πολυτεχνείο που έχει την ευθύνη για τη λειτουργία των Εστιών. Οταν μάλιστα του ζήτησαν τα τηλέφωνα των παιδιών που έχουν μείνει εκτός, για να τους ενημερώσουν για τις ενέργειες που κάνουν και να συντονιστούν μαζί τους, αρνήθηκε. Λειτούργησε το ένστικτο του ανθρώπου της εξουσίας που δε θέλει ούτε στο ελάχιστο να βοηθήσει να δημιουργηθεί έδαφος διαμαρτυρίας. Μετά, πήγαν στο υπουργείο Παιδείας. Τον υπουργό δεν τον είδαν (είναι απασχολημένος να βλέπει παπάδες και δεσποτάδες), είδαν όμως τον γραμματέα του (ίσως εννοούν τον διευθυντή του πολιτικού γραφείου του Γαβρόγλου). Οταν του ζήτησαν να ενοικιαστούν δωμάτια για να μείνουν τα παιδιά που αποκλείστηκαν, τους απάντησε ότι δεν υπάρχουν χρήματα και έριξε την ευθύνη στους ίδιους τους φοιτητές που επιλέγουν όλοι να σπουδάσουν στην Αθήνα! Ετσι, οι εστιακοί φοιτητές αναγκάζονται να εντείνουν τη δράση τους, με αίτημα αιχμής να ενοικιαστούν δωμάτια για όλους τους επαρχιώτες φοιτητές που δικαιούνται στέγαση σε Εστία.