♦ Η λέξη πρόκληση είναι φτωχή για να περιγράψει την εικόνα. Ο Νετανιάχου μπροστά σε πανό που μιλάει για ειρήνη! Για την πληρότητα της είδησης να πούμε ότι η φωτογραφία είναι από φιέστα που οργάνωσε ο Νετανιάχου, υποδεχόμενος τον κινέζο αντιπρόεδρο Ουάνγκ Κι Σαν, στο Κέντρο «Ειρήνης και Καινοτομίας» Σιμόν Πέρες.
♦ Τα «θρασίμια» του 73 πάλευαν για ψωμί-παιδεία-ελευθερία – Γι' αυτά παλεύουμε κι εμείς – Εσείς κ. Σαμαρά που είσαστε τότε;;;;; – Σύλλογος Υπαλλήλων Δήμου Καλλιθέας
Αυτό το πανό, ανηρτημένο έξω από το δημαρχείο της Καλλιθέας τον Νοέμβρη του 2014, στην επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, αποτέλεσε την «πέτρα του σκανδάλου». Ο αντιδήμαρχος Σοφιανίδης ενοχλήθηκε σφόδρα. Για την αναφορά στο Πολυτεχνείο ή για την αναφορά στον Σαμαρά; Μάλλον και για τα δύο, γιατί στο μυαλό των ακροδεξιών αυτά πάνε πακέτο. Απαίτησε «να κατέβει το πανό γιατί χαλάει την αισθητική του δημαρχείου». Φυσικά, δεν του έκαναν τη χάρη. Και ο αντιδήμαρχος έγινε… τούρμπο. «Τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι, αργόσχολοι, χαραμοφάηδες, λουφαδόροι, κομματόσκυλα» ήταν μερικοί από τους χαρακτηρισμούς με τους οποίους έλουσε τα μέλη του ΔΣ του σωματείου. Το σωματείο αντεπιτέθηκε με ανακοίνωση και με παρέμβαση στο δημοτικό συμβούλιο. Μολονότι ο δήμαρχος Κάρναβος δεν ήθελε να δοθεί συνέχεια, ο αντιδήμαρχος περίμενε να φτάσει η τελευταία μέρα της τρίμηνης προθεσμίας που προβλέπει ο νόμος για την άσκηση έγκλησης και κατέθεσε μήνυση κατά των μελών του ΔΣ του σωματείου για… συκοφαντική δυσφήμηση! Και επέμεινε στη μήνυση, μολονότι ακόμα και το δημοτικό συμβούλιο υιοθέτησε ψήφισμα υπέρ των μελών του ΔΣ του σωματείου, ζητώντας από τον τέως αντιδήμαρχο και νυν δημοτικό σύμβουλο να αποσύρει τη μήνυση. Η δίκη έγινε την προηγούμενη εβδομάδα και κατέληξε σε αθώωση των μελών του πρώην (πλέον) ΔΣ του σωματείου. «Είναι τιμή μας που μας μήνυσαν για αυτό το πανό!!!» έγραφε ένα καινούργιο πανό δίπλα στη φωτογραφία της… «πέτρας του σκανδάλου». Υπογραφόταν από τον Σύλλογο Υπαλλήλων Δήμου Καλλιθέας και ανοίχτηκε στο προαύλιο των δικαστηρίων στην Ευελπίδων.
♦ Η χαρά του συριζαίου. Δώσ' του «κοινωνική και αλληλέγγυα οικονομία» και πάρ' του την ψυχή. Διότι οραματίζεται αμέσως το… βαθμιαίο πέρασμα στο σοσιαλισμό. Δώσ΄του παραμύθα και δυνατότητα να τη μοιράζει και σε άλλους και θα σε ευγνωμονεί. Βέβαια, το «τερπνόν» πηγαίνει πάντοτε παρέα με το «ωφέλιμον». Σιγά που θα αρκεστεί ο συριζαίος στη χαρά από την ιδεολογικοποίηση της παραμύθας. Εισπράττει και το «κατιτίς» του για την «προσφορά κοινωνικών υπηρεσιών». Διαθέτουν πολύχρονη ειδίκευση στο αντικείμενο συριζαίοι τινές.