Ξεχασιάρηδες
Ιερή αγανάκτηση κατέλαβε το ελληνικό αστικό πολιτικό προσωπικό και τα ελληνικά αστικά ΜΜΕ: «Ο Ερντογάν απειλεί», «Ο Ερντογάν έχει χάσει εντελώς την ψυχραιμία του» και άλλα παρόμοια. Τι συνέβη; Μιλώντας στο Ερζερούμ, ο Ερντογάν πέταξε μια ατάκα απ' αυτές που χρησιμοποιεί για να ντοπάρει το ακροατήριό του: «Φιλοξενούμε 3,5 εκατομμύρια πρόσφυγες εδώ και εφτά χρόνια. Μας ικετεύσατε να μην ανοίξουμε τις πόρτες. Αν το κάνουμε, δε θα βρίσκετε τρύπα να κρυφτείτε. Αποφασίστε επιτέλους τι θέλετε! Εμείς δείξαμε ανθρωπιά, αλλά εσείς δεν καταλαβαίνετε από ανθρωπιά».
Ποιο είναι το πρόβλημα του Ερντογάν; Οτι οι ιμπεριαλιστές, όχι μόνο δεν του έχουν «δώσει» τίποτα στην περιοχή της Μέσης Ανατολής, αλλά στήριξαν και τους Κούρδους της Συρίας, με αποτέλεσμα να αναλάβει μόνη της η Τουρκία μια αιματηρή και δαπανηρή πολεμική εκστρατεία στο κουρδικό καντόνι του Αφρίν. Υπάρχει, βέβαια, και το κλασικό «δώστε μου λεφτά για τους πρόσφυγες», που χρησιμοποιεί από καιρού εις καιρόν ο Ερντογάν, επειδή θεωρεί ότι και σ' αυτό το θέμα τον έχουν «ρίξει».
Ομως δεν είναι ο Ερντογάν ο πρώτος διδάξας σ' αυτού του είδους τις απειλές. Οσο κι αν παριστάνουν πως δεν το θυμούνται οι άνθρωποι του ελληνικού αστικού Τύπου, ο πρώτος διδάξας είναι ο Καμμένος. Ο οποίος, πριν από τρία χρόνια, είχε δώσει μια συνέντευξη στους Times (δημοσιεύτηκε στις 7.4.2015), στην οποία έλεγε τα ίδια με τον Ερντογάν και με πιο απειλητικό ύφος: «Η Ευρώπη πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι διατηρώντας την Ελλάδα σταθερή, το μέτωπο της Δύσης κατά του Ισλαμικού Κράτους (ISIS) είναι ασφαλές. Αλλά αν εκδιωχθεί ή αναγκαστεί να βγει από την ευρωζώνη, κύματα μεταναστών χωρίς χαρτιά, συμπεριλαμβανομένων ριζοσπαστικών στοιχείων, θα ξεχυθούν από την Τουρκία, οδεύοντας προς την καρδιά της Δύσης. Αν αυτά τα κύματα μεταναστών αυξηθούν, τότε η απειλή των εισερχόμενων εξτρεμιστικών στοιχείων δεν θα αυξηθεί μόνο για την Ελλάδα αλλά και για το σύνολο της Δύσης».
Προσοχή στις μαϊμουδιές
Ακόμα και οι «μαϊμουδισμένες» δημοσκοπήσεις αποκαλύπτουν κάποιες φορές στοιχεία που δε βολεύουν την προπαγάνδα αυτών που τις παρήγγειλαν. Πάρτε την τελευταία δημοσκόπηση της Pulse για λογαριασμό του ΣΚΑΙ. Δίνει τη ΝΔ 9,5 μονάδες μπροστά από τον ΣΥΡΙΖΑ. Οχι και τόσο καλά, αν σκεφτούμε ότι πριν από λίγο καιρό δεν υπήρχε δημοσκόπηση που να μη δίνει διαφορά με διψήφιο νούμερο (ακόμα και 12%). Η ίδια δημοσκόπηση δίνει τη συσπείρωση της ΝΔ στο 80% (πιάνει ταβάνι δηλαδή) και του ΣΥΡΙΖΑ στο 49%. Αυτό σημαίνει ότι σε προεκλογική περίοδο η ψαλίδα μόνο να κλείσει μπορεί. Κι έτσι γίνεται συνήθως. Επίσης, αυτοί που θέλουν εκλογές τώρα φτάνουν το 37% κι αυτοί που θέλουν στο τέλος της τετραετίας το 36%. Αρα, μια βασική παράμετρος της πολιτικής ατζέντας του Κούλη δε φαίνεται να πείθει ούτε το σύνολο των ψηφοφόρων της ΝΔ. Τέλος, η παράσταση νίκης της ΝΔ είναι μόλις 55%! Δηλαδή, οι μισοί αμφιβάλλουν ακόμα και για το αν η ΝΔ του Κούλη θα είναι πρώτη. Ε, δεν το λες και μεγάλη επιτυχία αυτό το γκάλοπ έτσι όπως το σκάρωσαν.
Αγιοι (1)
Πριν από πολλά χρόνια δικαζόταν στην Πρέβεζα ένας τύπος. Δε θυμόμαστε για τι ακριβώς δικαζόταν, όμως ο κατηγορούμενος είχε άριστες σχέσεις με τον περιβόητο «άγιο Πρεβέζης», κατά κόσμον Στυλιανό Κορνάρο, που πριν γίνει δεσπότης Νικοπόλεως και Πρεβέζης (και αποπεμφθεί λόγω του σκανδάλου με την παπαδιά «ιππαστί») είχε διαπρέψει ως ο αρχιμανδρίτης με το μαστίγιο στη Μακρόνησο, στενός συνεργάτης του Σκαλούμπακα. Φώναξε, λοιπόν, τον δεσπότη για να τον υπερασπιστεί στο δικαστήριο. Πήγε ο «άγιος Πρεβέζης» στο δικαστήριο, στάθηκε μπροστά από την έδρα και μόλις ο πρόεδρος του είπε «τι έχετε να καταθέσετε;», χτύπησε δυο φορές τη μαγκούρα («ποιμαντική ράβδος» ονομάζεται, ως γνωστόν) στο πάτωμα και είπε στον «ψαρωμένο» πρόεδρο: «Αρκεί η παρουσία μου»! Δε χρειάζεται να πούμε ότι η δίκη τελείωσε άρον-άρον με τον κατηγορούμενο αθώο.
ΥΓ. Ο «άγιος Πρεβέζης» έγινε βιβλίο, θεατρικό, ταινία. Οταν πήγε στην «ιερά» σύνοδο για να απολογηθεί, τους είπε ότι αν τολμήσουν να τον «ξυρίσουν» («αποσχηματισμός» λέγεται) θα δώσει στη δημοσιότητα φακέλους και φωτογραφίες για τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις οκτώ μελών της «ιεράς» συνόδου, που είχε πάρει από τον Ρουφογάλη της ΚΥΠ. Εννοείται ότι δεν τόλμησαν να τον αποσχηματίσουν. Εχασε απλά τη μητρόπολη της Πρέβεζας. Εγκαταστάθηκε στην Αθήνα, εξακολούθησε να «λειτουργεί», πέθανε και θάφτηκε ως επίσκοπος.
Αγιοι (2)
Θυμηθήκαμε την πρεβεζάνικη ιστορία και το colpo grosso με το οποίο ο Κορνάρος απέφυγε το «ξύρισμα», απ' αφορμή τη δίκη του Αμβρόσιου για τον εμετικό φασιστικό του λόγο κατά των ομοφυλόφιλων. Ο ταγματάρχης της Χωροφυλακής Αθανάσιος Λενής, που έγινε μητροπολίτης Αιγίου και Καλαβρύτων (ναι, Καλαβρύτων!), γνωστός για την αγάπη του προς τη Χρυσή Αυγή, προκάλεσε και μέσα στο δικαστήριο, δηλώνοντας πως αν είχε όπλο και το επέτρεπε ο νόμος θα το χρησιμοποιούσε «για να τελειώνουμε»! Ηταν σίγουρος ότι θα αθωωθεί και έκανε μια προκλητική επίδειξη δύναμης, αδιαφορώντας για το ότι εξέθετε τη δικαστική κάστα. Να αθωωθεί πρότεινε ο εισαγγελέας, αθώος αποφάσισε το δικαστήριο.
Και πιστοί
Ο Αμβρόσιος είναι αυτός που είναι. Μη φανταστείτε, όμως, ότι στηρίγματά του είναι τίποτα θεούσες και τίποτα Ταλιμπάν του χριστιανοφασισμού. Ολόκληρο «σύστημα» έχει δημιουργήσει στην επικράτειά του. Δυο δήμαρχοι, ο Αιγίου Θανάσης Παναγόπουλος και ο Καλαβρύτων Γιώργος Λαζουράς κατέθεσαν ως μάρτυρες υπεράσπισής του. Και έμειναν μέχρι το βράδυ στο πλευρό του, με επιδεικτικό τρόπο. Σημειωτέον: δεν είναι δεξιοί, πασόκοι είναι… Ομως σε ένα χρόνο θα ξαναγίνουν δημοτικές εκλογές. Και ο Αμβρόσιος επηρεάζει ψήφους στην περιοχή, ενώ η ομοφυλοφιλική κοινότητα όχι. Οσο για «αρχές» και άλλα ηχηρά παρόμοια, από τέτοιους πολιτικάντηδες ούτε ως όρους δεν τα ακούς πια.
Σαλιγκάρειος δρόμος
Κάποιοι άνθρωποι είναι ταλεντάρες. Στο άθλημα που ονομάζεται… σαλιγκάρειος δρόμος. Ερποντας, γλείφοντας και με τα κέρατά μου… Γνωρίσαμε τον Νούλη (Τραϊανό) Χατζηδημητρίου ως ανταποκριτή του «Ριζοσπάστη» στη Θεσσαλονίκη. Με τη δημιουργία του πρώτου Συνασπισμού έγινε και βουλευτής Πέλλας, ως προερχόμενος από τον Περισσό. Με τη διάσπαση έφυγε με τους «ανανεωτικούς». Η πολιτική του καριέρα τερματίστηκε άδοξα, καθώς προσπάθησε να γίνει νομάρχης με τη στήριξη του ΠΑΣΟΚ, αλλά οι πασόκοι είναι… εκδικητικά όντα. Μετά διέπρεψε ως διευθυντής εφημερίδων της συμπρωτεύουσας. Εδειξε τέτοιο εργοδοτικό φανατισμό που η ΕΣΗΕΜΘ αναγκάστηκε να τον διαγράψει από μέλος της. Τον ξανάγραψε μετά από δικαστική απόφαση, που βρήκε τυπικά λάθη στη διαδικασία διαγραφής.
Τον ξαναβρίσκουμε τώρα ως εκδότη-διευθυντή του «Εθνους», μετά το σπάσιμο της εργολαβίας Σαββίδη-Μάρη και την αποχώρηση της ομάδας του τελευταίου από την έκδοση του «Εθνους». Είναι, λέει, στενότατος συνεργάτης του Ιβάν Σαββίδη (ο Νούλης). Προκομμένος άνθρωπος…
Ψιλό γαζί
Αστραψε και βρόντηξε ο Νίκος Φίλης, με το γνωστό του ύφος: «Ο Καμμένος είναι δικό σας δημιούργημα. Δημιούργημα της οικογένειας Μητσοτάκη. Δεν τον φτιάξαμε εμείς». «Μea culpa» του απάντησε ατάραχη η Ντόρα Μπακογιάννη, μ' εκείνο το χαμόγελο που μόνον αυτή και ο πατέρας της χρησιμοποιού(σα)ν. Ο στόχος είχε επιτευχθεί. Ο Φίλης παραδέχτηκε ότι ο Καμμένος είναι κάτι το απαίσιο, το τρομακτικό. Από εκεί και πέρα, σημασία δεν έχει η συζήτηση για το ποιος το δημιούργησε αυτό το πολιτικό προϊόν, αλλά ποιος συνεργάζεται μαζί του κυβερνητικά, ποιος του πλέκει εγκώμια, ποιος διασκεδάζει μαζί του στα μπουζούκια και ποιος συνεορτάζει μαζί του τα γενέθλιά του.
Κοινή γραμμή
Ποιος λέει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ τα έχει σπάσει με τους ΑΝΕΛ; Με μια χαρά κοινή γραμμή εμφανίζονται στο σκάνδαλο Σαββίδη. Μετά τον Σκουρλέτη, που δήλωσε ότι «κατά τη διαδικασία της μεταβίβασης της εταιρίας (σ.σ. της ΣΕΚΑΠ), είχαν γίνει προσπάθειες απόκρυψης του συγκεκριμένου προστίμου», το ίδιο υποστήριξε και ο Παπαχριστόπουλος των ΑΝΕΛ: «Είναι ο μοναδικός επιχειρηματίας που έφερε χρήματα στην Ελλάδα που παρακλήθηκε να πάρει τη ΣΕΚΑΠ και τότε κανείς δεν του είχε πει για το πρόστιμο. Εκατό τοις εκατό έπρεπε να ρυθμιστεί το πρόστιμο γιατί είχε επιβληθεί από το 2009 και κανείς δεν του το είπε του ανθρώπου». Τον έπιασε κορόιδο ο Σαμαράς τον κακόμοιρο τον Σαββίδη…
Εχασαν επεισόδια;
Δεκαέξι έλληνες ευρωβουλευτές (του ΣΥΡΙΖΑ, της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, του Ποταμιού, συν οι ανεξαρτητοποιηθέντες Χουντής, Σακοράφα, Χρυσόγονος και Μαριάς) εξέδωσαν κοινή ανακοίνωση για να καλέσουν την Τουρκία «να απελευθερώσει άμεσα τους δυο έλληνες στρατιωτικούς». Στην εισαγωγή της ανακοίνωσης, αναφερόμενοι στα «πραγματικά περιστατικά», γράφουν ότι «δύο έλληνες στρατιωτικοί, που βρίσκονταν σε περιπολία ρουτίνας στα σύνορα μεταξύ Ευρωπαϊκής Ενωσης και Τουρκίας στην περιοχή του ποταμού Εβρου, φέρονται να έχασαν τον προσανατολισμό τους εξαιτίας δυσμενών καιρικών συνθηκών και βρέθηκαν λίγα μέτρα μέσα στο τουρκικό έδαφος».
Αυτή, όμως, ήταν η αρχική εκδοχή του ΓΕΣ. Αντίθετα, ο υπουργός Αμυνας Π. Καμμένος, μιλώντας στο συμβούλιο των υπουργών Αμυνας της ΕΕ, παρουσίασε άλλη εκδοχή: «Οι δύο στρατιωτικοί έκαναν περιπολία σε περιοχή όπου έχουμε παράνομη είσοδο προσφύγων και μεταναστών και δράση διακινητών… Ακολουθώντας συγκεκριμένα στίγματα, τα οποία κατ' αυτούς θα οδηγούσαν σε παράνομους διακινητές και μετανάστες που μπαίνανε στη χώρα από αυτό το σημείο, με αποτέλεσμα να περάσουν στο τουρκικό έδαφος για λίγα μέτρα και εκεί συνελήφθησαν».
Εχασαν επεισόδια, κατά το κοινώς λεγόμενο, οι ευρωβουλευτές; Οχι βέβαια. Η εκδοχή Καμμένου δε βολεύει την κυβερνητική προπαγάνδα, ειδικά στα ευρωενωσίτικα όργανα, γι' αυτό και οι ευρωβουλευτές καμώνονται πως δεν την άκουσαν και προτιμούν το ψέμα της «απώλειας προσανατολισμού, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών». Αυτό είναι πιο «πιασάρικο» για τους ευρωβουλευτές, τους κομισάριους και τα «λόμπι» των Βρυξελλών.
ΥΓ. Δεν μας προκάλεσε καμιά εντύπωση που οι «αριστεροί» Χουντής (ΛΑΕ) και Σακοράφα συνυπέγραψαν τη συγκεκριμένη ανακοίνωση. Η «εθνική ενότητα» είναι κομμάτι της πολιτικής τους.