♦ Η «Λαϊκή Συσπείρωση», η αυτοδιοικητική παράταξη του Περισσού, εξέδωσε δελτίο Τύπου με το οποίο «καταδικάζει την επίθεση τραμπούκων ενάντια σε μαθητές, παιδιά και κατοίκους του Γραμματικού και των γύρω περιοχών, που αντιδρούν στην κατασκευή ΧΥΤΑ, κατά τη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής σήμερα Πέμπτη 8 Φλεβάρη 2018. Απαιτούσαν δε να εγκριθεί η Περιβαλλοντική Μελέτη της υπογειοποίησης τμήματος της οδού Πατριάρχου Κωνσταντίνου, έργο αναγκαίο για την κατασκευή του νέου γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια». Ταυτότητα δεν έχουν αυτοί οι τραμπούκοι; Αφεντικό δεν έχουν; Είναι η πρώτη φορά που δρουν κατ' αυτόν τον τρόπο; Ακόμα και τώρα, ο Περισσός μιλά με μισόλογα. Μη τυχόν και ενοχληθεί ο Μελισσανίδης και κόψει τις… οικονομικές ενισχύσεις στο κόμμα και στον «Ριζοσπάστη».
Εχει και η γελοιότητα τα όριά της. Εβαλαν γκαζάκια στο μαγαζί της γυναίκας του κι αυτός κατήγγειλε ότι «εκεί οδηγεί η ανελέητη στοχοποίησή της από τα υπόγεια του Μαξίμου και τα φερέφωνά τους».
![](/wp-content/uploads/2020/08/2121/content_tsipras_10_hronia.jpg)
♦ Πόσο νάρκισσος πρέπει να είσαι για να κάνεις προσωπικό τουίτ για τη δέκατη επέτειο από την εκλογή σου ως προέδρου του κόμματός σου; Το έκανε ΚΑΙ ΑΥΤΟ ο Τσίπρας και είναι απορίας άξιο πώς γλίτωσε το εγκεφαλικό ο Αλαβάνος (που τον προόριζε για αχυράνθρωπο κι ούτε κατάλαβα πώς ο «μικρός» τον ξωπέταξε). Σ' αυτό ακριβώς αποσκοπούσε το τουίτ. Ο Τσίπρας είπε στους συριζαίους: με τον Αλαβάνο και τους πριν απ' αυτόν ήσασταν στο 3%-4%, ενώ εγώ μέσα σε μια δεκαετία σας έβαλα στα σαλόνια της εξουσίας και λάδωσε και το δικό σας αντεράκι. Μετά από εμένα η καταστροφή, όπως έλεγε κι ένας Λουδοβίκος, ο και «βασιλιάς Ηλιος» ονομαζόμενος.
♦ Ο Κύρτσος χαρακτήρισε τον Αντώναρο «βολεμένο Συριζοτρόλ», που «αναδείχθηκε από τη ΝΔ και μετά εντάχθηκε στην Ευρ. Τρ. Επενδύσεων με 10.000 καθαρά το μήνα». Αληθεύει;
♦ Η τριπλέτα των εισαγγελέων «διαφθοράς» (Τουλουπάκη, Ντζούρας και Μανώλης) δήλωσαν: «Ουδέποτε συμμετείχαμε σε κοινή σύσκεψη με τον κυβερνητικό εκπρόσωπο ή με οποιοδήποτε άλλο κυβερνητικό στέλεχος για την υπόθεση Novartis. Οι μάρτυρες τέθηκαν σε καθεστώς προστασίας τηρώντας πιστά το γράμμα νόμου. Το τμήμα της δικογραφίας που αφορά πολιτικά πρόσωπα υποβλήθηκε στην Εισαγγελία του Αρείου Πάγου ως είχαμε εκ του Συντάγματος υποχρέωση». Τι τις θέλουν τέτοιες δηλώσεις; Δεν αντιλαμβάνονται ότι κάνουν τα πράγματα χειρότερα;