Την κεφαλήν επί πίνακι της γενικής γραμματέα του υπουργείου Πολιτισμού, Μαρίας Βλαζάκη, ζήτησε με επίσημη δήλωσή του ο Μητσοτάκης, καταγράφοντας μια «παράξενη» πολιτική πρωτιά. Συνήθως μέχρι τώρα ζητούνταν παραιτήσεις πολιτικών προσώπων για ανικανότητα ή για συμβάντα που συνέβησαν υπό την πολιτική τους ευθύνη. Πρώτη φορά, απ' όσο μπορούμε να θυμηθούμε, βλέπουμε να ζητείται αποπομπή πολιτικού στελέχους για λόγους προώθησης μιας επένδυσης, χωρίς καμιά αναφορά μάλιστα στα πραγματικά δεδομένα της υπόθεσης. Ο Μητσοτάκης (και όχι μόνον αυτός) δεν αποδίδει στη Βλαζάκη κάτι συγκεκριμένο, κάποια παρανομία. Ζητά την αποπομπή της επειδή δεν έβγαλε απόφαση από το ΚΑΣ που θα απομακρύνει την Αρχαιολογική Υπηρεσία από την τεράστια έκταση Ελληνικού – Αγίου Κοσμά, ώστε οι άνθρωποι των πλιατσικολόγων καπιταλιστών του real estate να μπορούν να δείχνουν την πόρτα στους αρχαιολόγους που θα πλησιάσουν και να παραχώνουν ανενόχλητοι τους αρχαιολογικούς θησαυρούς που θα αποκαλύπτουν οι μπουλντόζες τους.
Οι Τσιπραίοι, μολονότι πνέουν μένεα ενάντια στην αρχαιολόγο Βλαζάκη, δεν αποφασίζουν τον αποκεφαλισμό της. Οχι για να μη φανούν ότι υποχωρούν στον Μητσοτάκη, όχι γιατί έχουν ηθικούς φραγμούς, αλλά γιατί έτσι θα οξύνουν τα πνεύματα και δε θα καταφέρουν ποτέ να πετύχουν πλειοψηφία στο ΚΑΣ (η Βλαζάκη δεν είναι η μόνη αρχαιολόγος στο ΚΑΣ). Ενώ τώρα αναζητούν μια λύση συμβιβαστική, που θα την αποδεχτούν και οι Λάτσηδες που διευθύνουν την επιχείρηση «Ελληνικό ΑΕ», ασκώντας πιέσεις στα μέλη του ΚΑΣ για μεγαλύτερες υποχωρήσεις. Γι' αυτό και περιορίστηκαν σε μια χολερική διαρροή, που έλεγε ότι δε θα επιτρέψουν σκόπιμες κωλυσιεργίες που θα έθεταν σε αμφισβήτηση τη δεδηλωμένη βούληση της κυβέρνησης για την ολοκλήρωση της επένδυσης!
Αυτό που αποφάσισε το ΚΑΣ την περασμένη Τετάρτη, κάτω από την πίεση του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων που επικαλείται τη νομοθεσία και ατράνταχτα επιστημονικά επιχειρήματα, είναι πως πρώτα θα συζητηθεί, σε νέα συνεδρίαση του ΚΑΣ την ερχόμενη Τρίτη η κήρυξη ή μη του χώρου ως αρχαιολογικής ζώνης και μετά θα ακολουθήσει η έγκριση ή μη της Στρατηγικής Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Αυτό που φαίνεται (και είναι απολύτως λογικό) ξεσήκωσε τις αντιδράσεις των «παπαγάλων» της εταιρίας, που θέλει -όπως είπαμε- να βάλει φραγμό σε κάθε δυνατότητα ελέγχου και παρέμβασης της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας σε μια τεράστια έκταση αποδεδειγμένου αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.