♦ Βλέποντας το πρωτοσέλιδο από το ανελικό «Χωνί» σου φεύγει και η τελευταία αμφιβολία (ρητορικό είναι το σχήμα, καμιά αμφιβολία δεν υπήρχε) για την πατρότητα του καμμενικού tweet με τα φαλλικά σύμβολα. Δεν υπάρχει καμιά ανάγκη να σχολιάσουμε το εξώφυλλο με τον θριαμβευτή Τσακαλώτο (που κουβαλάει και τα τσουβάλια με τα λεφτά) και τον συντετριμμένο, γεμάτο μώλωπες και τσιρότα Σόιμπλε. Να θυμίσουμε μόνο πως ο τίτλος είναι δάνειο από δήλωση του Τσίπρα. Η χυδαιότητα δεν αποτελεί προνόμιο του Καμμένου και των κιτρινοφυλλάδων. Διαπερνά οριζοντίως και καθέτως το σώμα των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Η ανάγκη να μείνεις γαντζωμένος στην εξουσία σε κάνει χυδαίο σε όλα τα επίπεδα. Ρίξτε μια ματιά στις παραληρηματικές αναρτήσεις του Πολάκη στο facebook και θα συμφωνήσετε ότι η χυδαιότητα διαπερνά οριζοντίως και καθέτως τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Ιδού μικρό δείγμα (διατηρούμε τη σύνταξη, την ορθογραφία, την πληκτρολόγηση του… συγγραφέα υπουργού): «Εκαμπουριασανε ,εκουκουβίσανε , θρούψανε σα το λαγό ,κι ήπιαν τ αμίλητο νερό ,όλα τα κατσαντρακια των ΜΜΕ που ειχαν οργιάσει τις προηγούμενες μέρες με άρθρα χαους,ψέμματος,αποτυχίας ,λάσπης ,λιβανίσματος στο Σόιμπλε . Τους εχουν μαζέψει οι καναλάρχες σε ακτιφ απόψε για το τι θα πουν και θα γράψουν αυριο.ΜΟΝΟ ΑΠ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΗΜΕΡΑ !!!!! …..σηκώστε σκόνη τωρα……Απ την κατρακύλα που θα πάθετε τα επόμενα δυο χρονια ….».
♦ Τρεις κι ο κούκος μαζεύτηκαν στο Σύνταγμα ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα των «Παραιτηθείτε». Αναμενόμενο. Οταν το κοινωνικό κίνημα δεν μπορεί να ορθώσει στοιχειώδεις αντιστάσεις στην επίθεση διαρκείας που δέχεται, όταν βασιλεύουν η απογοήτευση και η ηττοπάθεια, σιγά μη φτιάξουν κίνημα ο Τασσόπουλος, ο Χειμωνάς και ο Τζήμερος. Οι θεωρίες για τα «νέα κινήματα», που αναπτύσσονται τάχα μέσω Διαδικτύου και ειδικά μέσω «κοινωνικών μέσων», συνετρίβησαν για μια ακόμα φορά. Το Διαδίκτυο είναι ένα εργαλείο ζύμωσης που μπορεί να βοηθήσει στη διάδοση των κοινωνικών μηνυμάτων και στην κινητοποίηση, συμπληρώνοντας τα παλιά εργαλεία (εφημερίδες, προκηρύξεις, συνθήματα στους τοίχους κτλ.). Υπό την προϋπόθεση, όμως, ότι υπάρχει κοινωνική δυναμική. Δε φτιάχνεται η κοινωνική δυναμική από ανθρώπους που πληκτρολογούν μανιωδώς το κοντό τους και το μακρύ τους στο facebook και στο twitter, χωρίς να έχουν οποιαδήποτε άλλη επαφή με τους συνομιλητές τους. Ολος αυτός ο διαδικτυακός ορυμαγδός δημιουργεί μια φανταστική πραγματικότητα στην οποία εγκλωβίζονται όσοι συμμετέχουν, χωρίς να έχουν άλλη επαφή μ' αυτό που λέμε κοινωνικό κίνημα. Η εξουσία το έχει καταλάβει αυτό, σε αντίθεση με πολλούς αφελείς που θεωρούν πως πλέον «κίνημα γίνεται μέσω του Ιντερνετ». Δείτε πώς χειρίστηκαν οι Τσιπροκαμμένοι τους «παραιτηθείτε». Τους ξεκίνησαν διαδικτυακό πόλεμο, από «τίποτα» τους έκαναν «κάτι», τους υπέδειξαν ως «φορέα της συνασπισμένης αντιπολίτευσης», κι όταν καταγράφηκε το αναμενόμενο φιάσκο, άρχισαν συστηματικά το χλευασμό, χτίζοντας μ' αυτόν το συμπέρασμα ότι «ο λαός υποφέρει, αλλά στηρίζει την κυβέρνησή του».