Φιλάκια δηλητήριο
Eξω από τον αριθμό 10 της οδού Ντάουνινγκ περίσσεψαν οι αγκαλιές και τα φιλιά (σπεσιαλιτέ του Γιούνκερ). Στο γεύμα που έγινε μέσα στην πρωθυπουργική κατοικία της Βρετανίας, με τη συμμετοχή των αρχιδιαπραγματευτών της κάθε πλευράς, Μπαρνιέ και Ντέιβις, βγήκαν τα χασαπομάχαιρα. Οχι γιατί ήταν σκληρό το φιλέτο, αλλά επειδή ο Γιούνκερ πήγε ως εκπρόσωπος του γερμανογαλλικού άξονα, ενόψει της συνόδου κορυφής που θα γινόταν τρεις μέρες μετά στις Βρυξέλλες. Τη συνέχεια μπορείτε να τη διαβάσετε στη σελίδα 4.
Φωτογράφοι…
Μετά τον Μελισσανίδη, για χάρη του οποίου ψήφισαν ειδική διάταξη που αφαιρεί την αρμοδιότητα για πολεοδομικού τύπου εγκρίσεις από την περιφέρεια, ήρθε η ώρα να ψηφίσουν φωτογραφική διάταξη για τον Σαββίδη, χαρίζοντάς του πρόστιμο 38,5 εκατ. ευρώ, καταλογισμένο σε επιχείρησή του από ελληνικά δικαστήρια. Κι αν για τον Μελισσανίδη έκανε τους χειρισμούς ο «σκοτεινός» Φλαμπουράρης, για τον Σαββίδη αναγκάστηκε να βγει μπροστά ο ίδιος ο Τσίπρας, αφού η άθλια μεθόδευση που επιχείρησαν αποκαλύφτηκε.
Οι άνθρωποι είναι αποφασισμένοι να τσαλακώσουν κάθε έννοια αστικής νομιμότητας προκειμένου να εξυπηρετήσουν καπιταλιστές με τους οποίους κλείνουν παρασκηνιακά κομπρεμί. Και βέβαια, το τι έλεγαν παλιά για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις ούτε που τους απασχολεί. Το 2014 δεν είχαν ψηφίσει την υπέρ Μελισσανίδη ρύθμιση των Σαμαροβενιζέλων, αναγκασμένοι από τη μαφιόζικη δράση που είχαν αναπτύξει οι ορδές του καπιταλιστή στη Νέα Φιλαδέλφεια. Σήμερα, όχι μόνο ψηφίζουν για χάρη του φωτογραφικές διατάξεις, αλλά έχουν δώσει και εντολή στην αστυνομία να στηρίζει την εγκληματική δράση των μαφιόζικων ορδών. Το 2013, τρεις βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κατήγγειλαν το ξεπούλημα της ΣΕΚΑΠ στον Σαββίδη. Σήμερα, του χαρίζουν και τα πρόστιμα που έχουν επιβληθεί στην εταιρία που αγόρασε μπιρ παρά.
Το απολαμβάνει
Μέχρι τώρα ξέραμε ότι υπογράφουν τα Μνημόνια και τους εφαρμοστικούς τους νόμους με πόνο ψυχής, ενίοτε και με κλάμα (Σπίρτζης). Πλέον, η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ πρόσθεσε στη γκάμα και την… απόλαυση του βιασμού. Ξέρετε το γνωστό σεξιστικό «αστείο»: «Αμα δεν μπορείς ν' αποφύγεις έναν βιασμό, απόλαυσέ τον». Γαλουχημένος στην αμερικάνικη κουλτούρα, σύμφωνα με την οποία «όλα έχουν την τιμή τους», ο υπουργός Οικονομίας έκανε την εξής δήλωση για το άνοιγμα των καταστημάτων 30 Κυριακές τον χρόνο, που συμφώνησαν με την τρόικα:
«Φυσικά διαφωνούσαμε, αλλά γίνεται στις περισσότερες χώρες, αν όχι σε όλες τις χώρες της Ευρώπης και στην Αμερική. Οπότε μπορούμε να το δούμε κι αυτό ως εκσυγχρονισμό της οικονομίας»!
Εννοείται πως, όπως ο Σπίρτζης δεν έβαλε ποτέ τα κλάματα γι' αυτά που υπέγραψε η συγκυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων, έτσι και ο Παπαδημητρίου δεν έχει καμιά διαφωνία με το άνοιγμα των μαγαζιών όλες τις Κυριακές του χρόνου. Για πολιτικάντικους λόγους ρίχνουν την ευθύνη στην τρόικα (που δεν έχει κανένα πρόβλημα να την πάρει), ενώ είναι ευχαριστημένοι γιατί βόλεψαν το μεγάλο κεφάλαιο του λιανεμπόριου.
Σπέκουλα και ξεφτίλα
Οπως διέρρευσαν βουλευτές της αντιπολίτευσης που συμμετέχουν στην Προανακριτική Επιτροπή της Βουλής για τις «τυχόν ποινικές ευθύνες» του Γιάννου Παπαντωνίου για τα εξοπλιστικά, από την πρώτη κιόλας συνεδρίαση συμφώνησαν όλοι ότι το αδίκημα της απιστίας έχει παραγραφεί, σύμφωνα με τον νόμο περί ευθύνης υπουργών. Το δε διαρκές αδίκημα της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματική δραστηριότητα δεν έχει μεν παραγραφεί, όμως η μη παραγραφή αφορά την περίοδο από τότε που ο Παπαντωνίου δεν ήταν υπουργός. Επομένως, αυτό είναι αρμοδιότητα της τακτικής Δικαιοσύνης και η Βουλή δεν έχει δικαίωμα να κάνει οποιαδήποτε ανακριτική πράξη, γιατί αυτό θα ισοδυναμούσε με παρέμβαση στο έργο της ποινικής Δικαιοσύνης.
Αυτό το παραδέχτηκε και ο πρόεδρος της Βουλής Νίκος Βούτσης, που είπε σε συνέντευξή του στην «Αυγή»: «Η Βουλή δεν διευκολύνεται από το ότι έρχονται δικογραφίες που, σε μεγάλο βαθμό, υπόκεινται στους νόμους περί παραγραφής και αυτό δημιουργεί στην κοινή γνώμη μια εντύπωση ότι η Βουλή κωλυσιεργεί να τις διερευνήσει». Γιατί τότε δεν έκλεισαν την υπόθεση στην πρώτη κιόλας συνεδρίαση της Προανακριτικής, παραπέμποντας στον εισαγγελέα το φάκελο για τη διερεύνηση τυχόν διάπραξης του αδικήματος της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματική δραστηριότητα; Γιατί η εντολή που έχουν οι κυβερνητικοί βουλευτές από το Μαξίμου είναι να παίξουν θέατρο για μερικές συνεδριάσεις.
Βλέπετε, όταν αποφάσισαν τη σύσταση Προανακριτικής για τον Παπαντωνίου, δεν είπαν ότι αυτή θα έχει καθαρά τυπικό χαρακτήρα. Οργάνωσαν ολόκληρη φιέστα «κάθαρσης» στη Βουλή, στις 28 Μάρτη, με πρωταγωνιστή τον ίδιο τον Τσίπρα, που κατηγόρησε τον Μητσοτάκη και τη Γεννηματά ότι απέφυγαν να πάνε στη Βουλή και να τοποθετηθούν. Και επιχειρηματολόγησε ο Τσίπρας ότι η παραγραφή «δεν καλύπτει το να έχει πάρει ένας υπουργός λεφτά, να τα έχει βάλει στην τσέπη του και να μην έχει φροντίσει με τρόπο μεθοδικό, να συγκαλυφθούν τα ίχνη αυτών των χρημάτων». «Ψάχνοντας» -έλεγε ο Τσίπρας- «ψάχνοντας όλο και κάτι βρίσκει κανείς. Μπορεί για παράδειγμα λέω εγώ, να ξεκινήσει να ψάχνει κανείς για τα εξοπλιστικά και πέραν των αυτονόητων που αναμένεται να βρει εκεί, να βρει και άλλα πράγματα. Να προκύψουν, ενδεχομένως, μίζες από την περίοδο του Χρηματιστηρίου. Μπορεί να συμβεί και αυτό. Γιατί ξέρετε ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο, αρκεί να αποφασίσουμε κάποιες υποθέσεις να τις ξεκουκουλώσουμε, για να τις δει λιγάκι ο ήλιος. Αν τις δει ο ήλιος, να μείνετε βέβαιοι ότι ουδέν κρυπτόν. Και σε κάθε περίπτωση εμείς αυτό θα κάνουμε. Θα τις ξεκουκουλώσουμε αυτές τις υποθέσεις».
Οταν ο Τσίπρας υποσχέθηκε «ψάξιμο» από το οποίο μπορεί να βρουν πολλά, δεν μπορούν να κλείσουν την υπόθεση σε μια συνεδρίαση, όπως είναι θεσμικά υποχρεωμένοι. Θα κάνουν λίγη καθυστέρηση.
Χυδαιότητα και ψευτιά
Χρόνια τώρα, όταν μιλούσες για φτώχεια και ανέχεια, το πρώτο που σου απαντούσαν πασόκοι και δεξιοί (ανάλογα με το ποιο κόμμα βρισκόταν στην κυβέρνηση) ήταν η γνωστή χυδαία ατάκα: «Τι μας λες τώρα, ρε φίλε, γεμάτες είναι οι καφετέριες καθημερινά και οι ταβέρνες τα σαββατόβραδα». Δεν περιμέναμε ότι θα υπήρχε πρωθυπουργός που θα μιλούσε με αυτή τη χυδαιότητα, αλλά πάντα υπάρχει η πρώτη φορά και την πρωτιά πήρε ο Τσίπρας: «Ακουγα και έναν συνάδελφό σας, κύριε Χατζηνικολάου, να λέει ότι φέτος το Πάσχα, ήταν o Ιούλιος των capital controls. Σιγά, ρε παιδιά. Εγώ κυκλοφόρησα, βγήκα έξω. Είδα τη μεγαλύτερη έξοδο που έχει γίνει ποτέ τα τελευταία οκτώ χρόνια. Τη μεγαλύτερη έξοδο είδα».
Απάντηση στον Τσίπρα δίνει η ΕΣΕΕ, το συνδικάτο των εμπόρων, με δηλώσεις του προέδρου της, μέρες πριν από τη συνέντευξη του πρωθυπουργού στην τηλεόραση του ΑΝΤ1: «Οπως, βεβαίως, είναι αντιληπτό σε όλους, δεν προέκυψε κανένα οικονομικό θαύμα κατά τη διάρκεια της φετινής πασχαλινής περιόδου, αφού από την αρχή του χρόνου η αγορά διακατέχεται από ένα αρνητικό καταναλωτικό κλίμα, πληρώνοντας έτσι για άλλη μία φορά πολύ ακριβά το κόστος των καθυστερήσεων. (…) Από την αρχή τού έτους ο κύκλος και ο όγκος εργασιών στο ελληνικό εμπόριο κινείται πτωτικά σε πολλούς υποκλάδους του λιανικού και χονδρικού εμπορίου. Η μείωση του τζίρου στα καταστήματα τροφίμων, ποτών και καπνού υπολογίζεται σε 9-10%, στα πολυκαταστήματα 8-9%, στα καταστήματα ηλεκτρικών, επίπλων και οικιακού εξοπλισμού 5-6%, στα καταστήματα καλλυντικών και φαρμακευτικών 3-4%. Στα καταστήματα ένδυσης και υπόδησης μετά τις εκπτώσεις η κίνηση χαρακτηρίζεται υποτονική με τους καταναλωτές αδιάφορους και τη μείωση να ξεπερνά κατά πολύ το 10%. Οι πίνακες μεταβολών στους τζίρους του Απριλίου σε βασικούς υποκλάδους του λιανικού εμπορίου, δείχνει τον γενικό δείκτη κύκλου εργασιών στο -32% από το 2009 μέχρι σήμερα. Δεν υπήρξε ούτε φέτος, κάποια σοβαρή ένδειξη ότι τον Απρίλιο του 2017 θα μπορούσε κάτι να αλλάξει προς το καλύτερο για το λιανικό εμπόριο. Η ετήσια μείωση του τζίρου το πρώτο δεκαπενθήμερο του Απριλίου του 2017 εκτιμάται μεταξύ 4-5% σε σύγκριση με το 2016, που σημαίνει ότι οι απώλειες στις πωλήσεις της πασχαλινής αγοράς φέτος, υπολογίζονται σε περίπου 130 εκατ. ευρώ λιγότερα από πέρυσι, κάτι που επιβεβαιώνει ότι η αγορά θα συνεχίσει και μετά το Πάσχα να ανεβαίνει τον δικό της Γολγοθά».
Φτηνολαμόγια
Πήγε η Ερασιτεχνική ΑΕΚ στο δήμο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας και ζήτησε να της δώσει χώρο στο πανηγύρι-παζάρι, που γίνεται κάθε χρόνο στην πόλη, την παραμονή και τη μέρα της Πρωτομαγιάς. Εστησαν μια προβοκάτσια από το «υπαλληλικό» σάιτ («Επίδειξη κόμπλεξ κατά της ΑΕΚ από τον Βασιλόπουλο», που τάχα είπε ότι «στην ΑΕΚ δεν δίνω τίποτα δωρεάν»), όμως ο Δήμος έδωσε τέσσερα μέτρα χώρο δωρεάν. Και τι στήθηκε σ' αυτά τα τέσσερα μέτρα; Μια τέντα που πουλούσε παιχνίδια και στην ακρούλα είχε και εμπόρευμα σχετιζόμενο με την ΑΕΚ (σημαίες, φανέλες, κούπες κτλ.). Εμπόρευμα που πουλούσαν και άλλες τέντες, που όμως είχαν πληρώσει ενοίκιο για να πάρουν το χώρο. Περιττεύει να πούμε ότι Ερασιτεχνική ΑΕΚ δεν υπήρχε πουθενά. Η προβοκάτσια με τη φτηνολαμογιά πάνε πακέτο.
Δούρειος ίππος
Το Σάββατο 22 Απρίλη, το μεσημέρι, ορισμένοι αναρχικοί οργάνωσαν μια μικροσυγκέντρωση στην πλατεία της Νέας Φιλαδέλφειας, με θέμα τη χορήγηση αδειών στους πολιτικούς κρατούμενους. Πρόκειται για τα «καλά παιδιά», που οι χούλιγκαν-μπράβοι του Μελισσανίδη δεν τους επιτίθενται. Αλλωστε, συνεργάζονται με κάποια μερίδα οργανωμένων οπαδών, οι οποίοι τη μια μέρα παριστάνουν τους αντιφασίστες και την άλλη οργανώνουν δολοφονικά πογκρόμ ενάντια σε όποιον έχει διαφορετική άποψη από τον Μελισσανίδη.
Τι νόημα είχε αυτή η εκδήλωση; Τι άλλο εκτός από το να στείλει το παραπλανητικό-ψευδές μήνυμα ότι οι χούλιγκαν-μπράβοι δεν ασκούν πολιτική τρομοκρατία στη Νέα Φιλαδέλφεια;
Για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης, που μάζεψε ελάχιστο κόσμο, δεν γράφτηκε τίποτα μέχρι αργά το βράδυ της 27ης Απρίλη. Δηλαδή, με καθυστέρηση πέντε ημερών! «Ολως τυχαίως», μερικές ώρες πριν είχε πραγματοποιηθεί η επίθεση τύπου «Καρφίτσα» στην πολιτική εκδήλωση που πραγματοποίησε η ΑΝΤΑΡΣΥΑ στη Νέα Φιλαδέλφεια! Ηταν σαν να προσπαθούσαν να πουν: την ΑΝΤΑΡΣΥΑ τη χτύπησαν, όπως προηγουμένως τη Στρούγκα και τη Λαϊκή Συνέλευση, ακόμα και παράγοντες του Δήμου. Εμάς όμως δεν μας πείραξαν!
Πράγματι, δεν σας πείραξαν. Γιατί λειτουργείτε σαν Δούρειος ίππος μέσα σ' ένα κίνημα που δίνει μάχες ενάντια στον καπιταλιστή Μελισσανίδη και τον ιδιωτικό στρατό που έχει σχηματίσει από μπράβους και χούλιγκαν.