«Ελληνική Δημοκρατία – Νομός Αττικής – Δήμος Αθηναίων – Γενική Δ/νση Ποιότητας Ζωής – Δ/νση Σχεδίου Πόλεως & Αστικού Περιβάλλοντος – Τμήμα Πολεοδομικού Σχεδιασμού
Βαθμός Ασφαλείας: Αδιαβάθμητο
Βαθμός Προτεραιότητας: ΕΠΕΙΓΟΝ
Χρόνος διατήρησης: ΔΕΚΑΕΤΙΑ
Αθήνα, 21.03.2017
Προς: Ιδιαίτερο Γραφείο Δημάρχου – Γραφείο Τύπου
Κοιν.: Αυτοτελές Τμήμα Διοικητικής Υποστήριξης Δημάρχου – κα Σ. Σπυροπούλου, Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλο της Δ/νσης Σχεδίου Πόλεως & Αστικού Περιβάλλοντος – Αυτοτελές Τμήμα Διοικητικής Υποστήριξης Γενικού Γραμματέα – Νομική Διεύθυνση – Διεύθυνση Σχεδίου Πόλεως & Αστικού Περιβάλλοντος – Τμήμα Πολεοδομικού Σχεδιασμού – Β. Κουφοπούλου.
ΘΕΜΑ: Διαβίβαση αίτησης για στοιχεία από την πολεοδομική μελέτη στην περιοχή του “ΒΙ.ΠΑ. Προμπονά προς εξυγίανση“.
Με το παρόν σας διαβιβάζουμε τη με Α.Π. 080350/16.03.2017 αίτηση του κ. Γεράσιμου Λιόντου, δημοσιογράφου, με την οποία ζητάει στοιχεία από το φάκελο της πολεοδομικής μελέτης στην περιοχή του “ΒΙΟ.ΠΑ. Προμπονά προς εξυγίανση“.
Σχετικά σας ενημερώνουμε ότι:
Το Δημοτικό Συμβούλιο Αθηναίων, με τη με αριθ. 54/26.01.2017 Απόφαση, ενέκρινε “την πολεοδομική μελέτη στην περιοχή του 'ΒΙΟ.ΠΑ. Προμπονά προς εξυγίανση' και τροποποίηση του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου στα όρια αυτού, στην 5η Δ.Κ. του Δήμου Αθηναίων, σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 18/17 Πράξη της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής“.
Το τρέχον χρονικό διάστημα, είμαστε στη διαδικασία δημοσιοποίησης της μελέτης (ανάρτηση, δημοσίευση σε εφημερίδες και πρόσκληση των ιδιοκτητών), προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να λάβουν γνώση και να υποβάλουν ενστάσεις, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.
Με προγενέστερη, με Α.Π. 077993/ 15.03.2017 αίτησή του, ο κ. Γεράσιμος Λιόντος ζήτησε και έλαβε τα εξής στοιχεία του φακέλου:
– τη με αριθ. 54/26.01.2017 Απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αθηναίων και το πολεοδομικό-ρυμοτομικό σχέδιο που τη συνοδεύει.
– το με Α.Π. 004526/05.01.2017 διαβιβαστικό έγγραφό μας προς την Πρόεδρο της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής.
– την από μηνός Σεπτεμβρίου 2016 Εισήγηση της τ. Δ/νσης Σχεδίου Πόλεως & Δόμησης.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για τυχόν περαιτέρω διευκρινίσεις ή πρόσθετα στοιχεία και παρακαλούμε για οδηγίες σας όσον αφορά περαιτέρω ενέργειές μας.
ΣΥΝ.: η με Α.Π. 080350/16.03.2017 αίτηση.
Η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης
κ.α.α.
Γαβριελάτος Ευάγγελος
Δρ. Αρχιτέκτων – Πολεοδόμος»
Κόκκινος συναγερμός! Ο εχθρός επιτίθεται στο δήμο Αθηναίων! Ολες οι υπηρεσίες, υπό την εμπνευσμένη καθοδήγηση του αρχιστρατήγου Καμίνη, τίθενται σε επιφυλακή για ν' αποκρούσουν την εχθρική επίθεση! No pasaran…
Είναι ασφαλώς μια ιστορία γραφειοκρατικής γελοιότητας. Μετρήστε μόνο τις υπηρεσίες στις οποίες κοινοποιείται το εν λόγω έγγραφο και θα αντιληφθείτε το γελοίον του πράγματος. Προσέξτε, όμως την κατακλείδα του εγγράφου και θα συμφωνήσετε μαζί μας πως πίσω από τη γελοιότητα κρύβεται ο πανικός ενός «συστήματος» (του «συστήματος Καμίνη» εν προκειμένω) και η προσπάθειά του να σταματήσει τη δημοσιογραφική έρευνα. Τι φοβάται, αλήθεια;
«Παρακαλούμε για οδηγίες σας όσον αφορά περαιτέρω ενέργειές μας», γράφει ο α/α προϊστάμενος της αρμόδιας Διεύθυνσης του δήμου Αθηναίων, απευθυνόμενος στο Ιδιαίτερο Γραφείο του Καμίνη (το έγγραφο κοινοποιείται στις υπόλοιπες υπηρεσίες απλώς για να λάβουν γνώση). Γιατί δε ζήτησε τέτοιες οδηγίες όταν υποβάλαμε στην υπηρεσία την πρώτη αίτησή μας, αλλά μας χορήγησε ό,τι ζητήσαμε; Κι αν υπάρχει κάτι «επιλήψιμο» σ' αυτά που ζητήσαμε με τη δεύτερη αίτησή μας, γιατί δεν απαντά η υπηρεσία ότι δεν μπορεί να μας τα δώσει γι' αυτόν και γι' αυτόν το λόγο, αλλά απευθύνεται στον προσωπικό μηχανισμό του Καμίνη, ζητώντας οδηγίες;
Για την ιστορία, αυτά που ζητάμε είναι: η πολεοδομική μελέτη που παραχώρησαν δωρεάν στο δήμο οι εταιρίες του Μελισσανίδη και του Μάτσα, η απόφαση με την οποία η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου αποδέχτηκε τη δωρεά των δύο ιδιωτών (εταιριών), οι προτάσεις του Γ.Σ. «Απόλλων Σμύρνης», μια απόφαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Αττικής (όλα αυτά τα ζητήσαμε αναφέροντας τους αντίστοιχους αριθμούς πρωτοκόλλου) και τις δηλώσεις ιδιοκτησίας ακινήτων της περιοχής, με τη διευκρίνιση ότι ζητάμε μόνο την επωνυμία των ιδιοκτητών και το μέγεθος της έκτασης (για να μην μας πουν ότι ζητάμε συμβόλαια ή άλλα στοιχεία που ενδεχομένως εμπίπτουν στην προστασία των προσωπικών δεδομένων).
Δε ζητήσαμε κάτι απόρρητο, όμως, από την πρώτη αίτησή μας μεσολάβησε το πρώτο δημοσίευμά μας για το εν εξελίξει σκάνδαλο με το real estate συγκεκριμένων μεγαλοκαπιταλιστών στην περιοχή, που ενόχλησε σφόδρα τον Γ. Καμίνη. Γι' αυτό και έδωσε εντολή να μην μας ξαναδώσουν στοιχεία που θα ζητήσουμε. Περιττεύει να πούμε ότι αυτό είναι παράνομο και πως θα το φτάσουμε μέχρι το τέλος.