«Αθήνα, 29 Νοεμβρίου 2016
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Επιστροφή 17 παράτυπων μεταναστών στην Τουρκία
Με επιχείρηση υπό την ευθύνη της Ελληνικής Αστυνομίας και τη συνδρομή προσωπικού του Frontex, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην Κοινή Δήλωση Ευρωπαϊκής Ενωσης – Τουρκίας, επιστράφηκαν σήμερα, 29 Νοεμβρίου 2016, στην Τουρκία 17 παράτυποι μετανάστες (δύο από το Πακιστάν, τρεις από το Ιράκ, επτά από την Αλγερία, ένας από το Αφγανιστάν, ένας από τη Γκάνα, ένας από το Μάλι, ένας από το Μαρόκο, ένας από τη Νιγηρία – όλοι άνδρες) εκ των οποίων πέντε με απορριπτικές αποφάσεις χορήγησης ασύλου σε β’ βαθμό, δύο ανακάλεσαν τις εκφρασθείσες βουλήσεις τους για τη χορήγηση ασύλου και 10 χωρίς να έχουν εκφράσει βούληση χορήγησης ασύλου.
Η επιστροφή τους πραγματοποιήθηκε ακτοπλοϊκώς, με πλοίο ναυλωμένο από τον Οργανισμό Ευρωπαϊκής Συνοριοφυλακής και Ακτοφυλακής – Frontex , το οποίο απέπλευσε από το λιμάνι της Μυτιλήνης με προορισμό το Δικελί της Τουρκίας».
«Αθήνα, 28 Νοεμβρίου 2016
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Eπιστροφή 10 Σύρων προσφύγων στην Τουρκία
Με επιχείρηση υπό την ευθύνη της Ελληνικής Αστυνομίας και τη συνδρομή προσωπικού του Frontex, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην Κοινή Δήλωση Ευρωπαϊκής Ενωσης – Τουρκίας, επιστράφηκαν σήμερα, 28 Νοεμβρίου 2016, στην Τουρκία 10 Σύροι πρόσφυγες -7 άνδρες, 1 γυναίκα και 2 συνοδευόμενα ανήλικα τέκνα. Είχαν όλοι τους ανακαλέσει τις εκφρασθείσες βουλήσεις τους για τη χορήγηση καθεστώτος διεθνούς προστασίας.
Η επιστροφή τους πραγματοποιήθηκε αεροπορικώς, με αεροσκάφος ναυλωμένο από τον Οργανισμό Ευρωπαϊκής Συνοριοφυλακής και Ακτοφυλακής – Frontex, το οποίο απογειώθηκε από το αεροδρόμιο της Μυτιλήνης με προορισμό τα Αδανα της Τουρκίας».
Σχεδόν καθημερινή ρουτίνα για το υπουργείο Μπάτσων και Καταστολής η έκδοση δελτίων Τύπου με ανάλογο περιεχόμενο. Κάθε δελτίο τελειώνει με τον μακάβριο απολογισμό των απελάσεων, που μέχρι στιγμής έχει ως εξής: «Σημειώνεται ότι από αρχές του έτους έχουν επιστραφεί στην Τουρκία:
♦ Με βάση το διμερές Πρωτόκολλο Επανεισδοχής Ελλάδας – Τουρκίας, 1.158 αλλοδαποί υπήκοοι τρίτων χωρών,
♦ Με βάση τη Συμφωνία Επανεισδοχής ΕΕ – Τουρκίας, 51 αλλοδαποί υπήκοοι Τουρκίας και
♦ Με βάση την Κοινή Δήλωση Ε.Ε.-Τουρκίας, 748 αλλοδαποί διαφόρων εθνικοτήτων».
Περίπου δύο χιλιάδες απελάσεις σε εννέα μήνες δεν είναι και λίγες, αλλά η ουσία δε βρίσκεται στον αριθμό, βρίσκεται στην κατεύθυνση. Ενα μέλος του ΣΥΡΙΖΑ δε θα μπορούσε να φανταστεί πριν από δυο χρόνια ότι η κυβέρνησή του θα έφτανε στο σημείο να επαίρεται επειδή κάνει μαζικές απελάσεις, χρησιμοποιώντας τον όρο «παράτυποι μετανάστες». Οτι απελαύνει ακόμα και πρόσφυγες.
Στο μεταξύ, το έγκλημα της Μόριας, όπου βρήκαν φρικτό θάνατο μια γιαγιά με το εγγόνι της και τραυματίστηκαν σοβαρά η νύφη της με το άλλο εγγονάκι, κατέδειξε την αθλιότητα του συστήματος περίθαλψης των προσφύγων που εγκλωβίστηκαν στην Ελλάδα. Πολιτικοί παράγοντες, αποτυχόντες πολιτευτές, τοπικοί άρχοντες, μηκυάρχες και καπιταλιστές επιδίδονται σ' ένα πλιάτσικο επί των ισχνών κονδυλίων που δίνει η ΕΕ για την περίθαλψη των προσφύγων, με αποτέλεσμα σ' αυτούς τους φυλακισμένους (είτε συμβολικά είτε και τυπικά) ανθρώπους να φτάνουν ψίχουλα τα οποία δε φτάνουν ούτε αυτή την αθλιότητα να συντηρήσουν.
Αυτοί που τάχα συγκλονίζονταν από τις άθλιες συνθήκες του αυτοσχέδιου καταυλισμού της Ειδομένης έχουν δημιουργήσει δεκάδες μικρότερες Ειδομένες σε διάφορα σημεία της χώρας, όπου έχουν πετάξει οικογένειες με μικρά παιδιά, εγκύους και αρρώστους, μέσα στη λάσπη και το κρύο, με φαγητό άθλιο και ανεπαρκές, χωρίς ουσιαστική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, αποκομμένους από το κοινωνικό περιβάλλον, έκθετους στην έξαψη της ξενοφοβίας και του ρατσισμού.
Το τελευταίο ισχύει ιδιαίτερα στα τρία νησιά, όπου έχουν εγκλωβίσει περίπου 10.000 πρόσφυγες και μετανάστες, με σκοπό να τους απελάσουν στην Τουρκία. Πρόκειται για διπλή προβοκάτσια: και ενάντια στους πρόσφυγες και μετανάστες και ενάντια στους κατοίκους των νησιών. Δημιουργούν συνθήκες για το φούντωμα της μικροπαραβατικότητας (μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε τι συμβαίνει όταν χιλιάδες άνθρωποι εγκλωβίζονται βιαίως σ' ένα νησί και -πέραν των άλλων- αντιμετωπίζουν άθλιες συνθήκες διαβίωσης), που με τη σειρά του φουντώνει αντιδράσεις που εκτρέπονται σε ρατσιστικές εκδηλώσεις. Παρέδωσαν τους κατοίκους των νησιών στη χρυσαυγίτικη προπαγάνδα, εγκληματώντας παράλληλα κατά των προσφύγων και μεταναστών. Μοναδικό τους μέλημα είναι να υπηρετήσουν την πολιτική της «Ευρώπης-φρούριο», δημιουργώντας συνθήκες που θα αποτρέπουν πρόσφυγες και μετανάστες από το να περάσουν από την Ελλάδα.